Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
İngiliz
Kaynak: Matthew Childs / Reuters

İngiliz Araştırmacılar Köpeklerin Koronavirüsü Tespit Etmek İçin Eğitilebileceklerini Umuyor

Hükümetten, tarama alanında ‘devrim yaratabilecek’ proje için 500.000 sterlin değerinde fon geldi.

Köpekler, 500.000 sterlin değerindeki devlet finansmanı ile başlatılan denemeler altında, insanlarda semptomlar ortaya çıkmadan önce koronavirüsü koklamaya çalışmak üzere eğitilecek.

Köpekler zaten belirli kanserlerin, sıtma ve Parkinson hastalığının kokusunu tespit etmek için başarıyla eğitilmiştir ve yapılacak bu yeni çalışma, Labrador ve yavru horoz İspanyollarının, Covid-19’u insanlarda tespit etmek için eğitilip eğitilemeyeceğini inceleyecektir.

Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, Durham Üniversitesi ve Yardım Tıbbi Tespit Köpekleri ile iş birliği içinde bir denemenin ilk aşamasını gerçekleştirecek.

Araştırmanın ilk aşaması Londra’daki hastanelerde koronavirüs hastalarından alınan koku örneklerini ele alacak. Daha sonra altı uzman köpek, numunelerden virüsü tanımlamak için eğitim alacak.

İnnovasyon Bakanı Lord Bethell, hükümetin köpeklerin “daha geniş test stratejinin bir parçası olarak hızlı sonuçlar verebileceğine” inandığını söyledi.

Projenin baş araştırmacısı, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu Hastalık Kontrolü Bölüm Başkanı Prof. James Logan şunları söyledi: “Önceki çalışmalarımız sıtmanın kendine özgü bir kokusu olduğunu gösterdi ve Tıbbi Algılama Köpekleri ile sıtmayı doğru bir şekilde tespit etmek için köpekleri başarıyla eğitebildik.”

“Bu, solunum hastalığının vücut kokusunu değiştirebileceği bilgisiyle birleştiğinde, köpeklerin Covid-19’u da tespit edebilmeleri konusunda bizlere umut veriyor. Bu yaklaşım başarılı olursa, virüsü algılama şeklimizde çok sayıda insanı tarama potansiyeli ile devrim yaratabilir.”

Tıbbi Algılama Köpekleri (Medical Detection Dogs) kurumu tarafından toplanan araştırmalar, köpeklerin her birinin saatte 250 kişiye kadar tarama yapabileceğini ve iki adet olimpik yüzme havuzunda bir çay kaşığı şekerin seyreltilmesine eşdeğer olan hastalık kokusunu tespit etmek için eğitilebileceğini öne sürdü.

Yardım derneği ve üniversiteler, klinik araştırma için hükümete bir teklif sundu ve sunulan teklif bu hafta başında kabul edildi. 500.000 sterlin tutarında fon sağladı.

Medical Detection Dogs Kurucu Ortağı ve CEO’su Claire Guest şunları söyledi: “Hükümetin bize köpeklerin Covid-19 ile mücadelede rol oynayabileceğini gösterme fırsatı vermesine sevindik. İnsanları hızlıca tarayarak yardım etme potansiyeline sahipler. Bu da gelecekte önemli bir konu haline gelecektir.”

“Köpeklerimizin Covid-19’un kokusunu bulabileceğinden eminiz ve daha sonra canlı durumlarda test etmek için ikinci bir aşamaya geçeceğiz. Ardından daha fazla köpek yetiştirmek ve konuşlandırmak için diğer ajanslarla çalışmayı umuyoruz. Bir köpeğin burnunun bir kez daha birçok hayatı kurtarabileceğinden gurur duyuyoruz.”

Diyabetik insanlar zaten kan şekeri seviyelerinin tehlikeli derecede yüksek veya düşük olduğunu tespit etmek için köpekleri kullanıyor. Hypo Hounds kurumu, köpekleri, sahiplerinin nefesinde veya terlerinde küçük değişiklikler koklamak için eğitiyor. Evcil hayvanlar, problemleri bir glikoz monitöründen daha erken tespit edebiliyor.

2015 yılında İtalyan araştırmacılar, idrar örneklerinde prostat kanserine bağlı kimyasalları tespit etmek için iki Alman çoban köpeği eğittiklerini açıkladı. Köpeklerin vaka tespitlerinin %90’ı doğruydu.

2018’de araştırmacılar, köpeklerin sıtmaya sahip olup olmadıklarını birinin çoraplarını koklamalarını söyleyebileceğine dair kanıt sundu. Birkaç aylık bir eğitimden sonra bir Labrador ve Labrador-Retriever, belirti göstermeseler bile bir çocuğun hastalığa sahip olup olmadığını gösterebilmişti.

Muhabir: Frances Perraudin

Kaynak: The Guardian