Bitcoin’in değerinde yukarı ve aşağı atlama yaşandıktan sonra, Bitcoin çok uluslu mevzuata ilişkin düzenlemelerde bulundu. Pazarda fiyatın 50 bin Yuan civarında seyretmesi ve sürekli iniş ve çıkışının tecrübe edilmesi bu kararın beklemeksizin alınmasını sağladı. Bu sıralar BTC ile ilgili yeni bir gelişme kaydedilmedi.

Hızla Yükselen Bitcoin’in Artışında Ne Gizli ?

Çince aslından çeviren: Doğukan ENUŞTEKİN

14.11.2017 Çin Xinhua Gazetesi

Çine Bakış

Bitcoin’in değerinde yukarı ve aşağı atlama yaşandıktan sonra, Bitcoin çok uluslu mevzuata ilişkin düzenlemelerde bulundu. Pazarda fiyatın 50 bin Yuan civarında seyretmesi ve sürekli iniş ve çıkışının tecrübe edilmesi bu kararın beklemeksizin alınmasını sağladı. Bu sıralar BTC ile ilgili yeni bir gelişme kaydedilmedi. 1 Kasım’da Çin’deki üç büyük BTC işlem platformunda alım satım işlemlerinin durdurulmasına karşın, dünyanın en büyük emtia borsası CME (Chicago Mercantile Exchange) tarafından, BTC ile alakalı gelişmelerin 2017 yılının son çeyreğinden itibaren duyurabileceğini ve hala daha mevzuata ilişkin düzenlemelerin beklendiğini açıklandı. Chicago Ticaret Borsası tarafından yapılan açıklamada vadeli işlemlerin devam edeceğinin vurgulanmasının ardından BTC’nin fiyatında yine bir artış gözlendi. 2 Kasım günü BTC işlem platformlarında BTC 50 bin Yuan sınırını aştı bunun yanında BTC’nin Amerikan Doları fiyatı da 7 bin doların üstünü gördü.

Peki insanlar neden BTC’nin bu kararlı yükselişine ve yükselen hızına rağmen BTC’nin bir balon olduğuna inanmamayı tercih ediyorlar? Bitcoinin kaderi ne olacak?

Bitcoin’in değerinde yukarı ve aşağı atlama yaşandıktan sonra, Bitcoin çok uluslu mevzuata ilişkin düzenlemelerde bulundu. Pazarda fiyatın 50 bin Yuan civarında seyretmesi ve sürekli iniş ve çıkışının tecrübe edilmesi bu kararın beklemeksizin alınmasını sağladı. Bu sıralar BTC ile ilgili yeni bir gelişme kaydedilmedi.

İçi Seni Dışı Beni Yakar: Anlaşılamayan Kripto Para

Geçtiğimiz aylarda sanal para yatırımcıları ve BTC sahipleri gerçek manada işkence çekti. 2017 yılının ikinci yarısından itibaren BTC piyasalarında BTC hakkında her türlü dedikodu ve söylenti konuşulmaya devam etti ve konuşulanlar BTC’nin yatırımcıları tarafından sinir bozucu olarak nitelendirilmesiyle birlikte gerilimi arttırdı. Eylül 4’te Çin Merkez Bankası ve yedi bakanlık tarafından yayınlanan finansal riskleri önleme bildirgesine göre, ICO ticaret platformu tamamen durduruldu. Eylül 14’te Çin tarafından yapılan ikinci bir açıklamada ise 30 Eylül’den önce yapılacak bütün BTC transferlerinin durdurulacağı vurgulandı. Bütün kullanıcılar kripto para transferlerini durdurmak zorunda kalırken Çin devleti RMB ile yapılacak ticaretin karşısında olacak bütün dijital varlıklara 31 Ekim’e kadar süre tanıdı.

Yatırım platformundaki hızlı geri çekilmeciler, Wechat gruplarında ağlayan yatırımcılar ve bunlara çanak tutan satıcılar bir para çemberi haline gelmişlerdir.

