Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
ruhumuza
Pinterest'ten alınmıştır.

Hikayeleriyle Ruhumuza Kazınmış 10 Şarkı

1. Falco Jeanny

Mafya içinde olan bir adam Jeanny (Jennifer) adında bir kadına âşık olur ve kadın adamın aşkını karşılıksız bırakmaz ve beraber bir hayat yaşamaya başlarlar, bir süre sonra Jeanny adama mafyayı terk etmesini ve farklı bir hayat yaşama isteğiyle gider. Adam Jeanny’nin bu teklifini kabul eder ve mafyadan ayrılır lakin mafya bunu kabul etmeyecektir. Jeanny ve adamı bulup, Jeanny’e tecavüz edip onu öldürürler ve tüm suçu adamın üzerine atmışlardır. Adam ömür boyu hapishane cezası alması sonrasında bir gün kodesinde ölü olarak bulunur ve yatağının üzerinde bıraktığı notta Jeanny şarkısının sözleri yazılıdır. Dinlediğiniz her cümle aslında gerçek bir kalemden dökülen ölüm öncesi kelimeler.

 

2. Damien Rice Cheers Darlin’

Damien Rice’ın platonik aşk şarkısı. Damien Rice bu şarkısını ilk görüşte âşık olduğu bir kadına yazmıştır. Burada ki platonik kısımdan aşağıda bahsedeceğim. Damien, bir barın önünde bir kadın ile çarpışır. Hikaye burada başlıyor. Özür dilemek adına kadını içki ısmarlamaya o bara davet eder. Bir kadeh diğer kadehi takip etmeye başlar, sohbet ilerler bu sırada. Damien sohbet sırasında aynı otobüsü kullandıklarını fark eder ve son otobüs 15 dakika sonradır. Amacı kadının otobüsü kaçırmasını sağlamak ve eve kadar beraber yürümektir. Birer kadeh daha içiyorlar ve son otobüs kaçıyor. Damien, son otobüsü kaçırdıklarını söylemeye karar verir kadına. Kadının cevabı ise “Erkek arkadaşım beni gelip alacak.”. Ah Damien.. Onun için tam bir yıkılış oluyor. Daha sonra lavaboya gidiyor ve döndüğünde kadın gitmiş. O an şarap şişesinden söktüğü kağıda Cheers Darlin’ şarkısını yazıyor. Üzücü ve çok kısa bir aşk ortaya çıkıyor. Ardında ise bu şarkıyı bırakıyor. Cheers Darlin’ şarkısının canlı performanslarını izleyebilirsiniz, aşağıda ise ilginç bir canlı performansını bu paragrafı bitiren okuyucularımız için seçtik.

 

3. Anthony Hopkins And the Waltz Goes On

Hollywood yıldızı Anthony Hopkins’i tanımayanımız yoktur. Kendisi çok yetenekli bir oyuncudur. Müzik yeteneği ise pek bilenen tarafı değil. And The Waltz Goes On bestesini 1964 yılında yazmıştır. 2011’de Hollandalı ünlü kemancı ve orkestra şefi Andre Rieu’nün Viyana’daki konseri sırasında beste ortaya çıkmıştır. Hopkins, küçüklüğünde annesinin ona aldığı bir piyano ile müzikle tanışıyor. O dönem hayallerini müzisyen olmak süslüyor ve 64’te And The Waltz Goes On besteliyor. Sonraları oyunculuk ağır basıyor ve bu güzel beste bir köşede kalıyor. Bir gün Andre Rieu’yu televizyondan seyrederken “İşte bu adam benim bestemi çalmalı.” diyor. Ve Andre Rieu’ya ulaşıyor. Rieu’ya bestesini gönderiyor ve Rieu çok beğeniyor. Ve beste ilk kez Andre Rieu ve orkestrası ile Viyana da çalınıyor. Videosunu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim, aynı zamanda bestede çok etkileyici. Bu bir müzisyenin, bestesinin hayat buluş hikayesi.

 

4. Eric Clapton Tears In Heaven

Bu şarkının hikayesi fazlasıyla trajik. Eric Clapton, bu şarkıyı Will Jennings ile 4 yaşında kaybettiği oğluna yazmıştır. 4 yaşında ki oğlu Conor annesinin 53. kattaki evinin penceresinden aşağı düşerek hayatını kaybetti. Conor, evde yokken, temizlikçi camı açar ve unutup öyle bırakıp gider. Küçük çocuk da ne yazık ki aşağı bakarken düşer. Eric, oğluna olan sevgiyle ortaya çıkmış bir hikayedir. Hikayesini bildikten sonra şarkının sözleri iç parçalayıcı oluyor. “Would you know my name, If I saw you in heaven” belki de bir babanın hayatında şahit olabileceği en kötü anlardan birine şahitlik eden Clapton, daha sonrasında oğluna “Circus” adlı bir şarkı daha yazıyor. Şarkının adının Circus olmasının nedeni ise Connor ölmeden bir gün önce Clapton’un oğlunu sirke götürmesiymiş.

Tears in Heaven:

Circus:

 

5. Nirvana Polly

Gerald Friend tarafından Tacoma’da 14 yaşındaki bir kız çocuğu kaçırıldıktan sonra evin tavanına ters bir şekilde asılı halde bulunur, küçük kız çocuğuna günler sürecek bir işkence ve tecavüz girişimlerinde bulunulmuştur. Kız bir gün arabanın benzinin bitmesiyle kaçarak kurtulur. Şarkının adı olan Polly aynı zamanda kızın da ismidir.

