Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
brexit sonucu işsizlik

Her 10 Çalışandan 7’si Brexit Sonucunda İşsiz Kalabilir

IPPR: “Çoğu işçi, göç danışma kurulunun gelecekteki yönergelerini karşılayamayabilir.”

Sol kesimden bir think-tank kuruluşunun analizlerine göre, Birleşik Krallık’taki AB işçilerinin çoğu, hükümetin göçmen danışmanları tarafından söylenen önerileri yüzünden Brexit sonrasında ülkede çalışamayabilirler.

İngiltere’de bulunan AB vatandaşlarının İngiltere-AB çekilme sözleşmesi koşulları kapsamında korunmaları bekleniyor. Ancak IPPR tarafından elde edilen bulgular, MAC tarafından yapılan tekliflerin gelecekte, çalışanlarını AB’den alan işletmeleri potansiyel olarak kısıtlayacağını gösteriyor.

Salı günü yayınlanan “Brexit Sonrası AB Göçü Raporu” ile Komite, Birleşik Krallık’ta iş bulmak için başvuruda bulunan vasıflı işçilerdeki sınırın kaldırılmasını tavsiye etti. Ama aynı zamanda maaş sınırını 30.000 £ tutarında sabit tutuyordu.

Komite ayrıca, “dokuz seviyeli yeterlilikler” çerçevesi içerisinde üç veya daha yüksek seviyedeki bireylere izin verilmesini tavsiye etti.

Bu kriterin işgücü anketi verileri ile karşılaştırılması üzerine IPPR, Birleşik Krallık’taki mevcut AB işgücünün yaklaşık %75’inin tekliflere uygun olamayacağını tahmin ediyor.

Yeni bulgular, iş adamlarının “cahil ve elitist” olarak nitelendirdikleri teklifler yüzünden endişelerini alevlendirecektir.

IPPR’nin kıdemli Araştırma Görevlisi Marley Morris şunları söyledi: “Göç Danışma Kurulunun yeni önerileri, İngiltere’nin işgücü ve işverenleri üzerinde çarpıcı bir etki yaratacaktır.

Analizimiz, Birleşik Krallık’ta istihdam edilen AB göçmenlerinin büyük bir çoğunluğunun MAC tarafından önerilen kriterleri karşılamayacağını ileri sürmektedir. Halen Birleşik Krallık içerisinde bulunan AB vatandaşları Birleşik Krallık-AB çekilme anlaşması ile korunacak olsa da, MAC’ın tavsiyeleri ilerideki AB göçmenleri için önemli etkilere sahip olacaktır.

Genel olarak, bu teklifler, lojistik ve toptancılık gibi sıkıntıları daha çok hissedilen sektörler için büyük bir sarsıntıya sebep olacaktır.

Morris, IPPR’nin göç sonrasında Brexit’i yönetmek için farklı bir yaklaşımı destekleyeceğini söyledi. “Düşük vasıflı AB işçilerini kesip atmak yerine, hükümet, vize sisteminde sorumluluğunu bilen işletmelere avantajlar sunarak, işverenleri daha fazla ödeme yapmaya ve daha fazla eğitim vermeye teşvik etmenin yollarını düşünmelidir.” dedi.

Analize göre, en çok olumsuz etkilenecek sektörler arasında, %97 ile oteller ve restoranlar; %95 ile nakliye ve depolama; %92 ile toptan ve perakende sektörü bulunuyor. Bu yüzdeler standartlara uyum sağlayamayacak çalışanları belirtmekte.

En az etkilenen sektörler ise, çalışanlarının uyumsuzluk oranının %25 olduğu finansal hizmetler ve %30 olduğu bilgi ve iletişim sektörü.

MAC raporu, göçün Brexit referandumuna etkisiyle ilgili çeşitli iddiaları sonlandırdı.

Uzmanlar, Avrupa Ekonomik Alanı’ndan yapılan göçün genel etkisinin diğer değişikliklere göre daha az olduğunu ve Birleşik Krallık doğumlu işgücünün istihdam veya işsizlik sonuçlarına göçmenlerin hiç etkisinin olmadığını veya çok az etkisinin olduğunu, göç sebebiyle ücretlerin büyük ölçüde zorlanmayacağını söyledi.

Danışmanlar ayrıca, İngiltere ekonomisinin geleceği konusundaki belirsizliğin etkisiyle referandumdan sonra poundun düşmesinin, göç ve istihdam üzerindeki etkisinin göçten daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2018/sep/20/seven-in-10-eu-workers-in-uk-would-be-barred-under-brexit-proposals

Çevirmen Hakkında

Mert Öbek / TESA İngilizce Çevirmeni

Nişantaşı Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi