Brexit
Kaynak: Haber Podium

İngiltere Brexit Sekreteri: Bir Sonraki Bölümü Yazmanın Vakti Geldi

AB ve İngiltere’nin ‘ortak tarihi büyük bir geleceğin temelini oluşturacak.’

Bugünün önemini abartmak zor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden tarihi ayrılışını ele aldığımızda, bizi bu ana götüren yolculuğa ve buradan gitmeyi umduğumuz yola yansıtmak için uygun bir zaman gibi görünüyor.

Birleşik Krallık, 47 yıldır başlangıçta Avrupa Ekonomi Topluluğu, daha sonra da AB olan yapının üyesiydi. O dönemde bizi birbirimize bağlayan düğümler ilgili kültürlerimizi, ekonomilerimizi ve toplumlarımızı şekillendirdi.

Ancak zaman geçtikçe, İngiltere’de AB ile artık bir ilişkimizin olmadığı yönündeki his arttı. Bu, tarihimizdeki en büyük demokratik hareket olan 2016’daki Brexit referandumunda güçlü bir şekilde ifade edildi. Parlamentoda yıllarca süren savaşların ardından, geçen yıl yapılan seçimler bu hükümete bu sonucu onurlandırmak için beş yıllık güçlü bir yetki verdi.

AB’yi kabul edilmiş ve düzenli bir şekilde terk etmemizi sağlayan Para Çekme Anlaşması’nın üzerindek mürekkep kurudukça, içerdiği ruhu tanımak için duraklamalıyız. Evet, müzakerelerin yapıldığı zamanlar oldu, ancak farklılıklarımızı pozitiflik ve profesyonellik ile aştık, çoğu kişinin imkânsız olarak gördüğü şeyleri de başardık. İngiltere’nin Brexit yazmanı olarak, her iki taraftaki görüşmeleri şekillendiren titizliğe ve kararlılığa ilk elden tanık oldum.

İngiltere AB’den ayrılmaya oy vermiş olabilir, ancak Avrupa’dan ayrılmamakta veya bu kıtada paylaştığımız değerleri reddetmemektedir.

Anlaşmanın onaylanması ve 31 Ocak ‘ta Brüksel saatinin gece yarısında uzun zamandır beklenen hareketimiz, yeni bir ilişkinin başlangıcına bakabileceğimiz anlamına geliyor. Başbakan Boris Johnson’un parlamentoya son sözlerinin önemini vurgularsak, İngiltere’de biz “parçası olduğumuz Avrupa kültürü ve medeniyetine karşı sevgi ve saygı duygusu” hissediyoruz.

İngiltere AB’den ayrılmaya oy vermiş olabilir, ancak Avrupa’dan ayrılmamakta veya bu kıtada paylaştığımız değerleri reddetmemektedir. Brexit, Avrupa’nın güvenliğindeki katkımızı azaltmayacaktır. Jetlerimiz yukarıdaki hava sahasında devriye gezerken NATO operasyonları ile ilgilenen İngiliz birlikleri, doğu müttefiklerimizin sınırlarında saatlerini korumaya devam edecek.

Bu ay kıtada anılan XX. yüzyılın trajedileri bize tüm Avrupa vatandaşlarının barış, özgürlük ve güvenliğine olan ortak bağlılığımızın önemini hatırlatıyor. Bu Avrupa değerlerini savunmak için her çağrı geldiğinde Birleşik Krallık’ın cevap vermesini bekleyebilirsiniz.

Geçen yıl, AB mevkidaşım Michel Barnier, “Gelecekte ne olursa olsun, halklarımız arasındaki dostluk bağlantıları yok edilemez bir şekilde kalacak.” dedi. Söylediklerine tamamen katılıyordum. Ortak tarihimiz, 2020lerin zorluklarını karşıladığımız ve fırsatlarını yakaladığımız için büyük bir geleceğin temelini oluşturacaktır.

İngiltere’nin AB ile gelecekteki ilişkisi söz konusu olduğunda istediğimiz şey, egemen eşitlikler, ortak çıkarlarımıza saygı ve iyi niyet arasındaki işbirliğine dayanan bir ortaklıktır. Aynı zamanda modern İngiltere için cesur vizyonumuzu uygulama özgürlüğüne sahip olduğumuz bir ülke olmalıdır – yüksek standartlara dayanan, yenilikleri ve bireyin haklarını savunan bir ekonomi.

Brexit, sadece Avrupalı dostlar ve müttefiklere sırtımızı dönmekle ilgili değildir; İngiltere’nin kendisini AB bürokrasisinden kurtarmak ve bağımsız bir ulus olarak yeni bir yol oluşturmak için bir fırsattır. Birleşik Krallık, AB’nin tek pazarından ve gümrük birliğinden geliyor. AB kurallarından muaf olacağız – sonuçta Brexit’in amacı kontrolü geri almaktı.

Ancak aynı zamanda, mal akışını sürdürmek ve işletmelerin neyi başarması gerektiğini anlamak tüm çıkarlarımıza aittir. Ayrıca işçi hakları ve çevre konusunda yüksek standartlar belirlemeye devam etmek istiyoruz ve tüm vatandaşlarımız için güvenli, müreffeh ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etme arzusunu AB ile paylaşıyoruz.

Bu başlangıç pozisyonundan, mevcut zaman çerçevesinde, yani yıl sonuna kadar karşılıklı yarar sağlayan bir ticaret anlaşmasına varmak için hiçbir engelle karşılaşmamalıyız. Gelecekteki ilişkimizi mümkün olan en kısa sürede görüşmek istiyoruz. Önümüzdeki haftalar için acil görev, işe başlamaktır.

Her iki taraf da hırsla, kararlılıkla eşleştiğinde neler yapılabileceğini gösterdi. Şimdi, yenilenmiş bir amaç ve enerji duygusu ile AB-İngiltere ilişkisinin bir sonraki önemli bölümünü yazmanın zamanı geldi.

Yazar: Steve Barclay (Birleşik Krallık Brexit Sekreteri)

Kaynak: Politico