 

6. Teoman 17

Teoman’ın 17 şarkısı hepimiz tarafından bilinen ve sevilen bir şarkıdır. Şarkı 17 yaşında, 1980 askeri darbesi sonrasında idam edilen Erdal Eren anısına yazılmıştır. Teoman’ın söylediğine göre uzaktan akrabalıkları da bulunuyormuş. Şarkı hepimiz tarafından sevilen ve keyifle dinlenen bir şarkı. Ama ardındaki hikayesi çok üzücü.

 

7. Pink Floyd Comfortably Numb

Pink Floyd grubunun içerisinde yaşanan sıkıntıları ve acıları bilenleriniz elbet vardır. Bu şarkı da o yaşanan sıkıntılardan birisiyle ilgili. Grubun gitaristi Syd Barrett, uyuşturucu bağımlısıdır ve grup üyeleri bu durumdan hiç de memnun değildirler. Pek çok kez Syd’e yardım etmeye çalışmışlar ama başarısız olmuşlar. Chicago’da konser vermeye hazırlanan grup Syd’in etrafta olmadığını fark eder. Odasına baktıklarında Syd’in uyuşturucu yüzünden kriz geçirdiğini ve yerde yatarken kendi kendine konuştuğunu görürler. Ayıltmak için çok çaba sarf ederler fakat hepsi sonuçsuz kalır. En sonunda onu sahneye çıkartırlar ve eline gitarını verirler. Konserin ilk bölümünde çok basit riffleri basan Syd’e konser arasında doktor tarafından iğne yapılır ve kendine gelmesi sağlanır. Konserin ikinci yarısında ise normal haldedir. Fakat sonraki zamanlarda Syd yine eski haline dönecektir. Stüdyo çalışmaları sırasında riffleri ters yazar, çalamayacak durumda bir kenarda baygın oturur ve hiçbir şey yapmaz. Bu durumdan kurtulamayacaklarını anlayan grup üyeleri David Gilmour’un gruba katılmasını ister. Bir süre sonra Syd Barrett’in yerini alan Gilmour, Roger Waiters ile Syd için yazacakları birkaç parçadan ilkini yazarlar. Şarkı tamamen Syd’in bakış açısıyla ilgilidir.

 

8. The Eagles Hotel California

Bu şarkıyı dinlemeyen ve dinleyip de sevmeyen çok az kişi vardır. Hepimizin en az bir kere dinlediği bu şarkının sözlerinin derinliğinin arkasında çok acıklı bir hikayesi var. 1969 yılında geçen hikayede uzun bir yolculuğa çıkan adam, dinlenmek için yol üzerinde rastladığı Kaliforniya Oteli’nde oda kiralıyor. Yan odasındaki kadınla tanışan adam, bir zaman sonra kızdan hoşlanıyor ve beraber vakit geçirmeye başlarlar. Otel çalışanlarının samimiyeti ve hizmetlerinden etkilenen çift tatilini otelde geçirmeye karar verir. Yaz mevsiminin son günleri geldiğinde ise ayrılmak zorunda kalan çift, birbirlerine söz verirler ve bütün bir sene boyunca birbirleriyle iletişim kurmayacak ve tanıştıkları ilk yaz günü tekrar bu otelde olacaklardı. Aradan geçen bir sene sonunda adam otele gitmek için yola çıkar. Otele geldiğinde ise korkunç bir manzarayla karşılaşır. Bir yangın çıkmıştır ve çok sevdiği otelin külleri dışında hiçbir şey yoktur. Sevgilisini arayıp haber vermek ister fakat telefon bir türlü düşmez. Sonradan öğrenir ki kadın sürpriz yapmak için otele erken gelmiştir.

 

9. Pink Floyd Wish You Were Here

Gilmour geldikten sonra Syd iyice kötü bir duruma gelmiştir ve artık yardım edilemez durumdadır. Grup üyelerinin uzun tartışmaları sonucu Syd’in artık gruba bir katkısının olamayacağına ve gruptan ayrılması gerektiğine karar verilmiştir. Syd, gruptan ayrıldıktan sonra ondan bir daha asla haber alınamaz. Grup üyeleri onu unutmazlar ve ona bir şarkı yapmak isterler. David Gilmour özenle bu parça için uğraşır ve en iyi parçalarından biri olmasını ister. Hazırlıklar tamamlanır ve stüdyo kayıtlarına başlanır. Kayıt sırasında kapıdan içeriye giren kişiyi tanımakta zorluk çekerler. Syd Barrett uyuşturucuyu bırakmış ve çok değişmiştir. Grup üyeleri ağlamaya başlarlar. Syd “Nerede kalmıştık?” diyerek yanlarına oturur. David Gilmour büyük bir heyecanla Syd’e şarkıyı dinletir fakat beğenmez. Kapıdan çıkar ve gider. Tekrardan ortadan kaybolmuştur. 1975 yılında çıkan albümden 2006 yılına kadar ne medyayla ne de grupla iletişime geçer. 2006 yılında alınan tek haber ise ölümüdür.

10. Yavuz Çetin Yaşamak İstemem

Yavuz Çetin 15 Ağustos 2001 tarihinde Boğaziçi Köprüsü’nün Ortaköy’e yakın ayağına gelip, kendisini aşağı bıraktı. 1999 yılında çıkardığı albüm aslında Yavuz Çetin’in duygularını ve ruh halini en son şarkının en son kelimesine kadar yansıtmaktaydı.

 


Referanslar

 

Yazanlar

Ilgaz Fırat

Yiğit İyibilek

Atilla Arda Beşen