Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Asya / İkinci Soğuk Savaş Kimi Mahvedecek?

İkinci Soğuk Savaş Kimi Mahvedecek?

Rusça aslından çeviren: Zelina ÇEPER

Batıda “ikinci soğuk savaşta” Rusya’nın kazanma şansı olmadığına yönelik çok şey yazılıyor. Dahası Rusya için, dağılma veya “Avrupa’nın Kuzey Kore’si” olma yönünde öngörüler var. Argümanlar oldukça ikna edici ancak durum bizim için gerçekte ne kadar trajik?

Bu bağlamda, askeri uzman olan savunma araştırması direktörü Garry Kazianis, Foxnews’a yaptığı açıklamasında şunları demiştir: “Rusya ikinci soğuk savaşı kaybedecek bu yüzden başlamamak akıllıca olurdu. Rusyada eski SSCB gibi kaybedecek ve tarihe gömülüp unutulacak. Vladimir Putin tehlikeli bir oyun oynuyor – kazanma şansı olmadığı bir oyun”

Amerikan’ın Söyledikleri Ne Denli Doğru?

Birincisi, “Askeri güç dengesi Rusya’nın lehine değil. Rusya, yeni askeri teçhizata yüz milyarlarca dolar harcamış olmasına rağmen, hala toplam harcamalar açısından Amerika’nın gerisinde kalıyor (ABD askeri bütçesi 700 milyar dolardan fazlayken Rusya’nın 46) ve aynı şekilde teknolojik gelişmelerde de.” İkincisi “Amerika’nın müttefik listesi uzun uzadıya devam ederken Moskova’nın ki çok kısa” şeklinde devam ediyor Kazianis.

Üçüncüsü ise Rus ekonomisinin GSYİH’sı yılda yaklaşık 1.4 trilyon dolar iken ABD ekonomisinin 19 trilyon dolardır. “Google, Apple, Amazon, Microsoft ve belki de Tesla gibi araştırma ve geliştirmeyi teşvik eden yatırım ortamı ile birleştiğinde ABD ekonomisinin geleceğe hükmedeceği görülüyor.”

Yazar, “Rusya’nın en iyi doğal gaz dolum istasyonunu temsil ettiği ve kaderinin petrol ve doğalgaz fiyatı ile belirlendiğini” belirtiliyor.

Siyaset bilimci, yazısının sonunda Rusya’nın savaş başlatmasına değmez – parçalanır diyor. Ancak yazar, Putin’in siber savaşlarla “her yere kaos yayarak” ve “sahte haber” ile savaşacağını kabul ederek bunun “iyi ve eski moda bir strateji” olduğunu belirtiyor. Sonuç olarak, askeri uzman Rusya’yı bir seçim yapmaya çağırıyor: “Avrupa’nın Kuzey Kore’si” ol ya da haydut bir ulus gibi hareket etmekten vazgeç.

Kazianis Gibi Düşünenlere Cevap

Bay Kazianis, askeri bütçelerin uyumsuzluğunu düşünmeye teşvik ediyor ama dedikleri gibi “şeytan ayrıntıda gizlidir.” Rusya’nın bütçesi nükleer silah üretebiliyor. Ve sizin listelediğiniz taşıyıcılar, bu silahları dünyanın herhangi bir yerine ulaştırmakta aracı olacaktır. Burada ABD ordusunun savaş kapasitesinin yüzde 25 ve Rus ordusunun yüzde 96 olduğunu görebilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki Amerika 100 askerinden 25’ini kaybederse, Rusya ise 100 askerinden 96’sını kaybederse direnişi durduracaklardır. Ve geri kalan bu dört kişinin de pilot Roman Filippov gibi hareket etmeyeceğinin garantisi yok. Putin, “Rusya yoksa bu dünyaya niçin ihtiyacımız olsun” dedi. Ve bu sadece onun fikri de değil.

Müttefikler bir sorun evet ama bir gün önce Çin Savunma Bakanı General Wei Fenghe Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile bir toplantı yaptılar. Bu toplantıda, “dünyaya ikili ilişkilerin gelişimini ve silahlı kuvvetlerin güç durumunu” göstermek istediğini belirtti. Çin tarafı, Amerikalılara Çin ile Rusya’nın silahlı kuvvetleri arasında yakın ilişkilerde bulunduğunun sinyalini veriyor, özellikle de şu anki durumda. “Size destek olmak için geldik” diye ekledi Wei Fenghe. Ve bu sinyal gözlerden kaçmadı.

Rus ekonomisine gelince, her zaman iyi mobilize olmuştur. Spekülatif bir ekonomi değil gerçek bir ekonomidir. Borçsuz ve çok yüksek teknolojili bir ekonomidir. Rusya’nın sadece dünya atomu için bile proje ve inşaattan, eğitim ve atıkların dönüştürülmesine kadar pek çok hizmet sunduğunu söylemek yeterlidir. Sizin akıllı telefonlarınız varken bizim de nükleer santralimiz var Bay Kazianis.

Dağılma Tehdidi Rusya’ya değil

Ve şimdi ülkenize bakın. Biliyor musunuz sayın askeri uzman, ABD’de 2020 nüfus sayımı hangi soruyu içerecek? Bu soru: “ABD vatandaşı mısınız?” olacak. Yani anlayacağımız üzere Amerikan eritme potası işe yaramayı bıraktı. Peki Amerika’nın sloganına “e pluribus unum” (çokluktan doğan birliğe) ne oldu?

İnternet çağındayız; şu anda Amerikalıların ırk, etnik köken, mülk, din temelinde ayrıldıklarını gizleyemezsiniz. Uyumsuzluk her yerde görünür: ırkçı, beyaz ve siyah gösteriler, silah taşıma ve silah taşımaya karşı eylemleri, kitlesel çocuk cinayetleri ve polisler tarafından vurulmalar, federal hükümetin zayıflaması ve aşağılanması. Şehirler ve devletler, göç, çevre ve sağlık konularındaki itaatsizliklerini açık bir şekilde Washington’ı ifade ediyorlar.
Amerika’ya özgü olmayan tavırlarda olan kendi başkanlarının zulmü…

Ayrılıkçı tavırlar artık halkı eğlendirmiyor. California, Trump’a uymak istemiyor- tıpkı Teksas’ın Obama’ya uymak istemediği gibi. Aynı zamanda “milis” tarafından toplanan silah cephanesi çok büyük. 2016 yılında seçimlerden sonra, ABD’de -şiddetli ve kanlı – ikinci iç savaşın olabileceği ön görüsü gazeteciler, tarihçiler ve uzmanlar arasında büyük bir yankıya sebep oldu. Rusya’nın “ikinci soğuk savaşı” kazanması gerekmiyor, Amerika’nın en önemli düşmanı Rusya değil. Çin de değil, Amerikalıların kendileridir.

Uzman Görüşü

ABD ve Kanada Enstitüsü’nün müdürü Valery Garbuzov, Pravda.ru’ya yaptığı açıklamada, “Amerika’nın çöküşü, Rusya için bir kazanç olarak kabul edilemez. Ancak, soğuk savaşta yer almak da çılgınca bir iş. Bunun yerine ekonomiyi arttırmak için etki alanları yaratmak gerekir.” Ancak uzman Rusya’nın gücü ve yeteneklerinin, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki Sovyetler Birliği’nden tamamen farklı olduğunu da belirtti.

Valery Garbuzov’a göre, Rus liderleri gücünün bir göstergesi olduğunu düşünerek, keskin eylemlerde bulunmaktan korkmuyor. Fakat uzun süre bu şekilde oynamak imkansızdır, çünkü bu eylemler Rusya’nın Batı’dan soyutlanmasına neden olur.

“Batı için Rusya, dışlanmış serseri gibidir. Çünkü o Batı vektörünü kapatarak, kendini Doğu’ya çevirdi ve Batı ülkeleri ile mutabık olmayan politikalar izliyor.” diye açıkladı uzman. “Fakat Çin müttefikimiz olarak adlandırılamaz ve bunun gerçekleşmesi de olası değildir. Çin’in oldukça kurnaz bir politikası var. Bir yandan ABD ile ticari savaşta diğer tarafta ise ABD’ye bağlı. Bu nedenle, bir gün Rusya’nın daha esnek bir tavırda olması gerekecek”diyerek Valery Garbuzov, “Pravda.ru” ile olan röportajını tamamladı.

Yazar: Lybov Stepushova
Kaynak: https://www.pravda.ru/world/04-04-2018/1379470-garbuzov-0/

Çevirmen Hakkında

Zelina Çeper / TESA Rusça Çevirmeni
İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir