Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İngiltere
Kaynak: Reuters

İngiltere G7 Liderlerini Haziran Zirvesi için Cornish’e Davet Etti

İngiltere, gelişmiş ekonomilerin liderlerini salgın ve iklim değişikliğinden sonra toparlanmayı tartışmak üzere pitoresk bir sahil köyüne davet ederek, G7’nin ilk yüz yüze toplantısını haziran ayında yapmayı planladığını duyurdu.

Başbakan Boris Johnson, küresel ekonominin Covid-19 krizinden sürdürülebilirliğe ve serbest ticarete dayalı bir yolla kurtulması gerektiği konusunda fikir birliği oluşturmak için G-7 başkanlığını kullanmak istediğini söyledi.

“Koronavirus şüphesiz bizim nesiller boyunca gördüğümüz en yıkıcı güç ve deneyimli modern dünya düzeninin en büyük testi.” dedi. “Daha iyi bir gelecek yaratmak için açıklık ruhuyla birleşerek daha iyi bir şekilde yeniden inşa etme mücadelesine yaklaşmamız doğru olacaktır.”

İngiltere sağlık krizi sırasında kötü bir şekilde acı çekerken, 88 binden fazla insanla Avrupa’daki en yüksek ölüm bilançosuna sahip.

Ancak virüsün üçüncü dalgası günde 1,000’den fazla ölüme yol açarken, ülke dünyada ilk defa aşının kullanılmasına yetki vererek aşılanmada başı çekiyor. Nüfusun büyük kısmının birkaç ay içinde korunması umut ediliyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliği yaptığı geçen yılki G7 toplantısı salgın nedeniyle iptal edildi. Bu da İngiltere, Almanya, Fransa, ABD, İtalya, Japonya, Avrupa Birliği ve Kanada liderlerinin 2019’da Fransa’nın Biarritz kentinde gerçekleşen toplantıdan bu yana yüz yüze görüşememiş olması anlamına geliyor.

Sunday Telegraph gazetesi, İngiliz hükümetinin, zirvenin ABD Başkanı seçilen Joe Biden’ın 20 Ocak’ta Başkan olduktan sonra Avrupa’ya yapacağı ilk gezi için bir fırsat olmasını umduğunu yazdı.

Adı açıklanmayan bir İngiliz hükümet kaynağı, “(Biden’ın) G7’den önce, muhtemelen Kanada dışında başka bir yeri ziyaret edeceğini sanmıyorum,” dedi.

Johnson ayrıca Avustralya, Hindistan ve Güney Kore’yi de zirveye katılmaya davet etti.

Zirve güneybatı İngiltere’de, günümüzde en çok plajları ve sörf alanları sayesinde ün salan ama aynı zamanda balıkçılık filolarına ev sahipliği yapan ve bir zamanlar önemli bir madencilik alanı olan Cornwall Carbis Bay adlı küçük tatil beldesinde yer alacak.

Johnson “İki yüz yıl önce Cornwall’ın kalay ve bakır madenleri İngiltere’nin sanayi devriminin merkezindeydi ve bu yaz Cornwall tekrar büyük küresel değişim ve ilerlemenin çekirdeği olacak.” dedi.

Muhabir: William James

Kaynak: Reuters