Çiçekler
Evrensel.net’ten alınmıştır.

Hayatınızı Renkli Bir Bahçeye Çevirecek 11 Çiçek

Çiçekler, çeşitli renk ve kokularıyla hayatımızı güzelleştiren ayrıntılar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çiçeklerin kullanılabileceği birçok farklı alan vardır. Cilt bakımı, kozmetik, törenler, hediyelik, çay üretimi, yağ üretimi, dekorasyon bunlardan bazılarıdır. Bazen görsel güzellikleriyle süs olmaktan öteye geçerek bir hobi, bir terapi olmuştur çiçekler. Ancak onların da canlı olduğu için türlerine göre farklı bakım yöntemlerine ve ilgiye ihtiyaç duyduklarını unutmamak gerekir.

Çiçeklerin hayatımızda geçmişten bugüne çokça yer edinmesi sebebiyle her çağda çiçekçilikle de ilgilenen bir kesim var olmuştur. Araştırmacılar çiçek aranjmanlarının ve çiçek gönderimlerinin milattan önce 2500 yılında Antik Mısır’dan ortaya çıktığını tespit etmiştir.[1] Antik Mısır’a ek olarak Romalılar ve Antik Yunanlılar da eklenebilir. Aranjman kelime anlamı olarak düzenleme anlamına gelir. Çiçekleri yetiştirmek, satmak, farklı düzenlemelerle onları daha iyi şekilde sunmak gibi çalışmalar yapan ve çok eskilerden beri var olan çiçekçilerin sayısı günümüzde epey fazladır. Zamanla yapay çiçeklerin üretimi artmış hatta yapay çiçeklerin görünümü gerçeğine çok yakın bir hal almıştır. Çiçeklerin bakımıyla uğraşmak istemeyen ya da uğraşsa da bunda başarılı olamayan kimseler yapay çiçekleri tercih etmeye yönelmektedir. Hediye olarak kalıcı olması açısından, evi süslemek için de bakım uğraşı olmaması açısından ne kadar çok tercih edilse de yapay çiçekler gerçek çiçeklerin yerini tam olarak doldurmayı başaramamıştır. Hala canlı çiçekleri seven, tercih eden, onlarla ilgilenmeyi terapi gibi görenler için yetiştirebileceği 11 güzel çiçeği listeleyeceğim.

1. Orkide

Orkide Çiçeği
Yasev.com’dan alınmıştır.

Özellikle duygusal bireyler için çok iyi bir arkadaş olabilecek orkide, karşılaşılabilecek en zarif çiçek türlerindendir. Ancak bakımı diğer bitkilere göre biraz daha emek ister. Bu yüzden öncelikli olarak ev ortamında bakmaya uygun bir orkide türü seçmek gerekiyor. Yetiştirmesi en kolay ve en ucuz orkide türü Phalaenopsis.[2]

Bakımına kısaca değinirsek en önemli ilk koşul aydınlık bir ortamda bulunmasıdır. Sabah güneşi almasına özen gösterilebilir ancak bunun dışında direk güneş ışığı almamalıdır. Yapraklarında yanıklara sebep olabilir. Isı olarak ılık veya sıcak bir ortam tercih edilmelidir. Isı yüzünden şoka girmemesi için aktif olarak açılıp kapanan kapı veya cam yakınlarında bulunmaması gerekmektedir. Haftada bir sulamak yeterli olacaktır. Bu koşulları sağladıktan sonra orkidenizin gidişatına bakın. Eğer çiçek dökerse veya rengi değişmeye başlarsa bulunduğu ortama uyum sağlayamıyor demektir. Aynı koşullarda yeni bir yer vermeniz gerekebilir. Tüm koşulları sağladığınız takdirde orkideniz de bu ortama uyum sağlarsa uzun süre bakılacağından hiç şüpheniz olmasın. Sık yapılan yer değişikliği de çiçeğinizin ömrünü kısaltacaktır, bunu da unutmamak gerekir. Orkideler bazen çiçeklerini döker. Artık açmayacak gibi düşünüp onu atmak ya da bakımını bırakmak yanlış bir seçenektir. Yeşil yaprakları duruyorsa ve kökleri kurumamış ise biraz dinlendikten sonra tekrar açacaktır. Bu süre birkaç ayı bulabilir, sabırla aynı koşullarda bakmaya devam etmek gerekir. Son bir not eklemekte fayda var; orkidenizi satın almadan önce köklerinin kuru ya da çürümüş olup olmadığına bakmanız, sağlıklı bir orkide tercih edip uzun süre yaşatmanıza yardımcı olacaktır.

2. Mum Çiçeği

Mum Çiçeği
Alibotanik.com’dan alınmıştır.

Mum çiçeği günümüzde çok fazla yetiştirilmeyen bir çiçektir. Kendi hayran kitlesi olan ve çok tercih edilmeyen hatta çok bilinmeyen bir türdür. Çoğu kişinin büyükannelerinin evinde görmüş olma ihtimali yüksektir. Dolayısıyla bu çiçek bazı kişiler için geçmişin bir aynası olabilir. Kolay yetişen bir bitkidir ve dayanıklı yapraklara sahiptir. Bakımı düzgün yapıldığı takdirde ilkbaharda açan çiçekleri yaz sonuna kadar sizlerle beraber olur. Sarmaşık cinsi bir çiçek olduğu için çubuklarla desteklemeniz gerekmektedir. Bu çubuklar aracılığı ile nereye ve nasıl sarılacağını şekillendirerek eşsiz bir görünüm oluşturabilirsiniz. Güneşi ve ışığı sevdiği için pencereye yakın bir yerde bulunması uygun olacaktır. Isı olarak oda sıcaklığı idealdir. Bitki çok kötü bir durumda olmadığı sürece saksısını değiştirmemek gerekiyor. Kökleri topraktan dışarı çıkmaya başlarsa ancak o zaman saksı değiştirin.[3] Sulamaya özellikle çiçek açtığı dönemde çok dikkat edilmesi gerekir. Kurutmamalı ve düzenli olarak sulamalısınız. Kışın ise az su verilmesi gerekir. Çiçeksiz olduğu dönemlerde yapraklarına su püskürtmek canlılığını korumasına yardımcı olacaktır.

3. Yılan Çiçeği

Yılan Çiçeği
Evhayat.com’dan alınmıştır.

Yılan çiçeği bir kaktüs türüdür ve “Bakmasını bilene kaktüs bile çiçek açar.” sözünün somut örneğidir. Yılan kaktüsü olarak da bilinir. Radyasyon emici özelliği ile tercih sebebi olan kaktüslerin çoğu inanılmaz güzellikte çiçekler de açmaktadır. Birçok farklı yaşam alanında bakılabilirler. Bakımı kolay bir bitkidir. Suyu çok sevmedikleri doğru olmakla beraber hiç sulanmaması gerektiği anlamına gelmez. Belirli aralıklarla ve çok sık olmayacak şekilde sulamalısınız. Kaktüs saksı çiçeği, yazın haftada iki kere, kış aylarında ise haftada 1 kere saksı üstten sulanmalıdır.[4] -20 dereceden 45 dereceye kadar olan ısı aralığında kendilerini koruyabilirler. Ancak canlılığını kaybetmemesi için orta yolu bulmak en iyi tercih olacaktır. Güneşi seven bir bitkidir. Rüzgârda kalması onun için olumsuzlukları beraberinde getirir. Bu yüzden rüzgârlı ortamlarda bulunmaması gerekiyor. Topraklarını sıklıkla değiştirmek gerekmez. Bu süre birkaç yılı bulabilir. Ayrıca yılan çiçeği hızlı çoğalır. Bu özelliği sayesinde bir saksıdaki çiçeği birkaç ay içerisinde 2-3 saksıya yükseltebilir ya da bakmak isteyen bir gönüllüye hediye edebilirsiniz. Çoğalma aşamasında büyüyen bitkinin üzerinde küçük bitkiler oluşmaya başlayacaktır. Bu sonradan çıkanlar biraz büyüdükten sonra kırmamaya özen göstererek kökü ile beraber oradan alınarak yeni bir saksıda hayatına devam edebilir. Kısa bir süre sonra o da büyüyüp çoğalmaya başlayacaktır. Kaktüs sevenler için hızlı çoğalma özelliği ile en uygun tercihler arasında yer almaktadır.

4. Hanımeli Çiçeği

Hanımeli Çiçeği
Hanimeli.net’ten alınmıştır.

Sarılmayı çok seven bir çiçek olan hanımeli, kokusuyla kendine hayran bırakır. Bir sarmaşık türüdür. Çiçeğin zarif ve taneli dalları ile hanımeli adını almasının yanı sıra bulunan evlere uğru getirildiği de düşünülmektedir.[5] Sarı ve beyaz renkleriyle etrafı saran, güçlü ve hoş kokusu olan bu çiçeğin anavatanı Çin’dir. Güneşi çok sever ve ılık ortamlarda yetişir. Bu yüzden özellikle ilkbahar aylarında belirgin ve yoğun kokusu bulunduğu ortamı sarmış olur. Çiçeklerini döktükten sonra budama yapılması gerekir. Nemli toprak sevdiği için sulamayı toprağın nemine göre ayarlamalısınız. Toprağın kuruması halinde çiçek de kuruyabilir. Kapalı ortamlarda, saksılarda da bakılabilir. Ancak bu çiçeği özellikle ağaçların yakınında yetiştirirseniz ağaca sıkıca sarılarak çok fazla uzayacaktır. Adeta sevgiyle sarılmanın verdiği güç sayesinde ayrı bir güzelliğe bürünmüş olacaktır. Bulunduğu ortama göre duvarlara da sarılabilir, evinizin görünüşünü de bambaşka bir manzaraya çevirebilir.

5. Buz Çiçeği

Buz Çiçeği
Onlinebotanik.com’dan alınmıştır.

Öğle çiçeği olarak da bilinen buz çiçeği, yol kenarlarında, taşların aralarında sıklıkla rastlanabilecek bir yer bitkisidir. Yayılmacı özellikler taşımaktadır. Kaktüslerle benzer özellikler gösterir. Yani buz çiçeği de güneşi seven ve aşırı sulanmaması gereken bir bitkidir. Su gövde ve yapraklarında depolayarak ihtiyaç halinde kullanabilirler. Genel itibariyle pek fazla bakıma ihtiyaç duymazlar ancak yaz aylarında özellikle sulama konusunda dikkat edilecek hususlar vardır. Bitkinizi her gün sık sık, azar azar sulayın veya havadaki sıcaklık değişimine göre sulayabilirsiniz.[6] Bu çiçek güneşte parladığı için kendisine “ışıldayan mücevher” denir. Estetik bir yayılmacılık göstererek bulundukları mekânı hoş bir şekilde örttükleri için dış mekân dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilir. Ek bir tavsiye olarak: Özellikle geniş saksılarınızın daha güzel görünmesini sağlamak amacıyla bu çiçeği de başka bir çiçeğin yanında yetiştirebilirsiniz. Saksınızda yukarıya doğru büyüyen çiçeğinize ek olarak saksıdan aşağı doğru yayılan ve saksıyı tamamen kendisiyle örten buz çiçeği hayran kalınacak bir görüntü oluşturacaktır.

6. Sardunya

Sardunya Çiçeği
Onikibilgi.com’dan alınmıştır.

Çoğumuzun bildiği sardunya sıklıkla evlerde ya da bahçelerde karşılaşabileceğimiz, çiçekleri sevenlerin çok tercih ettiği bir bitkidir. Çok fazla emek ve bakım istemeyen bir bitki oluşu tercih edilme sebepleri arasındadır. Görüntü olarak kolaylıkla etkileyebilecek güzel bir yapısı vardır. Soğuğa dayanamayan ve donan bir bitki olduğu için kış aylarında sıcak tutulması gerekmektedir. Hafta bir kere ve sabahları sulanması gerekmektedir. Yine de yaşadığı ortamın ısı ve yağış miktarına göre bazı esneklikler yapılabilir. Bitkiyi beslemek için sıvı gübre kullanabilirsiniz. Sardunya ve diğer bitkiler için en iyi doğal gübreler küçük küçük kırılmış yumurta kabuklarının ya da kuş pisliğinin toprağa karıştırılmasıdır.[7] Birçok böcek ve tırtıl türü sardunya yemeyi sevdiği için onlara karşı da önlem almanız bitkinin sağlığı için faydalı olacaktır. Ayrıca bitkinin sağlıklı gelişebilmesi için ölü yaprak ve çiçeklerin üzerinden temizlenmesi, sadece sağlıklı kısımların kalması gerekmektedir.

7. Kolyos Çiçeği

Kolyos Çiçeği
Gulcecicekcilik.com’dan alınmıştır.

Kolyos çiçeği, daha yaygın olarak cam çiçeği veya yaprak güzeli çiçeği olarak bilinir. Görüntüsünden de anlaşılacağı gibi adını renkli ve gösterişli olan güzel yapraklarından almaktadır. Sıcağı seven bir bitki olduğu için soğuk çok iyi gelmez. Sadece kış soğuklarına değil sonbahar serinlerine bile dayanamaz.[8] Bu yüzden bulunduğu ortamın ısısına çok dikkat edilmelidir. Su içerisinde de yetiştirilebilen bir bitkidir. Nemi sevdiği için çiçeğin nemli olmasına özen gösterilmelidir. Bu durum yapraklarının da daha gösterişli ve güzel olmasına öncülük edecektir. Özellikle sıcak yaz aylarında yapraklarına su püskürterek bitkiye ihtiyaç duyduğu nemi verebilirsiniz. Aydınlık yerleri seven bir bitkidir. Sulamayı toprağın nemine göre ayarlamanız gerekmektedir. Güneşli bir ortamda her gün sulama gerekebilirken gölgeli bir ortamda birkaç günde bir de olabilir. Kurumamasına dikkat edilmelidir. Islak olduğu halde su verilmeye devam edilirse bitkinin çürümesine sebep olur.

8. Begonya Çiçeği

Begonya Çiçeği
Sanalbahcem.com’dan alınmıştır.

Begonyanın evlerde rahatlıkla bakılabilen bir çiçek türü olması tercih edilme sebepleri arasında ilk sıralardadır. Begonya adını, Fransız botanikçi Charles Plumier tarafından eski Fransız kolonisi Haiti’nin valisi Michael Begon’a yapılan atıf dolayısıyla almıştır.[9] Işığı seven bir bitkidir ancak doğrudan güneş ışığı alamasa da diğer ışık kaynaklarından faydalanarak bu ihtiyacını karşılayabilmektedir. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak ortamlarda yaşayamaz. Bu yüzden ısının orta derece olması gerekmektedir. Kış aylarında daha az sulanır ancak yaz geldiğinde bu durum değişebilmektedir. Bitkinin su ihtiyacı artacağı için sulama sıklığı ve miktarı da değişebilir. Begonyada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.[10] Bitkiye verilen suyun oda sıcaklığında olmasına da dikkat edilmelidir.

9. Aloe Vera Çiçeği

Aloe Vera Çiçeği
Listelist.com’dan alınmıştır.

Yeşil bir saksı bitkisi olan aloe vera, özenli bir bakımla güzel bir görüntü kazanarak evinize canlılık katabilir. Buna ek olarak yaşam alanlarında kolaylıkla yetiştirilebilmesi, cilt bakımı ve bazı küçük tedavilerde kullanılması tercih edilme olasılığını artırmaktadır. Yapraklarının içinde bir jel bulunmaktadır. Çeşitli amaçlarla kullanılan bu jelde amino asitler, mineraller ve vitaminler bulunuyor.[11] Ayrıca bu jel anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Yaraların, yanık izlerinin ve aknelerin üzerine uygulandığında hızlı iyileşme gösterdiği bilinmektedir. Bakımı çok zor değildir. Bolca gün ışını sever ancak direk ışığa maruz kalmamalıdır. Aydınlık ortamda bulunmalıdır. Işık aldığı yöne doğru eğilim gösterebileceği için sıklıkla çevrilerek her tarafının ışık almasıyla tek yöne eğilmesi önlenebilir. Yeteri kadar ışık alamazsa bitki solabilir. Yazın haftada iki kez sulanırken kış aylarında haftada bir sulamak yeterli olacaktır. Aşırı sulama zarar vermektedir.

10. Fesleğen Çiçeği

Fesleğen Çiçeği
Bahcelifeavm.com’dan alınmıştır.

Harika kokusu ve hoş görüntüsü ile kolaylıkla yetişecek bir başka alternatiftir fesleğen. Dekor olarak kullanılmasının yanında birçok sos ve yemeğin içinde de kullanılmaktadır. Yapraklarını bitki çiçek açana dek toplayabilir ve kullanabilirsiniz. Tadını ve kokusunu kuruduğu zaman kaybettiği için taze olarak toplanıp tüketilmelidir. Ancak toplarken koparılması kolay bir seçenek olsa da daha sağlıklı yetişebilmesi adına üstten dallarının kesilmesi daha iyi bir seçenek olacaktır. Gün ışığı ve sıcak hava tek ihtiyacıdır. Haftada bir sulamak yeterlidir. Eğer fesleğenin yaprakları sararmaya başladıysa bu çok fazla suladığınızın, kurumaya başladıysa bu da çok az suladığınızın işaretidir.[12]

11. Küpeli Çiçeği

Küpeli Çiçeği
Botanik.org’dan alınmıştır.

Sarkıklığından dolayı küpeyi andırdığı için küpeli çiçeği denilmektedir. Eşsiz görünüme sahip bu çiçeğin ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Çok hassas bir bitkidir ve bakımı zordur. 20 dereceyi aşmayan sıcaklıkta bir saatten az güneşe tutmak faydalı olacaktır. Aşırı sıcağı hiç sevmezler. Yapraklarının sık sık ıslatılması gerekir. Bu çiçeğin rahat yetiştirilebilmesi için büyük saksıların kullanılması önerilmektedir.

Kaynakça

Çiçekçilik Tarihi, Herkese Çiçek, https://www.herkesecicek.com/blog/cicekcilik-tarihi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

Evde Orkide Yetiştirme Ve Bakımı, Çoğaltma, Yasev Life, http://yasev.com/yasam/86-evde-orkide-yetistirme-ve-bakimi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

Mum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır, Happy Center, https://www.happycenter.com.tr/happylife/kadin/mum-ciceginin-bakimi-nasil-yapilir, erişim tarihi: 12.10.2019.

Kaktüs Çiçeği Bakımı, Çiçeklerin Bakımı, https://www.ciceklerinbakimi.com/kaktus-cicegi-bakimi-28.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

Hanımeli Çiçeği, Hanımeli.net, https://www.hanimeli.net/hanimeli-cicegi/, erişim tarihi: 12.10.2019.

Buz Çiçeği Bakımı, Bakımlar.com, https://www.bakimlar.com/buz-cicegi-bakimi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

Sardunya Bakım Önerileri, Gardena, https://www.gardena.com/tr/bahce-hayati/bahce-dergisi/sardunya-bakim-onerileri/, erişim tarihi: 12.10.2019.

Kolyos Çiçeği ve Bakımı, Gülce Çiçekçilik, https://www.gulcecicekcilik.com/blog/kolyos-cicegi-ve-bakimi, erişim tarihi: 12.10.2019.

Begonya Bakımı Nasıl Yapılır, Onikibilgi.com, https://www.onikibilgi.com/begonya-bakimi-nasil-yapilir/, erişim tarihi: 12.10.2019.

Begonya (Begonia) Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak – Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Bilgiler, Bitki Bakımı, https://www.bitkibakimi.com/cicek/237-begonya-begonia-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler.aspx, erişim tarihi: 12.10.2019.

Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır? Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?, Listelist, https://listelist.com/aloe-vera-bakimi/, erişim tarihi: 12.10.2019.

Fesleğen Nasıl Yetiştirilir, Yasemin, http://www.yasemin.com/pratik-bilgiler/haber/2569846-feslegen-nasil-yetistirilir, erişim tarihi: 12.10.2019.

Dipnotlar

[1] Herkese Çiçek, Çiçekçilik Tarihi, https://www.herkesecicek.com/blog/cicekcilik-tarihi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

[2] Yasev Life, Evde Orkide Yetiştirme Ve Bakımı, Çoğaltma, http://yasev.com/yasam/86-evde-orkide-yetistirme-ve-bakimi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

[3] Happy Center, Mum Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılır, https://www.happycenter.com.tr/happylife/kadin/mum-ciceginin-bakimi-nasil-yapilir, erişim tarihi: 12.10.2019.

[4] Çiçeklerin Bakımı, Kaktüs Çiçeği Bakımı, https://www.ciceklerinbakimi.com/kaktus-cicegi-bakimi-28.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

[5] Hanımeli.net, Hanımeli Çiçeği, https://www.hanimeli.net/hanimeli-cicegi/, erişim tarihi: 12.10.2019.

[6] Bakımlar.com, Buz Çiçeği Bakımı, https://www.bakimlar.com/buz-cicegi-bakimi.html, erişim tarihi: 12.10.2019.

[7] Gardena, Sardunya Bakım Önerileri, https://www.gardena.com/tr/bahce-hayati/bahce-dergisi/sardunya-bakim-onerileri/, erişim tarihi: 12.10.2019.

[8] Gülce Çiçekçilik, Kolyos Çiçeği ve Bakımı, https://www.gulcecicekcilik.com/blog/kolyos-cicegi-ve-bakimi, erişim tarihi: 12.10.2019.

[9] Onikibilgi.com, Begonya Bakımı Nasıl Yapılır, https://www.onikibilgi.com/begonya-bakimi-nasil-yapilir/, erişim tarihi: 12.10.2019.

[10] Bitki Bakımı, Begonya (Begonia) Bitkisi Yetiştirilmesi, Sulanması, Toprak – Saksı Değişimi, Çoğaltılması, Budanması Hakkında Bilgiler, https://www.bitkibakimi.com/cicek/237-begonya-begonia-bitkisi-bakimi-ve-yetistirilmesi-hakkinda-genel-bilgiler.aspx, erişim tarihi: 12.10.2019.

[11] Listelist, Aloe Vera Bakımı Nasıl Yapılır? Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?, https://listelist.com/aloe-vera-bakimi/, erişim tarihi: 12.10.2019.

[12] Yasemin, Fesleğen Nasıl Yetiştirilir, http://www.yasemin.com/pratik-bilgiler/haber/2569846-feslegen-nasil-yetistirilir, erişim tarihi: 12.10.2019.