Kasım Süleymani
Kaynak: Getty Images

Hayalet General Kasım Süleymani

Kasım Süleymani, hayalet general, hükümdarların kılıcı… İranlıların gözünde bir halk kahramanı, düşmanlarının gözünde ise lanetlenmiş bir şeytan…

Dostları ve düşmanları tarafından Ortadoğu’daki güçlü isimlerden biri olarak bilinirdi. 20 yıldan fazladır İran Devrim Muhafızları’nın Kudüs Gücü Komutanı görevinde olan Kasım Süleyman, bölgede İran’ın oynadığı satrançta beyin takımı rolünü üstleniyordu. Fakat İran, gece geç saatlerde Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda bu büyük misafiri karşılamayı dört gözle beklerken, suikastini gerçekleştirmek için bekleyen ikinci bir taraf daha vardı.

Önemli misafirlerin hepsi iki araca bindikten sonra şehre doğru yola çıktılar ve hiç hesapta olmayan bir şekilde başlarından aşağı füzeler ve roketler yağmaya başladı. Ve bu saldırıda aralarında Kasım Süleymani’nin de bulunduğu 7 kişi hayatını kaybetti.

Güvenlik birimleri yaptığı açıklamada, 3 adet Katyuşa roketinin Bağdat Uluslararası Havaalanı’na düştüğünü ve hava nakliye bölümüne düşen roketlerin yangına sebep olduğunu, bunun sonucunda bazı vatandaşların yaralandığını bildirdi.

İran, Amerika’dan İntikamını Almanın Peşinde

İran Cuma sabahı yaptığı olağanüstü Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında tepki olarak Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarında Amerika tarafından gerçekleştirilen hava saldırısıyla suikaste uğrayan Kasım Süleymani’nin intikamını almaya söz verdi.

İran lideri Ali Hamaney, ABD’den alacağı intikamın çok büyük ve yıkıcı olacağını sözlerinde vurguladı. Süleymani ve diğer şehitlerin ölümünde parmağı olan herkesten intikam almaya söz verdi. Kudüs Gücü dini lideri Ali Muhammed Şirazi alınacak intikamın önemli bir görev olduğunu dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD’nin bu saldırısının sonuçlarına katlanacağını ve ayrıca gerçekleştirdikleri bu uluslararası terör eyleminin Amerika için çok tehlikeli ve akılsızca bir tırmandırma olduğunu vurguladı.

Amerikan Savunma Bakanı ise Kasım Süleymani’nin suikast emrini ABD Başkanı Donald Trump’ın verdiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Açıklamaları

Pompeo: Trump, İran tarafından gelecek her türlü tehdite hazır durumda.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Kasım Süleymani’yi hedef alan saldırının ABD çıkarlarına uygun olduğunu, İran karşısında hareketsiz kalmanın onlar için tehlikeli olacağını ve bu suikastin gerçekleşmek üzere olan İran saldırılarını tamamen boşa çıkardığını bildirdi.

Pompeo ayrıca bölgedeki Amerikalıların Süleymani suikastinden sonra daha güvende olduğunu, Washington’un ABD’nin bölgedeki bütün çıkarlarını gözeterek operasyonlarına devam edeceğini vurguladı. Ve son olarak Pompeo, “Bölgede ABD’nin çıkarlarını korumak için gereken ne ise o yapıldı ve İran tarafından Amerika’ya karşı açılabilecek siber saldırıların riskini göze alıyoruz.” dedi.

Kasım Süleymani Suikasti’nden Doğabilecek Tehlikeler

Financial Times’da David Gardner tarafından yayınlanan bir makalede, Kasım Süleymani suikastinin İran ve Birleşik Devletler arasında kapsamlı bir çatışmaya yol açabileceğini öne sürüldü. Ayrıca Gardner, karşı bir saldırının gelme ihtimalini engellemenin zor olacağını ve bir şekilde kapsamlı bir savaşı beraberinde getirecek saldırıların açığa çıkacağını bildirdi.

Gardner, bu durumun daha fazla tırmandırılması, savaşların ve karışıklıkların bölgede oldukça fazla tahribata sebep olacağına, Süleymani’nin suikast haberi yayıldığından bu yana %3 oranında artan uluslararası petrol fiyatlarında daha büyük bir artışa yol açacağına vurgu yaptı.

Son olarak Gardner, suikast emrini veren Donald Trump’ın gelecek Kasım ayında yapılacak seçimlerde tekrar seçilebilmek için böyle bir operasyona atıldığını, aynı zamanda da pahalıya patlayacak Ortadoğu savaşlarından kaçmaya çalıştığını ve bu durumun değişken liderlik tutumunu daha da bilinmezliğe doğru sürüklediğini düşünmektedir.

Kaynak:

https://www.aljazeera.net/news/politics/2020/1/2/صواريخ-مطار-بغداد-انفجارات-إصابات

https://www.sasapost.com/translation/soleimani-asassination-risks/

https://www.aljazeera.net/news/politics/2020/1/3/مقتل-قاسم-سليماني

https://www.alarabiya.net/ar/arab-and-world/american-elections-2016/2020/01/03/بومبيو-يغرّد-العراقيون-يرددون-لا-سليماني-بعد-اليوم-#