Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / İngiliz Bakan Priti Patel, İsrail’deki Gizli Görüşmeler Yüzünden İstifa Etti

İngiliz Bakan Priti Patel, İsrail’deki Gizli Görüşmeler Yüzünden İstifa Etti

İngilizce aslından çeviren: Zeynep Demir

İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı, Downing Caddesi’ne çağrıldı ve İsrail yetkilileriyle kendisi tarafından yapılan ve resmi olmayan toplantılar yüzünden istifa etmek zorunda kaldı. İngiltere Uluslararası Kalkınma Bakanı Priti Patel, İsrailli yetkililerle yapılan gizli toplantılar konusunda bir tartışmanın ortasında istifa etti.

Uluslararası kalkınma bakanı, diplomatik protokolü ihlal eden bu izinsiz toplantı ile ilgili soruları yanıtlamak üzere Downing Caddesi’ne çağrıldı.

Patel’in, bu yılın başlarında tatilde iken İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu ve diğer üst düzey İsrailli yetkililer ile İngiliz hükümet yetkilileri olmadan görüşmeler yaptığı söyleniyor.

İngiliz protokolüne göre, bir kabine bakanı normalde bu tür toplantıları Filistin temsilcileri ile dengelemeliydi.

Ayrıca Patel, Golan Tepeleri’nde kurulan İsrail askeri alan hastanesini ziyaret etti ancak çoğu uluslararası toplum gibi İngiliz hükümeti de Suriye’den 1967’de alınan bu bölgede İsrail’in kontrolünü tanımıyor.

Bu istifa ile Theresa May’in kabinesinden 7 gün içinde yapılan ikinci görevden ayrılış gerçekleşmiş oldu. Patel’in kabineden istifası, geçen hafta çarşamba günü Savunma Bakanı Sir Michael Fallon’un davranışlarına yönelik suçlamalardan dolayı yaptığı istifasını takip ediyor. İkinci bir bakanın kaybı, başbakanın ters tepen bir seçim sonrasında otoritesini yeniden uygulamaya çalıştığı ve Brexit görüşmeleri yoluyla bölünmüş bir ülkeye ve partiye rehberlik ettiği bir zamanda geliyor.

 

Kaynak: http://www.euronews.com/2017/11/09/uk-aid-minister-quits

 

Çevirmen Hakkında

Zeynep Demir / TESA İngilizce Çevirmeni

29 Mayıs Üniversitesi

Psikoloji / İngilizce Mütercim Tercümanlık 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir