Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / İRAN VE RUSYA’NIN DESTEĞİNE GÜVENEN ESAD

İRAN VE RUSYA’NIN DESTEĞİNE GÜVENEN ESAD

Suriye Başkan’ı Beşar Esad, güvenlik anahtarları olan İran ve Rusya’nın desteğine güvendiğini ve desteğin devam ettiğini söyledi.

Devam eden bu destek, Suriye’de 4 yıldır süren çatışmaları çözmeye yönelik ama spekülasyonlara yol Esad’ın çözüme ulaşması zor olabilir.

Ama Esad, müttefikleri İran ve Rusya’nın kendilerinden vazgeçmediğini söyledi. Bu arada Fransa, Suriye liderinin, krizi sonlandırmak için nötralize olmasını gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkan’ı Franscois Hollande, ‘Teröristlerin etkisini Esad olmadan azaltmalıyız’ dedi. Bunların birlikte olması yukarıdakilerin oluşumuna bağlıdır.  Diğer yandan Suriye’deki diplomatik faaliyet telaşlarını İran ve dünya güçleri arasındaki nükleer anlaşma takip etmiştir.

Ama Lübnan’da bulunan ve Hizbullah müttefikleri tarafından işletilen Al-Manar kanalına konuşan Esad, görünürde hiçbir atılımın olmadığını söyledi. ‘Eğer dış dünya ‘’terörizm’’i desteklemeyi durdursaydı, terörizm terimi muhalif aktivistler ve jihadist grupların her ikisini de tanımlamak için kullanılırdı. Ancak böyle bir çözüm mümkün olurdu’ dedi.

BBC Beirut muhabiri, Jim Muir, Esad güçleri saha da kötü durumda olmasına rağmen, Esad tarafından belirlenen pozisyonlarını değiştirmediklerini söyledi. 2011’de çatışmalar sadece hükümet karşıtı gösterilerle başladı, ama daha sonra yerini çok örgütlü kanlı çatışmalara ve 250.000den  fazla ölüye bıraktı.

Suriye krizi Birleşmiş Milletler’in elçisi Staffan De Mistura, resmi barış görüşmelerinde karşı bir araç olarak önemli taraflar arasında bir dizi görüşmeler önerdi. Ama Esad röportajda Birleşmiş Milletler elçisine önyargılı bir çağırda bulundu.

Çok sayıda Suriyeli vatandaş Avrupa’ya kaçtı.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-middle-east-34058893

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir