Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Irak'ın

Irak’ın Kuveyt’i İşgali

Yerel saate göre gece 2:00. Irak kuvvetleri, ülkenin küçük ve petrol zengini komşusu Kuveyt’e saldırdı. Kuveyt savunma kuvveti hızla dağıldı ve yok olmadan Suudi Arabistan’a çekildi. Kuveyt Emiri, ailesi ve diğer hükümet liderleri Suudi Arabistan’a kaçtı. Kuveyt şehri saatler içinde ele geçirildi ve burada bir hükümet kuruldu. Kuveyt ilhak edildi. Irak, dünyadaki petrol rezervinin %20’sine sahip olan bölgeyi kontrol etmiş, Basra Körfezi’nde ilk defa önemli bir kıyı şeridi kazanmıştı. Aynı gün, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi oybirliği kararıyla işgali kınadı ve Irak’ın derhal Kuveyt’ten çekilmesini talep etti. 6 Ağustos günü BM Güvenlik Konseyi Irak’ dünya çapında ambargo uygulama kararı aldı .

9 Ağustos, Çöl Kalkanı operasyonu. Suudi savunması, ABD kuvvetleri olarak Basra Körfezi’ne yönelmeye başladı. Bu sırada diktatör Saddam Hüseyin, Kuveyt’te 300.000 kişilik işgal ordusunu inşa ediyordu. Güvenlik Konseyi 29 Kasım’da, Irak’ın 15 Ocak 1991’de geri çekilmemesi halinde Irak’a karşı güç kullanımına izin verileceğine dair kararı kabul etti. Saddam ise askeri güçlerini çekmeyi reddetti. Öncüllerini ABD kanadının oluşturduğu 700.000 kişilik askeri ordu Irak’ı baskı altına almak için kullanılıyordu.

ırak

16 Ocak 1991, saat 16:30. Çöl Fırtınası Operasyonu; ABD liderliğinde Irak’a karşı çok büyük bir saldırı başladı. Amerikan ve İngiliz uçak gemileri Basra Körfezi’nde, Suudi Arabistan’dan ilk hava saldırısını başlatmıştı. Amerika liderliğindeki koalisyon hava güçleri bütün gece Bağdat ve etrafındaki hedefleri vurmuştı. Görüntüler Irak’tan naklen yayınlanmış, tüm dünya televizyonlarına sızdırılmuştı. Çöl Fırtınası Operasyonu General Norman Schwarzkopf komutası altında Britanya, Mısır, Fransa, Suudi Arabistan, Kuveyt dahil ve 32 ulustan gelen bir uluslararası koalisyon tarafından yapılmıştı. Önümüzdeki 6 hafta boyunca müttefik güçleri Irak’ın askeri ve altyapı tesislerine yoğun bir saldırı başlatmış ve Irak’ın hava kuvvetleri ve savunması karşısında çok az bir direnişle karşılaşmıştır.

Irak kara kuvvetleri savaşın bu aşamasında çaresiz kalmış. Saddam’ın tek tedbiri bir misillemeydi: İsrail ve Suudi Arabistan’a karşı SCUD füze saldırılarını başlatması. Saddam bu misilleme ile İsrail’i provoke edip çatışmaya girmesini ve savaşta verilen Arap desteğini eritmeyi umut ediyordu. Ancak ABD’nin isteği üzerine İsrail savaş dışında kaldı.

24 Şubat günü büyük bir koalisyonun kara harekatının başladığı tarihti. Irak’ın eski ve kötü silahla sahip güçleri hızla tükeniyordu. Gün sonuna kadar Irak ordusu 10.000 esir verdi ve bu boşlukta ABD Irak’ın derinlerinde bir hava üssü kurdu. 4 günden daha kısa bir zamanda Kuveyt kurtarıldı ve Irak’ın silahlı güçlerinin çoğunluğu teslim oldu ve diğer kalanlar da Irak’a geri çekildi.

28 Şubat’ta Başkan George Bush ateşkes ilan etti. 3 Nisan’da BM, çatışmayı sona erdirecek resmi koşulları belirterek 687 oyla anlaşmayı Güvenlik Konseyi’nden geçirdi. Karara göre bazı yaptırımlar kaldırılacaktı. Ancak Irak kitle imha silahlarını BM gözetimi altında yok edene kadar petrol satma yasağı devam edecekti. 6 Nisan’da Irak kararları kabul etti ve 11 Nisan’da Güvenlik Konseyi anlaşmayı yürürlüğe koydu. Önümüzdeki 10 yılda Saddam Hüseyin Barış Anlaşmasının şartlarını sık sık ihlal etmesi ,le müttefiklerin hava saldırılarının ve BM yaptırımlarının sürmesine sebep oldu.

basra körfezi

Basra Körfezi savaşında 148 Amerikan askeri öldü ve 457 asker de yaralandı. Çöl Fırtınası Operasyonu sırasında ise diğer müttefik uluslardan 100 kişi öldü. Irak’ın kayıpları için herhangi bir resmi rakam yoktur ama 25.000 askerin öldüğüne ve 75.000’den fazla da yaralı olduğuna inanılıyordu. Bu çatışma, tarihin tek taraflı bir askeri çatışmasıydı. Körfez savaşında doğrudan ilişkilendirilen tıbbi malzeme, yemek ve su yokluğundan dolayı, kaybedilen yaralıların da hesaba katılmasıyla 100.000’e yakın sivil öldüğü tahmin ediliyor. Sonraki yıllarda Birleşmiş Milletlerin yaptırımları sonucu olarak 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetti.

Kaynak: http://www.history.com/this-day-in-history/iraq-invades-kuwait