Hillary Clinton, Donald Trump’ın Musul Stratejisi eleştirisinin ”Tehlikeli” ve ”Yanlış” Olduğunu Söyledi

Amerikalı muhabir, Tim Walker 

Cumhuriyetçi Başkan adayı, Irak’ın liderliğindeki operasyonda IŞİD’in elinde tuttuğu Musul’u geri almanın bir ”Toptan Felaket” olduğunu söyledi.

Musul

Trump’ın Irak liderliğindeki Musul operasyonu için ”Toptan Felaket” savına karşı Clinton yapılan bu açıklamayı ”tehlikeli” olarak tanımladı. Daha sonra Cumhuriyetçi Başkan adayı attığı tweet’te, ”IŞİD’in kalesine operasyon yapmak Birleşik Devletlerini çok ”aptal” gösteriyor.” dedi.

TrumpTweet linki: https://twitter.com/realDonaldTrump/status/790337063489040384?ref_src=twsrc%5Etfw

Irak’ın ikinci en büyük şehri olan Musul’u IŞİD savaşçılarından geri almak için birkaç aydır yapılan hazırlıklardan sonra geçen hafta Irak ordusu liderliği altında bir operasyon başlatıldı. Bir Amerikalı servis görevlisinin öldüğü bu operasyonun birkaç hafta sürmesi bekleniyor.

Pazar günü gönderdiği bir tweet’te Trump, iddiasını tekrarlayarak, yaklaşan operasyon için IŞİD’e yarayacak çok fazla haber verildiğini söyledi. Fakat emlak uzmanı olan Trump, bu analizini kanıtlamak için özel bir kanıt sunmadı.

Pazartesi günü New Hampshire, Manchester’da bir toplantıda konuşan Clinton, Trump’ın yorumlarına karşı ”kötü bilgilendirilmiş ve niteliksiz bir başkomutanın seçilmesi tehlikelidir.” açıklamalarında bulundu. ABD’nin eski sekreteri Clinton Trump için ”Aslında o, daha seçim mücadelesi başlamadan önce yenilgisini ilan ediyor. Bu sadece yanlış değil, tehlikelidir ve bu açıklamaları reddetmek gerekiyor.” dedi.

Hillary ClintonTweet linki: https://twitter.com/HillaryClinton/status/790613689447682048?ref_src=twsrc%5Etfw

Geçen hafta üçüncüsü ve sonuncusu yapılan başkanlık seçimi tartışması sırasında Trump, Musul’a yapılacak saldırının gizli olması  gerektiği konusunda ısrar etti. Trump, ABD destekli operasyonun ”sürpriz unsurlar”dan yoksun olduğu konusunda şikayetçi ve ünlü Amerikalı generaller Douglas MacArthur ve George Patton’ın mezarlarında huzurlu uyumadıklarını da öne sürdü.

Aslında, birçok askeri komutan, yapılacak büyük bir kara saldırısı zamanından önce uyarı yapmamanın hem alışılmadık hemde saçma olduğunu söyledi. Emekli ABD ordusu Albay’ı Jeff McLausland New York Times’a verdiği demeçte ”Bu durum düşmanın içine bir korku salabilir ve savaş alanından sivillerin daha öncesinden kaçmasına imkan verebilir. Bu durum bize Trump’ın askeri strateji hakkında bir şey bilmediğini gösteriyor.” dedi.

En az bir yıldır planlanan Musul operasyonu, Irak askeri ve polisi, Peşmerge, Sünni ve Şii savaşçılar, Amerikan özel güçleri ve hava kuvvetleri ile beraber toplam 30.000 askeri kapsamaktadır. Koalisyon güçleri, nüfusu bir milyon olan ve Haziran 2014 yılında IŞİD’in ele geçirdiği Musul’a hareket etmeden önce, IŞİD’in elinde tuttuğu ve Irak’ın şehirleri olan Tikrit, Ramadi ve Felluce’yi geri aldı. 

Anketler gösteriyor ki, halk dış politika ve IŞİD’le mücadelede Clinton’a Trump’tan daha fazla güven duyuyor. Hatta Cumhuriyetçi aday Trump geçen Çarşamba gerçekleşen son tartışmada, Musul operasyonunun rakiplerinin başkanlık şanslarını arttırmak için zamanlandığını iddia etti. Trump, Clinton’ın seçimlerde iyi görünmek istediğini bu yüzden de Musul’a girdiklerini ifade etti.

Clinton ise Trump’ın bu fikrini küçümseyerek şunları söyledi: ”Trump’ın Irak Hükümeti müttefiklerimiz ve diğerlerinin bu seçimlerde bana yardım etmek için Musul’a saldırı başlattığını düşünüyor görünmesine hayret ediyorum. Ama Donald bunu nasıl düşünür ki. O her zaman komplo bulmaya çalışıyor.”

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/americas/us-elections/hillary-clinton-donald-trump-mosul-disaster-dangerous-a7378631.html

Çeviren Hakkında 

Mervan Nazım,

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü