iran'ın
İranlılar, 10 Mayıs 2019 günü Tahran'da bir Cuma namazı sonrası Amerikan bayrağı yakıyor. İranlı bir haber ajansının aktardığına göre İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey bir komutanı, ABD ile görüşmeyeceklerini açıkladı. Açıklama, ABD Başkanı Trump'ın görüşme isteğini açıkladığı günden sonraki gün yapıldı. (İbrahim Noroozi / AP)

İran’dan Trump’a: İsteklerinize Onay Vermemizi Beklemeyin

Yazan: Golnar Motevalli

ABD; İran’ın, Irak ve Suriye’de bulunan birliklerine saldırmak için askeri birliklerini harekete geçirdiğini ve yeni konuşlandırmalarının savaş söylemlerini alevlendirdiğini iddia etti.

İranlı yetkililer, Başkan Donald Trump’ın ABD’nin Tahran’a karşı eylemlerini başlatması nedeniyle yapılan hazırlıkların etkisiz hale getirilmesi yönündeki öneriyi reddetti.

Bazı üst düzey İranlı subaylar ve milletvekilleri Pazar günü, mevcut gerginliklerin savaşa yol açmayacağını tahmin ederek ABD’nin bir uçak gemisi, savaş gemisi, bombardıman uçağı ve füze savunmasını Ortadoğu’ya konuşlandırmasını propaganda gösterisi olarak nitelendiriyor. Zaten iki ülke arasında tırmanışta olan düşmanlık, bu ay Trump’ın ABD’nin İran petrolü üzerindeki yaptırımlarına ilişkin istisnaları ortadan kaldırması nedeniyle daha da kötüye gitti. Bunun üzerine İran, 2015 nükleer anlaşması kapsamındaki yükümlülüklerine geri dönmekle tehdit etti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın haberine göre Ayetullah Humeyni’nin danışmanlık konseyi başkanı Kamal Kharazi “Trump, geçmiş dönemdeki ABD hükümetlerinin imzaladığı anlaşmalara saygısızlık etmekle kalmıyor, aynı zamanda Birleşmiş Milletler’in sorunlara getirdiği çözümleri de yok sayıyor.” açıklamasında bulundu.

Açıklamadan birkaç saat önce, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump’ın farklılıkları çözmek için münazara etme teklifini tekrarladı. ABD, hiçbir ayrıntı vermeden İran’ın, Irak’ta ve Suriye’de bulunan birliklerine saldırmak için askeri birliklerini harekete geçirdiğini ve yeni konuşlandırmalarının savaş söylemlerini alevlendirdiğini iddia etti.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’na göre İran’ın Ulusal Parlamento Komisyonu Başkanı Heshmatollah Falahatpishe, Güvenlik ve Dış İlişkiler Komisyonunun ve milletvekillerinin önünde yaptığı konuşmada “Amerikalılar, bu kadar büyük çaplı bir yenilgiyi göze alamayacaklardır ve savaş ABD’nin stratejilerinden biri değil, bu yüzden savaşın olmayacağının farkındalar.” dedi.

“Hiç kimse Trump’ı arayamayacak ve sonunda Amerikalılar İran’la müzakere konusunu ciddi anlamda gündemlerine almak zorunda kalacaklar.” dedi.

Trump, İran’ın Ortadoğu politikasının temelinin belirlenmesi, nükleer antlaşmadan çekilmesi, İran’ın petrol ihracatını kesmesi ve uluslararası bankalara erişiminin azaltılması amaçlı yapılan yaptırımlarla İran’ın ekonomisini zayıflattı. Tahran, ABD’nin yumuşatılan yaptırım kararlarının iptal edilmesine ve yeni askeri birlik konuşlandırmalarının düzenlenmesine cevap verirken, Avrupa’nın yabancı yatırımcıların İran’a girişlerine getirilen kısıtlamaların ve İran petrolünün akışının devam ettirilmesi yönündeki engellerin kaldırılmaması durumunda uranyum üretimine hız kesmeden devam edeceklerini belirterek tehditte bulundu.

İran, uranyum zenginleştirme politikalarının askeri yönden kullanılmadığını açıklasa da bu konu her zaman tartışmalı oldu. Zira Batılı güçler bu maddenin bomba yapımında kullanılabileceğini belirtirken bu duruma İran metallerine uygulanan yeni bir ABD yaptırımıyla önlem almak istendi.

Kharazi, Avrupa’nın İran’a yönelik bir ticaret kanalı yaparak nükleer anlaşmayı canlı tutma isteğini gösterebileceğini söyledi. Ancak Trump’ın geçen yıl uyguladığı ekonomik yaptırımlar, Avrupalı şirketler ve bankaların bu yaptırımlara karşı çıkma riskini almalarını zorlaştırdı ve ABD yaptırımlarına yakalanma risklerinin artmasından dolayı ikilemde bıraktı.

 


Kaynak: https://nationalpost.com/news/world/iran-tells-trump-dont-wait-for-us-to-pick-up-the-phone