Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Halep’te İnsanlar Katlediliyor. Srebrenitsa’dan Hiç Mi Bir Şey Öğrenmedik ?

Halep’te İnsanlar Katlediliyor. Srebrenitsa’dan Hiç Mi Bir Şey Öğrenmedik ?

Halep’ten çıkarılan isyancıların ardından bir adam çocuğunu taşıyor 

”Srebrenitsa soykırımından bir şekilde kurtuldum. Suriye’de zulüm yaşanırken uluslararası camianın yüz çevirmesini görmekse can yakıcı.”

”İnsanlığın en berbat yüzüyle karşılaştığımda onlu yaşlardaydım. Evimizin orta yerinin yandığı ve ailemin bir yaşama şansı bulmak için Srebrenitsa’ya kaçması aklımda. İşkence ve kan kokusu aklımda. O zaman bilmiyordum ama İkinci Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa’da yaşanan en büyük soykırımın içindeydim. Ayrıca sonrasında verilen, “bir daha asla” sözleri de aklımda.”

Halep’in doğusunda derinleşen korkuyla saat saat, günbegün verilen sözlerden dönüldü. 2011’de savaşın başlamasından itibaren 500.000’den fazla insan can verdi. Tasavvur edin. Tüm dünya izlerken yurttaşlarınızın harap oluşunu. Misket bombalı yılları, roketlerin ve zehirli gazların yağdığını. Cenaze üstüne cenaze, ölüm üstüne ölüm.

“Suriye ve Halep’teki sivillere yapılan katliamı ancak liderlerimiz durdurabilir.”

”Her defasında bundan daha beter olamaz dedik, oldu. Şimdi yeniden korku had safhaya ulaştı. Aileler yiyecek, içecek ve ilacı tükettiler. Artık müdahale edebilecek hastaneler yok. Sayıları devamlı artan yaralıları ve hastaları kurtaracak tek bir ambulans bile yok. Bu ölüm şehrinde şaklabanlar bile ölüyor. Çocukları eğlendirerek korkunun önüne geçmeye çalışan, bir an bile olsa dikkatlerini dağıtan bir adam öldürüldü. Bu umudun ölümü müydü?”

Orada bulunduğum sürece ölümle yüzleşirken umutsuz bir şekilde yalnız kalacağımı ummazdım. 1995 yılında temmuz ortalarında bir gecede Sırp askerleri bizi infaz edileceğimiz alana götürdüler. Bizi soyup ellerimizi arkadan bağladılar. Gözlerimin önünde beşer beşer dizilmiş sıra sıra ölü bedenler, çoktan vurulmuşlardı. Yaşayanlar da kanlar içinde ve bitmiş vaziyette. Karnımdan vuruldum. Adamların çırpınan son nefesleri kulağımı doldururken, sağ kolumda ve sol ayağımda inanılmaz bir acı hissettim. Kaçmaya günlerce devam ettik. Bosna kontrolündeki güvenli bölgeye ulaşana kadar ormanlarda saklandık, mezarlıklarda uyuduk. Sonra dünyanın bunun yaşanmasına nasıl izin verdiğini merak ettim.

2005’te Avrupa Parlamentosu Srebrenitsa soykırımını kınayan ve “bir daha asla yaşanmayacağının” sözünü veren bir açıklamada bulundu. Bu da bana geçmişteki korkulardan ders aldığımıza ve bunları boş yere yaşamamış olduğumuza dair umut vermişti. Düşündüm ki gelecekte çatışma zamanlarında uluslararası camia sivilleri koruyacaktı. Şimdiyse bu, çok uzun zaman önceymiş gibi geliyor.

”İnsanlığa güveniyorum. Dünyadaki tüm insanlara güveniyorum. Biliyorum ki ellerinden gelse Halep’e yardım edeceklerdi. Ama bunu tek başlarına yapamıyorlar. Suriye ve Halep’teki sivillere yapılan katliamı ancak liderlerimiz durdurabilir. Son olarak, gerekirse kuşatma altındaki bölgelere havadan atarak yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştığından emin olmaları gerekir. Başarısız oldukları nokta, yaptıkları ihanetti. Yalnızca Halepli ve Suriyelilere değil; ders aldıklarını söyledikleri tüm soykırımlardan kaçanlara ve bu soykırımların kurbanlarına da ihanet ettiler.”

”İnsanlığın en berbat hali bile normal gelmeye başladı. Biz yüzümüzü çevirirken alışkanlıkların en tehlikelisini kazanmaya başladık. Birileri benim yaşadıklarımı tekrar yaşanabilir kılıyor. Ben de tehlike altında kaldım, biliyorum ki insanlık buna güç yettiremez. Bunu Halep’in işkence altında olmasından ziyade soykırımdan kurtulan birinin sözleri olarak alın.”

Kaynak: https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/dec/13/aleppo-people-slaughtered-srebrenica-genocides-atrocities-syria  

Çeviren Hakkında

Merve Nur Bayraktar

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Kocaeli Üniversitesi İlahiyat

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir