Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İran ve uranyum
Kaynak: West Asia News Agency/ Batı Asya Haber Ajansı

İran, Uranyum Seviyesini %60’a Kadar Çıkarabilecek Kapasiteye Sahip

İran Atom ve Enerji Kurumu (İAEK) Sözcüsü Kamalvandi, İran’ın uranyum seviyesini %60’lara kadar çıkarabilme potansiyelini elinde bulundurduğunu belirtti. Bu da nükleer bomba yakıtı üretmek için kullanılan %90’lık kısmının haricinde, sivillerin gerek duyduğundan oldukça yüksek bir miktar.

Kamalvandi, Fordow Yeraltı Nükleer Enerji Santrali’nde gerçekleşen bir basın toplantısında şunları dile getirdi: “Kurum %5, %20 ve %60 oranlarında üretim yapabilme imkânına ve kapasitesine sahip.” (IRIB haber ajansı)

“Şu anda ihtiyaç duyulan oransa %5” diye de ekledi.

İran’da politik anlamda en yetkili makamın sahibi olan Ayetullah Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyeti’nin dininde yasak olan nükleer silahları üretmeye ya da kullanmaya çabalamadığını dile getirdi.

Perşembe günü söylenene göre İran, Fordow’daki uranyum seviyesini artırmaya devam etmiş, ABD’nin nükleer anlaşmadan ayrılışından sonra 2015’te imzalanan nükleer anlaşmanın dışına çıkmıştı.

Anlaşma; İran’ın 2009’da ortaya çıkışına kadar ABD’nin nükleer karşıtı müfettişlerinden sakladığı yüksek derecede hassas bir alan olan Fordow’da nükleer materyallerin üretimini yasaklıyor.

Kamalvandi, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan (UAEA) gelen müfettişlerin Pazar günü Fordow’u ziyarete geleceklerini dile getirdi.

Mayıs ayından itibaren İran, anlaşmanın kurduğu nükleer kapasite limitini aşmaya başladı. Bununla ABD’ye bir misilleme yapıyor. ABD ise Tahran’ın balistik füze programına getireceği kısıtlamalar için bir görüşme ayarlamaya ve Ortadoğu’daki yetkili güçlere destek sağlama için Tahran’a baskı kuruyordu.

İran, eğer anlaşmayı imzalayan Avrupalı devletlerin nükleer anlaşma ile sözü verilmiş olan fakat ABD’nin yaptırımlarıyla engellenen dış ticarete erişimini yeniden sağlamayı başarabilirlerse bir dönüş yolu olduğunu belirtiyor.


Muhabir: Babak Dehghanpisheh

Kaynak: https://www.reuters.com/article/us-iran-nuclear-enrichment/iran-able-to-enrich-uranium-up-to-60-says-atomic-energy-agency-spokesman-idUSKBN1XJ0D5