Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Avrupa / Hak Grupları Uyarıyor, Yeni Erdoğan’ın Yetkileri Demokrasi için “Ciddi Bir Tehdit”

Hak Grupları Uyarıyor, Yeni Erdoğan’ın Yetkileri Demokrasi için “Ciddi Bir Tehdit”

Çeviren: Merve Nur Bayraktar

ANKARA: İnsan Hakları İzleme Komitesi Çarşamba günü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yetkilerini belirgin bir şekilde genişletme planlarının insan hakları, hukuk ve ülke demokrasisinin geleceği için “ciddi bir tehdit” oluşturduğunu söyledi.

“Türk Anayasası’ndaki değişikliklerin aleyhinde yapılan bir açıklamada, Amerika kökenli bir hak izleme görevlisi, “yasa tasarısı Çarşamba günü meclise gidecek ve ikinci turda “başkanın eline yoğunlaştırılmış bir kontrolsüz güç” verebilir dedi.

Modern Türkiye’de başkana ilk kez yürütme yetkisi verecek olan değişiklik önerileri, geniş kapsamlı ve tartışmalı; İnsan Hakları İzleme Komitesi’nin deyimiyle “meclisin yürütmedeki gücünü azaltacak.”

Tasarıyı önerenler ise Fransa’daki ya da Amerika’daki sistemle kıyaslayarak, başkanlığı etkin bir hükumet kurmak ve kırılgan koalisyon hükumetlerinden kaçınmak için zaruri görüyor.

Türkiye tarihinde başbakanın görevi ilk kez iptal edilip ve yerine bir ya da birkaç başkan yardımcısı gelecekken, ayrıca başkanın bakanları atama ve görevden alma yetkisi de olacak.

Geçen Pazar meclis, 9 Ocak’ta başlayıp bazen geceye kadar süren tartışmalarla geçen bir haftanın ardından 18 maddelik yeni anayasanın son iki bölümünü de destekledi.

Maddeler tekrar tartışılacak ve eğer 550 koltukluk meclisten 330 oyla onaylanırsa Nisan başında hemen bir referanduma gidilebilir.

Başkan ve meclis, 17 HSYK üyesinin dördünü birlikte seçebilir ki bu yargı örgütünde çalışanları onaylayacak ya da azledecek önemli bir roldür. Meclis ise sadece 7 üyeyi seçebilecektir.

Erdoğan mevcut sistemi yasama, yürütme ve yargı güçleri arasındaki ilişkileri yeniden tanımlayan yeni sistemin demokratik bir anlayışla Türkiye için bir kayıp olmaktan çok büyük bir kazanç olacağını söyleyerek Çarşamba günü Ankara’daki bir konuşmada eleştirdi; fakat daha fazla bilgi vermedi.

Ancak HRW Avrupa ve Orta Asya direktörü Hugh Williamson, değişikliklerin zaten bu güce sahip zayıf kontrol ve dengeleri daha da aştığını söyledi.

Parlamentoyu, hukukun üstünlüğünü ortadan kaldıracak ve ülke demokrasisini derinden baltalayacak değişiklikleri reddetmeye çağırdı.

Gözlemci, OHAL döneminde hükümeti bir tasarı için acele etmekle eleştirdi ve düzinelerce medya organının kapatılmasından dolayı kamuoyunda tartışmayı kısıtlamakla suçladı.

OHAL, geçen yaz Erdoğan’ın devrilmesine teşebbüs edilmesinden bu yana devam ediyor.

Kaynakça: http://www.dailystar.com.lb/News/Middle-East/2017/Jan-18/389935-new-erdogan-powers-huge-threat-to-democracy-rights-group-warns.ashx

Çevirmen Hakkında

 Merve Nur Bayraktar

İstanbul Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
Kocaeli Üniversitesi İlahiyat 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir