Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / “İran’ın Stratejisi Savaşa Yol Açacak Bir Şey Olursa İsrail’i Yok Etmektir”

“İran’ın Stratejisi Savaşa Yol Açacak Bir Şey Olursa İsrail’i Yok Etmektir”

Seçkin Devrim Muhafızları Birliği’nin ikinci komutanı , İran savaş başlatırsa İsrail’i haritadan sileceğini ve İsrail’in ölülerini gömmelerine bile izin vermeyeceğini söylediği tüyler ürperten bir açıklama yaptı.

Britanyalı General Hossein Selami , yarı-resmi Fars haber ajansı için Tahran’da verdiği röportaj da ” Stratejimiz , İsrail’i Dünya Coğrafi Haritasından silmektir ve İsrail bu gerçekliğe giderek yaklaşıyor ” dedi.

Suriye’deki İsrail hava saldırıları için Salami’nin yorumları soruldu.

İsrail ise ” herhangi  şey yeni bir savaşa yol açabilir” diyerek genel anlamda uyardı. “Şüphesiz ki bu savaş onların ortadan kalkması ile sonuçlanacak ve işgal edilen topraklar geri alınacak.”

Salami  ” İran tarafından gelen  karşı bir saldırı o kadar güçlü olacak ki İsrail halkı Filistin de ölenleri için mezar yeri bulamayacak ” dedi.

İlk ikaz , Suriye’de görev yapan İsrail Hava Kuvvetleri’nin , İran Devrim Muhafızları Birliğine karşı ağır bir vurgun yaptıktan bir hafta sonra geldi. Suriye Hava Savunma Kaynakları , İsrail füzelerinin çoğunun az miktar da hasara uğrattığını bildirdi. İsrail alışılagelmiş bir şekilde , hem Suriye güçlerinin ülke de devamlılığını engellemek hem de İran’a ait olduğunu savundukları toprakları geri almak için sürekli olarak bombalamaya devam etti. Son günlerde İsrail’in üst düzey yöneticileri ,  günlük olarak darbe yaptıkları hedeflere ulaştıklarını yalnızca 2018 yılında İran’ın hedeflerine 2.000 bomba düştüğünü biliyorlar. İran ve İsrail on yıllar boyunca birbirlerini siyasi ve ideolojik açıdan rakip görüyorlardı. Tel Aviv , Tahran’ın en büyük amacının Yahudi devletini ortadan kaldırmak olduğuna inanıyor ve İranlı liderler kendi devletlerine karşı  İsrail askeri müdahalesi ile karşılaşabilecekleri için endişe içindeler.

Geçmişte , her iki ülke de imalı tehditler ve açıkça hakaretler altında ticaret yapmıştı.Geçtiğimiz yıl , İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu Tahrandaki rejimin çökeceğini öngörülü bir şekilde ifade etti ve İsrail Savunma Kuvvetlerini İran ile çatışan tek ülke olduğunu belirtti. İran’daki üst düzey yetkililer ise sözlerini sakındılar. Bu ayın başlarında , İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı (IRIAF) Tuğgeneral Aziz Nasirzadeh , ” Siyonist rejimle yüzleşmeyi ve onu Dünya içinde yok etmeyi bunun için de sabırsız olduklarını ” iddia etti.

İran ordusunun kabiliyetlerini öven Tuğgeneral şunları da ekledi : “Gelecek kuşak , İsrail’in yok edileceği gün için teknik bilgileri öğreniyor. “

Kaynakhttps://www.rt.com/news/449962-iran-eliminate-israel-war/amp/?__twitter_impression=true

Çevirmen Hakkında  

Ebru ÇELİK

TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Gelişim Üniversitesi

Siyaset Bilimi & Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir