Iron Maiden

Heavy Metal’in Yaşayan Efsanesi: Iron Maiden

Heavy Metal’in ne kadar bireysel olarak ortaya konan geçmiş örnekleri olsa da bu müzik türü Black Sabbath ile başlayıp evrimsel gelişimini hızlandırmıştır. İlk başlarda Heavy Metal’e Blues ve Rock’n Roll’un sert hali denilebilirdi. Daha sonra etkilendiği müzik türlerinden sıyrılarak özgün bir müzik haline gelmeye başlamıştır. Özellikle medyanın Heavy Metal hakkındaki yanlış bilgilendirmelerine karşın genç kesimin bu müzik türüne olan hayranlığının giderek artması Heavy Metal’in günümüze kadar gelmesinde önemli rol oynamıştır. ‘‘Hızlı yaşama hızlı ritimli müzik’’ tam da Heavy Metal için söylenebilecek bir slogandır.  1960’lı yıllarda gelişmeye başlayan Heavy Metal tarzındaki ilk müzikler, Knicks grubunun You Really Got Me ve Who grubundan My Generation’dır. İlerleyen zamanda ortaya çıkan Led Zeppelin, Black Sabbath, Deep Purple gibi gruplar ağır eleştirilere maruz kalsa da bu müzik tarzı gelişmiş ve geniş kitlelerce sevilmeye başlanmıştır. Bir de 1970’lerde ortaya çıkan yeni bir dalga vardır. New Wave of British Metal’den etkilenmiş olan bir grup: Iron Maiden.

Türkiye’de Heavy Metal 80’li yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu müzik türünü dinleyen oldukça az bir kesim olmasının yanında Iron Maiden, Hellowen, Saxon, Judas Priest ve AC/DC en çok dinlenen gruplar arasında yer almaktaydı. Geçmişi tekrar bize yaşatması adına Iron Maiden’ın yeni bir albüm çıkartıp turnelere çıkması, Heavy Metal’in eskiden olduğu gibi günümüzde de popülerliğini yitirmediğini göstermiş oldu.

Iron Maiden

1. Futbol tutkusundan basgitara uzanan bir yolculuk… Steve Harris’in basgitarı eline almasıyla yarattığı harikalar da peş peşe gelmiştir. Grubun kuruluş tarihi olan 1975’ ten günümüze kadar bu grupta birçok müzisyen yer almıştır. Grubun tek değişmeyen ismi ise, kurucusu olan Steve Harris olmuştur. 1956 Londra doğumlu olan Steve Harris, grubun kurucusu olmasının yanında grubun bas gitaristi, geri vokalisti, klavyecisi ve bestecisidir. Steve Harris’ in hayatına bakmak gerekirse basgitardan önce futbolu ele almak gerekir. Kendisi sıkı bir West Ham United taraftarıdır. Hayatının belli bir döneminde futbolun müziğe kıyasla daha ağır bastığını söyleyebiliriz. Ancak sonuca da baktığımızda müzik tutkusunun önüne hiçbir şey geçemeyerek Dave Murray ile Iron Maiden grubunun temellerini atmıştır. Bas gitarı tamamen kendi kendine öğrenmiş ve sayısız pratikle günümüzdeki en hızlı bas gitaristlerden biri haline gelmiştir. İlk albümünü 14 yaşında Reggae müzik türünde kaydetmiştir. Iron Maiden’dan önce birkaç grup deneyimi olsa da hepsinde de kendi tarzını yakalayamadığı için başarısız olmuş ve sonunda kendi grubunu kurmuştur.

Iron Maiden

2. Steve Harris, Dave Murray, Doug Sampson, Paul Di’Anno ile ilk kadro oluştu. Steve Harris ve Dave Murray grubun kuruluşundan bu yana değişmeyen tek iki isimdi. Iron Maiden’ın en etkili metal gruplarından biri olmasının temel nedenleri, melodik gitar tonları, epik şarkı sözleri, güçlü vokalistleri ve ikonik maskotu Eddie’dir. 1980’de de kendi isimleriyle ilk albümü çıkardılar. Artık seslerini duyurmaya ve kitlelerin ilgisini çekmeye başlamışlardı. İlk çıkardıkları ve demo şarkılarının yer aldığı kasetlerinin yaklaşık 5.000 satması üzerine plak şirketini değiştirerek EMI ile anlaşma sağladılar. Bütün Heavy Metal gruplarının başına gelen grup ayrılıkları Iron Maiden’ın da başına gelmiş ve grup dağılma noktasına kadar gelmiştir. Ancak yaptıkları müzikle tüm bu zorlukların üstesinden gelerek ayakta kalmayı başarmışlardır. İsimler değişse dahi yapılan müzik değişmemiş ve grup günümüze kadar çizgisini korumuştur.

3. İlerleyen yıllarda grubun ilk davulcusu olan Sampson, sağlık sorunları nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kalmış ve yerini Cliver Burr’e bırakmıştır. Grubun en çok ses getiren Killer albümü, gruba dünya turunun kapılarını açmıştır. Dünya turu sırasında grubun solisti olan Paul Di’Anno’nun madde bağımlılığı sorununun çıkması, gruptan kovulmasına neden olmuştur. Artık solistliği bir başka önemli isim olan Blaze Bayley yapmaktadır. 1994-99 arası kısa bir dönemi olmuştur. Bizim için önemi ise, 1998’ de Türkiye’deki ilk konserde Blaze Bayley’i görüyor oluşumuzdur. Bu konser Yapı Kredi Sanat Festivali kapsamında Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşmiştir. Fazlasıyla ilgi görmüştür Iron Maiden. Hatta bu konserde Steve Harris’ in Türk Milli Takım formasıyla çıktığı söylenir.

Iron Maiden

4. Kiss turnesi sırasında grup içi kişisel farklılıklardan kaynaklı olarak Dennis Stratton gruptan ayrılarak yerini Dave Murray’nin çocukluk arkadaşı olan Adrian Smith’e bırakmıştır. Murray’nin hızlı ritmi ve Smith’in melodik tonları birleşince eşsiz bir gitar uyumu ortaya çıktı. 1982 senesine gelindiğinde Di’Anno yerine, Samson grubunun solisti olan Bruce Dickinson getirildi. Dickinson, gruba çok kısa sürede adapte olarak güçlü sesinin de getirmiş olduğu avantaj sayesinde The Number of Beast albümü ile ilk gösterimine çıkmış oldu. Aradığı solisti bulan grup, daha sonra ününe ün katarak başta ABD olmak üzere Japonya ve Avustralya gibi büyük ülkelerde ilk turnelerine çıkmış oldu. 1983 yılında stüdyoya tekrardan girmeden önce Clive Burr’ı heayv metal davulcusu olan Nicko McBrain ile değiştirdiler. Dünya çapında sırasıyla Piece of Mind(1983), Powerslave(1984), Live After Death (1985) and Somewhere in Time (1986) olmak üzere 4 albüm birden çıkardılar.

5. 90’lı yıllar Iron Maiden için tam bir karmaşa olarak geçti. 1990 yılında grubun ana gitaristi olan Smith ayrılarak yerine Janick Gers getirildi. Grubun demirbaşlarından olan Bruce Dickinson da ayrılmıştı. Grubun solist arayışları, büyük uğraşlar sonucu cevap vermiş ve Bazley Bayley ile anlaşılmıştı. Ancak Bazley’den istenilen performans alınamamış ve 1999 yılının başında gruptan ayrılmasına karar verilmişti. Bruce Dickinson ve Adrian Smith’in tekrardan gruba döneceği duyurulması dünyayı şok etti.

Iron Maiden

6. Brave New World albümü ile 2000’li yıllara damgasını vuran grup, şarkı sözlerini daha uzun tutması ve karanlık bir tema benimsemesi ile hayran kitlesini de arttırdı. Grubun bu büyük geri dönüşü 2001 yılındaki ünlü Rio Rock Festivali ile taçlandırılmış oldu. Grup 2003’de çıkarmış olduğu Dance of Death albümü ile listelerde ilk sıralara tırmanmaya devam etti ve artık grup hakkında hiçbir şüpheye yer vermeyerek Seventh Son of a Seventh Son albümünden sonraki en iyi albümünü çıkardığı konusunda tüm dünyayı ikna etti.

Iron Maiden

7. Grubun bir başka efsane albümü de The Number of Beast. Tabi bu albümü anmışken Bruce Dickinson’ ı söylemezsek olmaz. Çünkü bu grubun Dickinson ile çıkardığı ilk albümdür. Ve bu albüm Kerrang! Dergisinin ‘End of Year List 1982’ de yedinci sırada olup yine aynı derginin 1998’ deki listesinde de yerini almıştır. Bu albümden sonra satanizmle suçlansalar da onlar yaptıkları açıklamalarla bunun doğru olmadığını belirtmişlerdir.

8. Ve her albümde dikkatleri üzerine çeken biri daha vardır: Eddie. Derek Riggs tarafından yaratılmıştır. Steve Harris gibi değişmeyen üyelerdendir Eddie. Tam adı Eddie the Head olan ve Iron Maiden grubunun kurgusal karakteri, grubun kuruluşundan günümüze kadar çıkardığı tüm albümlerde yer almıştır. Ayrıca grubun 1999 yılında çıkardığı bilgisayar oyunu olan Ed Hunter’ın da baş kahramanıdır. Eddie, ilk defa 1980 yılında çıkan Running Free albümünde yer almıştır. Steve Harris ayrıca grubun logosunu da çizmektedir. Dolayısıyla Steve Harris hakkında grubun ayrılmaz bir parçası denilebilir.

Iron Maiden

9. En son çıkan albüm The Book of Souls, grubun en iyi albümlerinden biri olup, Empire of the Clouds, albümün en uzun şarkısıdır. 18 dakika sürse de başladığı andan itibaren sizi kendine bağlayacak, kalp ritminizi değiştirecektir. Ayrıca Empire of the Clouds tarihteki bir olayı da anlatmaktadır. O olay R101 hava gemisinin büyük bir faciayla yanarak yok olmasıdır. Büyüklüğü Titanik ile kıyaslanmakta olan bu hava gemisi ilham olmuştur Iron Maiden’a. Ayrıca The Book of Souls ile 2016’ da ECHO En İyi Uluslararası Rock Grubu / Alternatif Grup Ödülü’ nü almıştır. Şu durumda unutulmamalıdır ki, ECHO Almanya’ nın en prestijli müzik ödülüdür.

https://www.youtube.com/watch?v=YbAhn7iKLPc

Iron Maiden

10. Bunun gibi tarihten esinlenen bir diğer parçaları da ‘ The Trooper’dır. Bu şarkıda bahsettiği Ruslardır, bir savaş meydanıdır.

https://www.youtube.com/watch?v=2G5rfPISIwo

Iron Maiden

https://www.youtube.com/watch?v=2G5rfPISIwo

11. Aldığı birçok ödülden belki de en önemlisi 2011’de El Dorado ile aldığı Grammy En İyi Metal Performansı Ödülü’ dür. Binlerce canlı performansıyla, Hindistan, Güney Amerika, Türkiye ve daha birçok ülkede konser veren, on binlerce hayran kitlesine sahip olan bu grup için bu ödüller az bile kalmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=T0M6mOk6oR4

Iron Maiden

12. Tarihten etkilenen, dinlediğinizde sizi duygudan duyguya sürükleyen, canlı performanslarıyla ağzını açık bırakacak bir başka grup var mıdır bilinmez ama ölmeden önce herkesin bir kez de olsa Iron Maiden dinlemesi dileğiyle.. Ayrıca grubun birçok çizgi romanı da mevcuttur.

Iron Maiden

 


Kaynakça

Listelist, Metal Müziğin Demir Yürekli Adamları: Iron Maiden Efsanesi, 7 Şubat 2016, https://listelist.com/iron-maiden/ (ET: 05.02.2019 ).

Iron Maiden, https://ironmaiden.com/ (ET: 05.02.2019).

Ekşişeyler, Bilinmeyen Yönleriyle Baştan Sona Metallica’nın Hikayesi, 17 Nisan 2017, https://seyler.eksisozluk.com/bilinmeyen-yonleriyle-bastan-sona-metallicanin-hikayesi (ET: 06.02.2019 ).

Paslanmaz Kalem, Iron Maiden – En İyi 10 Şarkı, 2 Nisan 2015, http://www.paslanmazkalem.com/iron-maiden-en-iyi-10-sarki (ET: 06.02.2019).

Biyografi.info, Bruce Dickonson, https://www.biyografi.info/kisi/bruce-dickinson (ET: 06.02.2019).

WikiZer, En İyi Metal Performansı Grammy Ödülü, https://www.wikizero.com/tr/En_%C4%B0yi_Metal_Performans%C4%B1_Grammy_%C3%96d%C3%BCl%C3%BC (ET: 06.02.2019)

GENÇ Selim, Türk Gençleri Harika, Milliyet, http://www.milliyet.com.tr/1998/09/09/yasam/yas02.html (ET: 07.02.2019).

Onedio, Metal Müzik Hakkında Bilinmesi Gereken 48 Şey, 5 Haziran 2014, https://onedio.com/haber/metal-muzik-hakkinda-bilinmesi-gereken-48-sey-315372 (ET: 07.02.2019).

Black Lodge: Heavy Metal ve Tarihi Gelişimi, 18 Ocak, http://hicligindayanilmazhafifligi.blogspot.com/2010/06/heavy-metal-ve-tarihi-gelisimi.html?m=1 (ET: 15. 02. 2019).

Zaman Altı: Metal Müzik Tarihi, 4 Mayıs 2012, http://uvvyea.blogspot.com/2012/05/metal-muzik-tarihi.html?m=1 (ET: 15. 02. 2019).

HALFIN Ross and MICK Wall. (1988). Iron Maiden: A Photographic History, Zomba Books.

8notes.com, Iron Maiden Biography, https://www.8notes.com/biographies/iron_maiden.asp (ET: 20.02.2019).

Planet Rock, The Art Of Iron Maiden, 28 Aralık 2016, https://www.planetrock.com/photos/the-art-of-iron-maiden/ (ET: 23.02.2019).