Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
hajjah

Hajjah Halkının Husilerden Korunma Çağrısı

‘’Bakın çilemiz ne hale geldi! Husilerin köylerde uzun zamandır uyguladığı ambargo sebebiyle ölümle burun buruna gelen bazı hamile kadınların doğum yapmaları için hastanelere taşınmaları bile imkansız hale geldi’’

İşte! Kuzey Batı Yemen’de Hajjah ilinin Hucur bölgesi sakinlerinin yaşadığı insani durumun gidişatı, AlJazeera tarafından Muhammed Al Rudini’ye sorulduğunda yukarıdaki cevabı verdi.

Hucur sakinlerinden olan Al Rudini, Husilerin, halktan bazı ailelerin saldırıya maruz kaldıkları evlerini terk etmelerine dahi izin vermedikleri ve bu durumun halkın çektiği sıkıntıları arttırdığını vurguladı.

Bütün belediyeler ve diğer bütün bölgelerin hepsinin Husilerin kontrolü altında olmasına rağmen, bu köydeki hakimiyetin Husilere verilmemesinden sonra yaşanan genel durum sebebiyle evlerinde hiçbir şey bulunmayan insanlar çoğunluktadır.

Aljazeera’nın bölge sakinleriyle yaptığı görüşmelere göre Husilerin, özellikle Hucur’un Keşr bölgesinin doğusunda, tanklar ve ağır silahlarla saldırıya devam ettiklerini bildirdi.

Hucur bölgesinde yaşayan aktivist Amir Al Suaidi’ye göre bölgedeki ambargo sebebiyle özelikle çocuklar ve kadınlar arasında tam anlamıyla korkunun hakim olduğunu ve ne bir tıbbi merkezin ne de acil yardım imkanlarının olmamasından kaynaklı herhangi bir yaralının kan kaybederek ölmesine sebebiyet vereceğini söyledi.

Halk, Husilerin; bölgede konuşlanmasını reddeden halka boyun eğdirmeyi hedef alan bu ambargonun sonlandırılması ve halkı bu durumdan kurtarmaları için Suudi Arabistan ve BAE ittifakına ve Yemen hükümetine bitmek bilmeyen yardım çağrılarını sürdürüyor.

Askeri kaynaklara göre Husilerin bölgeyi ele geçirmek amacıyla yaptığı hazırlık ve büyük askeri takviyeleri arttırmaya yönelik çalışmaların hala devam etmekte olması, Hucur’da insani bir felaketin yaşanma korkusunu salıyor.

İntikam ve Korkular

Hucur’a uzak olmayan bir yerde, Yemenli sığınmacı Abdullah Ahmed, çocukları ve tüm eşyalarını alıp yenilenmesi yaklaşık iki hafta önce tamamlanan, fakat Husiler, sayısı 20’yi aşan insanın zarar görmesiyle sonuçlanan bir saldırı düzenlediği Şelle ve Benni Hadad kampından onlarca sığınmacı aile ile beraber kaçmaya çalıştı.

Sığınmacı ailelerin yolculukları esnasında çektikleri sıkıntıları belgelemek üzere onlara eşlik eden aktivistlere göre, Sığınmacı aileler kalabilecekleri güvenli bir yer aramak için onlarca kilometre Suudi Arabistan sınırı yönünde yürümeye devam ettiler. Fakat hayal kırıklığına uğradılar, bu duruma ilişkin Yemen hükümeti, Arap İttifakı ve İnsani yardım kuruluşları harekete geçmeden bazı aileler açıkta kaldı.

Hajjah bölgesinde halka sergilenen sürekli tırmandırma karşısında özellikle 8 senedir halkına boyun eğdiremediği Hucur bölgesiyle ilgilenen gözetmenler, Husilerin bölgeye girerek evlere baskınlar düzenleyip kontrolü ele almaya çalışabileceği ve bu şekilde intikam alabileceği karşısında halkı uyardı.

Dolayısıyla Yemenliler, Hucur’a uygulanan ambargonun ve sığınmacı ailelerinin çektiği çilenin son bulması için sosyal medya araçlarını kullanarak, Yemen hükümeti, Arap İttifakı ve Uluslararası kuruluşlara yardım çağrılarında bulundular.

Hucur aşireti yaklaşık 200,000 nüfusa sahip olup 10’dan farklı bölgede yayılmaktadır, ve geçen yılın sonunda Husiler tarafından askeri bir saldırıya maruz kalmışlardır.

Hucur bölgesinin en büyük özeliği, ülkenin batısında bulunan Tuhami sahiline yakın olması, Suudi Arabistan sınırında bulunması ve aynı zamanda Husilerin kalesi olarak bilinen Sa’dah şehirine sahil yoluyla gelen askeri yardımların giriş noktasında bulunmasıdır.

Yemenli gazeteci ve yazar Muhammed El Ahmadi’ye göre Husiler tarafından ambargoya veya saldırıya maruz kalan Yemen bölgelerinde yaşayanların en çok korktuğu olay; Husilerin, bölgeyi ele geçirdiği zaman askeri, sosyal ve kültürel yönden toplumu asimile ederek iradelerini kırmaya çalışmasıdır.

El Ahmedi, Husilerin ele geçirdiği bölgeleri zorbalığa, adam kaçırmaya, gözaltına alınıp kayıp etmeye, işkence ve yargısız infazlara hatta çocuklara zorla askerlik yaptırıp onları çatışma bölgelerine göndermeye el verişli bir alan haline dönüştürdüğünü ekledi.

 


Kaynak: https://www.aljazeera.net/news/politics/2019/1/28/%D8%AD%D8%AC%D9%88%D8%B1-%D8%A7%D9%84%D9%8A%D9%85%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%AD%D9%88%D8%AB%D9%8A%D9%88%D9%86-%D8%A7%D9%84%D8%B4%D8%B1%D8%B9%D9%8A%D8%A9-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%A7%D9%84%D9%81-%D8%AD%D8%AC%D8%A9