Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İran
Kaynak: Tele1

İran İlk Askeri Uydusunu Uzaya Fırlattı, ABD Kınadı

İran Devrim Muhafızları’nın duyurusuna göre geçtiğimiz Perşembe günü İran’ın ilk askeri uydusu uzaya gönderildi. Washington ise bu adımı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararlara karşı bir hareket olarak kabul etti.

Devrim Muhafızları’na ait “SepahNews” sitesinde, “İslam Devrimi Muhafızları, İran’ın ilk askeri uydusunu başarıyla uzaya fırlatmış bulunmaktadır.” bildirisi yayınlandı.

NUR1 adlı uydunun uzaya fırlatılmasında Kasıd (Haberci) adlı füze kullanıldı. Ancak yer küreden 425 kilometre uzakta bir yörüngeye başarıyla yerleştiğini duyurarak kullanılan diğer teknolojik ürün detaylarına yer verilmedi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı, yeni askeri uydunun görevinin bilgi ve fotoğraf toplamak olduğunu söyledi.

Diğer yandan ABD Savunma Bakanlığı, İran tarafından yapılan uydu fırlatma denemelerinin ilk kez başarıyla sonuçlandığına dikkat çekti.

Beyaz Saray’da gerçekleştirilen basın toplantısında Donald Trump’a bu konu hakkında yöneltilen bir soruya cevabı, “Yakından takip edeceğiz.” oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran’ın virüs ile mücadele için kaynak ihtiyaçlarını da içeren genel durumları ile ilgili dünyaya yanlış bilgi yaydığını dile getirdi.

Ve ayrıca “İşte görüyorsunuz, bugün de uydu fırlatıyorlar, Arap körfezinde gemilerini yürütüyorlar ve Amerikan donanma gemilerini tahrik ediyorlar. Hizbullah’ı desteklemeye ve Şii milislere fon sağlamaya devam ediyorlar.” diyerek ekledi.

Pompeo bu durumu 2015 yılında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin yayınladığı karara karşı bir meydan okuma olarak değerlendirdi. İran’ın uyguladığı eylemlerden sorumlu tutulacağını vurgulayarak, her devletin meclise danışma hakkının saklı olduğunu söyledi.

Bu karar, P5+1 anlaşmasından sonra İran’ın 8 yıl boyunca nükleer silah taşımak üzere tasarlanmış balistik füzelerin geliştirilmesi üzerine çalışmalardan uzak durmasıydı.

İran ise iki aydan fazla bir süre önce yörüngeye bir uydu yerleştirmeyi henüz başaramamıştı.

Kaynak: Al-Jazeera