Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
iran
Kaynak: BBC Persian

İran Merkez Bankası Başkanı, IMF’nin Raporunu ‘Yanlış’ Buldu

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti, Instagram hesabında paylaştığı bir gönderisinde İran’ın döviz rezervleri miktarı hakkındaki Uluslararası Para Fonu (IMF)’nun son raporunu ‘yanlış’ olarak nitelendirdi.

Himmeti bu rezervlerin miktarını elbette bildirmedi.

Himmeti’nin IMF ile ilgili eleştirileri, İran’ın 2020 yılındaki döviz rezervlerinin 4 milyar dolar olarak tahmin edildiği yakın tarihli bir IMF raporuna dayanıyor.

Himmeti, “Uluslararası Para Fonu’nun, Merkez Bankası döviz rezervlerinin tahminine ilişkin son raporu, eksik bilgiler nedeniyle yanlış, kusurlu bir rapor ve büyük bir hatadır. Bu nedenle Merkez Bankası’ndan onay almadan IMF’nin hatalı bir tahmin yayınlaması, Uluslararası Para Fonu’na yakışmıyor.” diye yazdı.

Himmeti gönderisinde, Merkez Bankası’nın İran’ın döviz rezervleriyle ilgili bilgi sahibi olduğunu ve “bu konuda sorumsuz kişilerin açıklamalarının belgelenmediğini” söyledi.

IMF’nin raporu, İran’ın döviz rezervlerinin miktarı 2018 ve 2019 yıllarında sırasıyla 5,122 ve 4,12 milyar olduğunu ve son iki yılda bu rakamların düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor.

IMF, İran’ın döviz rezervleri miktarının bu yıl (2021) yaklaşık olarak 2,12 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.

IMF, Ortadoğu ve Asya ülkelerinin ekonomik görünümü hakkında son olarak yayınladığı raporda İran’ın durumuna da değindi.

Bu raporda bu yıl İran’da enflasyon artışı öngörüldüğünü; enflasyon oranının mevcut yılda  %39’a ulaştığını; geçen yılın enflasyon oranını %36,5 olarak bildirdi.

Bu esnada, İran Merkez Bankası bu yılın enflasyon hedefini %22 olarak (2 birim pozitif ve negatif dalgalanma ile) belirledi.

IMF, aynı zamanda İran’ın ekonomik büyümesini mevcut yılda ‘pozitif’ olarak tahmin etti.

Bu kurum, geçen yılın Ekim ayında İran ekonomisinin 2020 yılında yaklaşık %5 küçüleceğini tahmin etmiş, yeni raporda bu istatistiğini iyileştirmiş ve İran’ın 2020 ve 2021 yıllarında ekonomik gelişimini sırasıyla %2,5 ve %1,5 olarak tahmin etmişti.

IMF, finans sektöründe ve devletin sahip olduğu kurumlardaki reformların yanı sıra özel sektörün ekonomide gelişmesini ‘istihdamın artmasına yol açan’ öncelikler olarak belirledi.

Ayrıca rapora göre İran’daki işsizlik oranı bu yıl 11,2 ye ulaşacak ve önceki yıla nazaran yarım yüzdeden daha az artış gösterecek.

Rapor, korona salgını ve ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar nedeniyle geçen yıldan bu yana pek çok alanda İran ekonomisinin büyük zorluklarla karşı karşıya olduğu bir dönemde geldi.

Doların değeri 2020 yılının başında yaklaşık 16 bin Toman iken o yıl 30 bin Tomandan fazlasına ulaştı; İran’daki döviz rezervlerinin azalması, bazı ürünlerin değerlerinin azalmasına sebep oldu.

Yılın son aylarında yağ ve tavuk benzeri ürünler az bulunur veya pahalı hale geldi ve İran’da çeşitli noktalarda uzun kuyruklar oluştu.

Kaynak: BBC News Persian