Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
ingiltere

İngiltere Başbakanı, 23 Rus Diplomatını İhraç Edeceğini Açıkladı. Hükümet Yeni Casusluk Yasasını Ele Alıyor

Çince aslından çeviren: Doğukan ENUŞTEKİN

Dış basında çıkan haberlere göre, İngiltere Başbakanı Theresa May, kayıt dışı istihbarat yetkilileri olarak tanımlanan 23 Rus diplomatının sınır dışı edileceğini söyledi. Teresa, İngiliz hükümetinin, Britanya’yı düşman ülke faaliyetlerinin etkisinden korumak için bir yasa tasarısı tasarlayacağını söyledi. Hükümetin yeni anti-casusluk yasasını ele alacağını da belirten Teresa ayrıca hükümetin ülkeye giren Rusların denetimini güçlendireceğini de belirtti. Ayrıca, Rusya’nın İngiltere’deki devlet mülkleri de dondurulacak.

Öte yandan, İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık’ın BM Güvenlik Konseyi’ne, eski Rus ajan zehirlenmesi davasında acil durum toplantısı düzenlemesini istediğini bildirdi. Son zamanlarda, Rus eski istihbarat personeli, Skripol, kızının Londra’daki bir alışveriş merkezinde bilinmeyen bir maddeyle temas kurmasından sonra düştüğünü belirtti. Kaynaklara göre, Rusya bu konuyla ilgileniyor. Ardından, bu olay İngiltere ve Rusya arasındaki diplomatik ilişkilerde bir fırtına etkisi yarattı.

12 Mart’ta İngiltere Başbakanı Theresa May, Sergei Skripol’ün kızı ile birlikte“novichok” (“acemi” anlamına gelen “новичок”) adlı bir sinir ajanına başvurduğunu söyledi. Rusya, bu olayda sorumluluğu “büyük olasılıkla” üstlenecek. Rus tarafına “nihai bir ültimatom” verdi ve en geç 13 Mart akşamı bu konuda ayrıntılı bilgi ve açıklamalar sağlamasını istedi. Aksi takdirde, Rusya’ya karşı “öncekinden daha sıkı önlemler” alacak. Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Titov 13 Ağustos’ta İngiltere Büyükelçiliği’ne bir bildiri yayınladı ve İngiltere’nin Rusya’yı “Skripol zehirlenmesi” olayına karışmakla suçlamasının asılsız olduğunu belirtti .” Açıklamada, Rusya’nın “Skripol zehirlenmesi” olayıyla hiçbir ilgisi olmadığı ve İngiliz tarafının gerçekleştirdiği eylemlerin “açıkça kışkırtıcı” olduğu belirtildi. Açıklamada, Rusya’nın zehirli madde örneklerini elde etmemesi halinde, Rusya’nın İngiltere’nin “ültimatom” una cevap vermeyeceği vurgulandı.

 


Kaynak: http://www.xinhuanet.com/world/2018-03/15/c_129829742.htm

Çevirmen Hakkında

Doğukan Enuştekin / TESA Çince-İngilizce Çevirmeni

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)