Bitcoin ile ilgili kötü haberlerin kandırmasından sonra birçok Çinli Bitcoin hesaplarını göz ardı etmeye başladı. Sonunda her şey bitti  ve BTC fiyatları düşüşe geçti.

Peki kim derdi ki BTC’de bu kadar hızlı bir yükseliş olsun ve Çin’de bu kadar hızlı bir geri dönüş olsun ve Çin BTC borsalarının tekrardan açılmasına izin versin? Cevabı ise Çin’in BTC ile alakalı gözden geçirme, inceleme ve araştırmasını tamamlaması ve bunu yasallaştırmasının ardından kanunen maddeler ekleme yoluyla BTC’nin önündeki engelleri Çin içinde kaldırmasıyla mümkün olmuştur.

Wechat gruplarındaki birçok BTC taciri bu durumu garipsemiş hatta bazıları bunun kısa süreli bir oyun olup olamayacağını dile getiren paylaşımlar yapmışlardır.

Para Çemberi İçin Kısa Dönemde “Güzel Bir Geri Çekilme”

Yurtdışından gelen haberlerin dikkate alınmaması ve oyun yok açıklamalarının yapılmasının yanında yurtiçinde kısa dönemde kesinlikle bir oyun olmadığının lanse edilmesi BTC transferlerine son verilmesine yol açtı ve denetim bölümü sıkı bir şekilde denetimlere başladı.

“Para Çemberi içindeki insanlar paralarını deniz aşırı ülkelere çekiyorlar. Şimdide deniz aşırı ülkelerdeki aktivitelere bağlanmış durumdalar” açıklamasını Science Daily’e yapan Pekin Üniversitesi Blockchain Teknolojisi ve Finansal Teknolojiler Araştırma Enstitüsü Başkanı DongNing aynı zamanda IBM Blockchain’in araştırmaya takıldığına söyledi. Ayrıca bu politikaların ve durumun kademelendirilmesi, besin zinciri ile ilgili durum, para sahibi olan kimselerin besin zincirinde oynadıkları rol, karşı taraftan az çok beklenen hamleler ve benzeri durumlar karşısında para ve BTC sahipleri arasında değişimin okunamamasına yol açıyor dedi.  Bunun yanında “ Şimdi para ve BTC sahipleri deniz aşırı ülkelerdeler ve bu bulundukları durumdan fazlasını göremezler.” dedi.

Huang Zhen, Pekin Zhonyang Ekonomi ve Finans Üniversitesi Finansal Hukuk Enstitüsü Dekanı ve Çin E-Finans Geliştirme Direktörü Science Daily’e verdiği demeçte Çin’deki ana BTC alım satım platformlarının deniz aşırı ülkelerdeki diğerlerinin yerini aldığını belirtti.

Fakat herkesi tekrar uyaran Huang Zhen, deniz aşırı yerlerdeki BTC araştırmalarının tamamlanmadığı için, Çin’deki BTC cari platformlarının deniz aşırı ülkelere gidebilmesi için oralardaki araştırmaların tamamlanması gerektiğini de vurguladı. Ayrıca buna ilişkin bağlantı ve görüşmelerin sona ermediğini ve bu yüzden gereksiz bir tedirginliği kimsenin istemediğini vurguladı.

İnsan Faktörü Dışlanmamalı

Huang Zhen e-finans alanında Çin’de alanında en iyilerden biri. Ona göre yurtiçi veya yurtdışı olsun fark etmez bu durumun arkasında belli sebepler var.

Yurtiçi BTC fiyatının basite indirgenmiş fiyat endeksinin yatırımlara bağlı olduğunu vurgulayan Huang Zhen, Blockchain Teknolojisinin de tamamen paylaştırıldığını ve uygulama değerinin olduğunu vurgulamasının yanında BTC’nin gelişimine katkısının yadsınamayacağını da belirtti. Söylediklerine ek olarak Çin’de Blockchain Teknolojisinin yasaklı olduğunu belirtti. Fakat Çin dışındaki ülkelerde Blockchain ve BTC’nin bahsi geçen ülkelerde farklı değerlerle uyum sağladığını söyledi ve resmi tavrın genel çerçevede toleranslı olduğunu vurguladı.

Son zamanlarda pek az zikredilen başka bir durum ise, BTC’nin bu yükselişinin sebebi olarak,  son yıllarda batılı ülkelerin para birimlerinin insanlar üzerinde hissedilir derecede güven kaybı yaşamaları olarak gösterilebilir. BTC’nin son yıllardaki market değerinin artması ve popülerleşmesi belli başlı para birimlerinin devamlılık sağlaması olarak ta gösterilebilir.  Huang Zhen’a göre şu andan itibaren BTC bir ülke veya ülkeler tarafından yasaklanamaz. Eğer yasaklanırsa gözden kaybolabilir ve olası böyle bir durumda BTC kendini parasal formda devam ettirir. Huang Zhen’ın Science Daily’ e verdiği röpörtaja göre BTC Japonya’da hızla geliştirildi ve şu anda birçok uygulama senaryosu olduğunu ve bununla birlikte ödeme sistemi ve bunun kapsamının olduğunu ve haricen bu para biriminin bir fonksiyonunun olduğunu belirtti.

Kıdemli dijital para araştırmacısı Xiao Lei’ye göre CME’nin elektronik işleminin önemli olduğunu çünkü global geleceğin çeşitlenerek yaygın hale geleceğini vurguladı. Xiao Lei, geleceğin borsalarında finansal market kabulünün yaygınlaşması halinde daha fazla finansal müessesenin veya daha fazla koruma fonunun BTC marketine gireceğini ve bu durumun en az BTC’nin hızında olacağını belirtti.

Kısa bir süre önce insanlar BTC’nin gerçekten tırmandığına inandılar ve bu insanlar arasına Çinlilerde katıldı fakat bu sırada Çin BTC platformlarında ciddi manada bir yükseliş gerçekleşmesine rağmen Huang Zhen’a göre önceden etkili olan faktörler bu yükselişi iyice tırmandırdı ve bu yükseliş ona göre platform içindeki insanlar tarafından gerçekleştirilmedi.

Başka Ülkelerin Kaderini Öngörmek Zor

Dijital para geliştirme sürecinde, kripto paraları farklı ülkeler farklı biçimlerde algılamışlardır. Bu farklılıklar daha sonra Bitcoin için farklı politikalar izlenmesine yol açmıştır.

Çin Devletinin olaya bakış açısı ise Bitcoin ve Blockchain ikilisinin ayrı ayrı algılanması yönünde olmuştur. Kripto paranın doğasında Blockchain teknolojisi vardır ve bu para çeşidi herhangi bir merkez bankası ya da kuruluş tarafından kontrol edilemediğinden ilk baştaki görüşler kesinlikle yasaklanması üzerine olmuştur. Bu durumun tersine Çin Hükümeti Blockchain Teknolojisinin çalışmalarını ciddi manada desteklemektedir.

“ Bence hükümetin destekleme girişimleri çok manidar. ” diyen Huang Zhen, Blockchain’in bir suru uygulama alanının olduğunu ve bunun finansal endüstriyi geliştirmek için faydalı biçimde kullanılabileceğini vurguladı. Peki BTC için artık Çinde varolma imkanı yok denilebilir mi? Bunun şu an cevaplanması zor bir soru olduğunu belirten Huang Zhen “ Gelecekte e-finans regülasyonunun ana düğümü bugüne nispeten katı olacak ve bu durum gelecekteki duruma göre ayarlanmış biçimde servis edilemeyecek. ” dedi.

Bununla birlikte Huang Zhen’ın belirttiğine göre dijital dönüşüm çağında, Blockchain ve Bitcoin’in finans dünyasına yeni giriş yapmasına rağmen, Çinlilerin yeni neler geliştirebileceklerine bakmalarını söyledi ve BTC ve arkasından gelecek meselelere sıkı takip yapılmasını önerdi.

 Editör: Cheng TingYu     Kaynak: Science And Technology Daily

Çevirmen Hakkında

Doğukan Enuştekin / TESA Çince-İngilizce Çevirmeni

Doğu Çin Normal Üniversitesi
( 华东师范大学)