Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / IRAKLILAR BUNALTICI GERÇEKLERDEN SOLUKLANMAK iSTİYORLAR

IRAKLILAR BUNALTICI GERÇEKLERDEN SOLUKLANMAK iSTİYORLAR

Devam eden şiddet ve rekor ısı dalgaları ortasında Iraklılar tarihi pazarlarda biraz da olsa teselli aramaktalar.

Bağdat- Çatışma ve sıcaklıkların yükselmesi ile Iraklı sakinlerin endişeleri ve kızgınlıkları da giderek büyüdü. Krizler, Irak güçleri ile İslam devleti (IŞİD) arasındaki çatışmaların ortasında kalan ülkeyi kıskacına almış bulunuyor.

Bu durum, onbinlerce Irak’lının, parlamentodaki yolsuzluğa son verilmesi ve en temel devlet hizmetlerine dönüş için sokaklara çıkarak talepte bulunmasına yol açtı. Birçok Iraklı için, temiz suya sürekli erişim gibi temel şeyler lüks olarak görülüyor.

Sonsuz şiddetten ve ortaya çıkan mal ve hizmet kıtlığından bıkan Bağdat sakinleri biraz daha zamana ihtiyaçları olduğunu söylediler. Hatta kavurucu yaz sıcağında bile ebeveynler çocuklarını, kitapların ve kitapçıların sıralandığı bulvardan tarihi Mutanabbi Caddesinden hala almaya devam ediyor.

Irak’ın bunaltıcı gerçeklerinden kurtulmak adına ihtiyaç duyulan bir mola için çarşıda hızlı bir gezinti sağlanabilir.

Iraklı bir adam kitap okuyarak Bağdat’ın tarihi Mutanabbi Caddesinden şehir merkezine doğru geri dönüyor. Kitap tezgahları ile kaplı Mutanabbi Caddesi, şehrin entelektüel eliti için bir cennettir.

 

Ne olursa olsun, yükselen yaz sıcaklarına rağmen Irak’ta bir bardak çay karşılama ve ferahlatıcı bir muamele olarak düşünülür. Bağdat Tahrir meydanı kenarlarındaki bu satıcılar insanlara çay hazırlıyor.

 

Mutanabbi Caddesi adını 10.yy’da bir şairden almakta ve kentin eski çeyreği konumunda bulunmaktadır. Bölge 2007’de bomba yüklü aracın patlaması sonucu çok acı çekti. Onlarca insan öldü ve cadde ertesi yıla kadar kapatıldı.

 

Şehir merkezinde Maidan meydanında ise satıcılar, antikalardan kullanılan cihazlara kadar her şey satmaktadır. Bölge özellikle Cuma günleri kalabalık oluyor.

 

Tüm yaşlardan Irak sakinleri sanattan ev eşyalarına kadar her şeye bakmak için buraya gelirler.

 

Maidan Meydanındaki bu tezgahta ise geleneksel bakır el sanatlarından yapılan eşyalar satılır. Bakır ve bakırcılar Irak’ın önemli bir parçası, tarihi ve mirasıdır.

 

Bağdat Kışla Meydanı. Osmanlı döneminde askeri karargah olarak hizmet veren bu alanda, güvenli bir alan bulmak ve yeteneklerini sergilemek isteyen Iraklılar için favori bir yer haline gelmiştir.

 

Maidan meydanında bir kadın. Bir kaç parça eşya almak için satıcı ile fiyat konusunda pazarlık yapıyor. Çoğu satıcı mallarını bir karton parçası ya da basit bir bez parçası üzerinde satıyor.

Kaynak:http://www.aljazeera.com/indepth/inpictures/2015/08/iraqis-seek-respite-oppressive-reality-150817134839941.html

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir