Ana Sayfa / Çeviriler / Hindistan Merkez Bankasındaki Acil Atama

Hindistan Merkez Bankasındaki Acil Atama

11 Aralık 2018​​​​​

Hindistan’da Merkez Bankası Başkanı olarak aceleyle eski bir üst düzey hükümet yetkilisi atandı ve bu durum ekonomi üzerindeki kara bulut olarak siyasal müdahale endişelerini körüklüyor.

​Eski başkan Urjit Patel’in görevi bırakmasından yalnızca 24 saat sonra, hükümet maliye bakanlığı eski yetkilisi Shaktikanta Das’ı, Patel’in halefi olarak atadı.

​Söylenenlere göre seçimden önceki ayları göz önünde bulundurarak, ekonomiyi hızlandıracak daha fazla hamle için Patel’e baskı yapan başbakan Narendra Modi’nin hükümeti ile merkez bankası arasındaki derin çatlağı, Patel’in ani istifası takip etti.

​Modi, önümüzdeki yılın ilk başlarında gerçekleşecek olan seçimleri kazanarak iktidardaki ikinci dönemini yaşamak istiyor. Ancak büyümedeki yavaşlama, Modi’nin ekonomi yönetimi hakkındaki soru işaretlerini artırıyor. Eylülün son çeyreğinde büyüme hızı %8.2 den %7.1’e geriledi ve yıl içerisinde Hindistan para birimi rupi, Amerikan doları karşısında dip rekoru görerek yaklaşık %12 değer kaybına uğradı.

​Rupi, Patel’in pazartesi günkü istifasıyla beraber düşüşünü sürdürdü ve Das’ın atandığı haberi değer kayıplarına bir yenisini ekledi.

Yatırımcılar memnun değil

İkinci defa merkez bankası başkanının henüz üç yılını doldurmadan istifa etmesi üzerine yatırımcılar, enflasyonla mücadele ve devletin yüksek borç dağı karşısında Hindistan Merkez Bankasının (RBI) baskı altında tutulduğu düşüncesiyle endişeliler.  Patel’in vekillerinden biri ekim ayında yaptığı açıklamasında; hükümetin, merkez bankası kararlarına felaket doğurabilecek biçimde müdahalede bulunduğu uyarısını yapmıştı.

Euroasia Group’ın kıdemli Güney Asya analisti olan Sasha Riser-Kositsky : “Yakın gelecekteki ekonomik büyüme rakamlarını şişirmek adına hükümetten gelecek olan taleplere karşı yeni başkanı Das yönetimindeki merkez bankasının, yatırımcıların bankanın kurumsal bağımsızlığına duyduğu güveni sarsmak pahasına çok daha az direnç göstermesi muhtemel” diye yazıyor.

Ayrıca yeni başkanın atanmasındaki sürecin hızı da bir diğer tepki unsuru ve Hindistan eski baş istatistikçisi de olan Uluslararası Büyüme Merkezi ülke direktörü Pronab Sen’in CNN Business’e aktardığına göre bu hız, “yeni başkana olaylardan çok daha öncesinde karar kılınmış ” olduğu sinyallerini veriyor.

​P. Sen ayrıca “oldu bittiye getirilen bu aceleci sürecin şüpheleri artıracağını” söylüyor ve ilave olarak Das’ın kendini ispatlamak adına devasa bir baskı altında olacağını aktarıyor.

​“Bu Das adına başlamak için iyi bir yol değil, bu ülke için de iyi değil.”

​Tezat bir vaka olarak Patel de selefi Raghuram Rajan’ınistifası sonrasında boşalan koltuğa iki hafta içerisinde atanmıştı. Rajan da Modi hükümetiyle yaşadığı ihtilaflar yüzünden  2016 yılında henüz görev süresi dolmadan istifa ederek görevinden ayrılmıştı.

​Yeni başkan olarak atanan Das, geçtiğimiz yılın mayıs ayında emekli olana kadar hükümetin bir parçasıydı.

 Nakit Para Sorunu

İktisat İlişkileri Sekreteri olarak Das, Kasım 2016’da Modi’nin uyuşmazlık yaratan, ülkenin nakdinin büyük bir kısmını engellemesinde büyük rol oynamıştı. Bu karar Hindistan ekonomisini sarstı, büyümeyi frenledi ve pek çok sektörü acı bir durağanlığa götürdü.

​Das, hâlihazırda Hindistan hükümetine danışmanlık ediyor ve hatta bu ay Arjantin’de gerçekleşen G20 zirvesine katılan Hintli delegelerden biriydi.

​Sen, Das’ın hükümet ile olan geçmişinin ille de Modi’nin taleplerine karşı boyun eğeceği anlamına gelmediğini söylüyor. Ancak onun yeni rolü daha başından açık ve net olmalı.

​Zira Sen’e göre “Hindistan Merkez Bankasının başı olarak, Das’ın görevi bankanın bağımsızlığını ve tutarlılığını sağlamak olmalıdır.”

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Recep Öztürk

Recep Öztürk
TESAD Kültür Sanat Birimi Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir