Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
hong kong
Kaynak: Reuters

Hong Kong’daki Protestolarda Düzinelerce Kişi Tutuklandı

Hong Kong polisi, anakara Çin hükümeti tarafından uygulanması planlanan ulusal güvenlik mevzuatına karşı nispeten barışçıl bir protesto sırasında didişmelerin patlak vermesi üzerine, Pazar günü en az 53 kişiyi tutukladı.

Silahlı çevik kuvvet polisi, Kowloon bölgesindeki Jordan’dan Mong Kok’a yürüyen yüzlerce kişilik bir kalabalığın hazırladığı ve planlanan yasaya karşı “sessiz bir protesto” olarak öngörülen sahnelerde bulundu.

Ancak polise karşı tezahüratlar ve sloganlar atıldı. Daha sonra didişmeler yaşanan Mong Kok’ta polisler kalabalığı bastırmak için biber gazı kullandı.

Hong Kong polisi, 53 kişinin tutuklandığını ve yasa dışı toplanma nedeniyle suçlandığını Facebook’ta belirterek, daha önce bazı protestocuların bölgedeki yolları abluka altına almaya çalıştığını da sözlerine ekledi.

Önerilen ulusal güvenlik yasası, Hong Kong demokrasi aktivistleri ve bazı yabancı hükümetler arasında, bölgenin 1992’de Britanya tarafından Çin’e geri verildiğinde vaat edilmiş geniş özerkliği daha da aşındırdığı konusunda endişeleri artırdı.

Protestoculardan 44 yaşındaki Roy Chan “Hükümet bizi susturmak ve kovmak istiyor.” dedi. “Kalkmalı ve Hong Kong halkını özgürlüğünden mahrum eden tüm insanları devirmeliyiz.” diye de ekledi.

Pazar günkü olay, genel olarak 1 Temmuz’da, 1997’deki devri kutlamak için düzenlenen yıllık yürüyüşün, polisin, koronavirüs pandemisi sırasında büyük toplantılara yasak olduğunu belirterek reddetmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Çin, yeni güvenlik yasasının Hong Kong’daki ayrılıkçılık, yıkım, terörizm ve dış müdahaleler gibi sadece küçük bir sorun çıkarıcı grubu hedefleyeceğini söyledi.

Çin Ulusal Halk Kongresi Daimî Komitesi, tasarının Pazar günkü taslağını inceledi.

Çin devlet medyası, milletvekillerinin taslağı ezici bir üstünlükle desteklediğini bildirdi. CCTV’nin aktardığına göre bir devlet sözcüsü, Çin hükümetinin “güvenlik tasarısının yürürlüğe girmesi, ulusal egemenlik ve menfaatin korunması için sarsılmaz bir kararlılığa sahip olduğunu” bildirdi.

Muhabir: Scott Murdoch

Kaynak: Reuters