Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / İRAN, SURİYE KONUSUNDA ABD ve SUUDİ ARABİSTANLA KONUŞMAYA HAZIR

İRAN, SURİYE KONUSUNDA ABD ve SUUDİ ARABİSTANLA KONUŞMAYA HAZIR

Hasan Ruhani, Tahran’ın Suriye’de barışı inşa etmek için bölge ülkeleri ve dünya güçleri ile masaya oturacağını söyledi.

İran Başkanı, ülkesinin Suriye’de ki iç savaşı çözmek için ABD ve Suudi Arabistan ile temasa geçmek için hazır olduğunu söyledi.

Suriye Başkanı Beşar Esad’ın koruyucusu olan Şii güç merkezli İran, Sünni rakibi Suudi Arabistan ve tarafı olan ABD’nin yanı sıra  Esad karşıtı isyancıları ve savaşçıları suçluyor.

Başkan Hassan Rouhani bu sözleri mevkidaşı olan Avusturya Başkanı Heinz Fischer ile Salı günü düzenlediği basın konferansı sırasında söyledi.

Rouhani, eğer Suriye için daha güvenli ve demokratik geleceğine katkı olacaksa, İran’ın bölge ülkeleri ve dünya güçleri ile masaya oturacağını ve bunun milletinin bağlılığı olan ‘islami, uluslararası ve insani’ normların bir parçası olacağını söyledi.

Hasan Rouhani’nin bu sözleri mevkidaşı olan Heinz Fischer’ın katılımı ile Tahran’da düzenlenen konferans sırasında kaydedilmiştir.

İran, 4 yıldır isyanla mücadele eden Esad rejimini devirmek için efor sarf eden Batı ve Körfez ülkelerini eleştirdi. Tahran yönetimi, çatışmalarda Suriye ordusuna askeri ve lojistik destek sağlamakta. Yaşanan çatışmalarda ise şimdiye kadar 240 binden fazla insan öldü.

Avusturya’da düzenlenen görüşmeler sonrası İran ve dünya güçleri arasında tartışmalı nükleer programı üzerinde bir dönüm noktası olan anlaşmanın Temmuz ayında imzalanmasının ardından Fischer’ın bu ziyareti takip etti. Batılı yetkili için nadir olan bir olay olarak, sonra o da Hamaney ile bir araya gelecekti.

Uzun zamandır beklenen anlaşma – Rusya, Fransa, Britanya, Çin, Almanya ve ABD ile imzalanan- İran ekonomisini zarara uğratan yaptırımları ortadan kaldırdı. Gaz ve Petrol zengini olan İran için yabancı yatırım kanallarının yeniden oluşması gereklidir.

Kaynak: http://www.aljazeera.com/news/2015/09/iran-ready-talk-saudi-arabia-syria-150908092549115.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir