Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Hindistan
Kaynak: Danish İsmail

Hindistan, Çin’in Askerlerini Anlaşmalara Aykırı Olarak Sınır Bölgesine Topladığını Söylüyor

Hindistan Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in ikili anlaşmaları ihlal ederek ihtilaflı Himalaya sınırı boyunca çok sayıda asker ve silah konuşlandırdığını söyledi. Ayrıca Pekin’i bölgedeki gerilimi artırmak ve geçen hafta gerçekleşen ölümcül çarpışmayı tetiklemekle suçladı.

Bakanlık sözcüsü Anurag Srivastava, Yeni Delhi’deki Fiili Kontrol Hattı’na (LAC) atıfta bulunan brifingde, “İşin aslında Mayıs ayının başından beri Çin tarafının LAC boyunca büyük bir askeri birlik ve silah topladığını” söyledi.

Her iki tarafın kısıtlı sınır konuşlandırmalarını sürdüreceğini belirten 1993 tarihli bir antlaşma da dahil olmak üzere, “Bu, birçok ikili anlaşmalarımızın hükümlerine uygun değil.” dedi.

Çin, iki nükleer güç olan komşu arasındaki son 50 yılın ölümcül çatışmasından Hindistan’ı sorumlu tuttu ve Hindistan birliklerinin, Çinli subaylara ve askerlere saldırdığını söyledi.

Srivastava, geçtiğimiz ay Çin’deki artan mevcudiyete tepki vererek Hindistan’ın da LAC boyunca çok sayıda askeri birlik konuşlandırdığını söyledi. Bu da Batı Himalayalar’ın Ladakh bölgesinde çarpışmalara yol açtı.

15 Haziran’da, Hint ve Çinli birlikler Galwan Vadisi’nde birkaç saat boyunca kavga ettiler. Birbirlerine taşlarla ve içlerine çivi yerleştirilmiş sopalarla saldırdıkları kavganın sonucunda 20 Hint askeri hayatını kaybetti ve en az 76 asker de yaralandı. Çin, askerlerinden kaç kişinin öldüğünü açıklamadı.

Üst düzey askeri komutanlar bu hafta bir görüşme düzenledikten sonra, her iki taraf da ihtilaflı sınırdaki birliklerini geri çekmeyi kabul etti.

Ancak Reuters tarafından incelenen uydu görüntülerinde, Hindistan’ın LAC’ın yanında olduğunu söylediği Galwan Vadisi çatışma bölgesine yakın Çin’in yeni yapılar eklediği görülüyor. Bunlar arasında kamufle edilmiş çadırlar, örtülü yapılar, duvarları ve barikatları olan yapım aşamasında yeni bir potansiyel kamp bulunuyor.

Muhabir: Devjyot Ghoshal

Kaynak: Reuters