Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Asya / Güney Kore Başkanı ”Cinayet Şüphelisi” Olarak Görülüyor

Güney Kore Başkanı ”Cinayet Şüphelisi” Olarak Görülüyor

Savcılık, Park Geun-Hye (Güney Kore Devlet Başkanı)suç ortağı diyor; Choi (Önceki devlet başkanı)ise yardımcılarını suçluyor.

Savcılık, Başkan Park Geun-Hye’yi arkadaşı Choi Soon’a ‘’suç ortağı’’ olmakla suçluyor ve Başkan Park’ı gelişmekte olan yetki skandalında ‘’şüpheli’’ olarak soruşturacağına söz verdi ve başkanın istifa etmesi çağrısında bulundu.

Savcılık iddianamesinde, Cho’nun ve Park’ın başyardımcılarından ikisini, üst düzey holdinglerden milyarlarca dolar kazanmaktan suçlarken, Park’ın sözde usulsüzlüklerde “komplo” yaptığını belirtti.

İlk kez savcılık görevdeki bir başkana cinayet şüphelisi olarak dava açmıştır.

Özellikle de Başkanın yasal temsilcisi, soruşturma sürecinde başkanın işbirliği yapmayacağını söyledikten sonra kamuoyunun dikkati, Park’ın soruşturmasının nasıl ilerleyeceği üzerine yoğunlaştı.

Güney Seul’de, Seul Merkez Bölge Savcılığı’nda düzenlenen basın toplantısında Savcının Özel soruşturma ekibinin başında olan Lee Young-Ryeol”Suç ortağı olan (Choi ve skandaldaki yardımcıları) şüpheli olduğuna inandığımız bir başkanımız var.” açıklamasında bulundu.

Savcı davacı olarak, Choi davası soruşturmasının ardından eski Politika Koordinasyon Daimi Sekreteri olan An Chong-Bum ve eski Özel Sekreteri Jeong Ho- Seong’un ifade için çağırıldığını duyurdu.

Savcılık yaptığı açıklamada ‘’şimdiye kadar elde ettiğimiz delillere dayanarak, Park’ın da içinde olduğu, Choi, An ve Jeong tarafından işlendiği iddia edilen birçok yasadışı olayı araştırmaya karar verdik.’’dedi.

Savcılık, bu üç şüphelinin iddianamesinden önce Park’ı soruşturmasına rağmen –An’ın defterindeki notlar ve Jeong’un cep telefonundaki kayıtları gibi örneklerden sonra- Park’ın bir suç ortağı olduğuna karar vermek için yeterli kanıtları olduğunu da belirtti.

Savcılar, Park’ın usulsüzlüklere düzensiz olarak karıştığını ancak bazı durumlarda da aktif bir şekilde katıldığını da söyledi.

Park’ın iddia ettiğine göre, Choi’nin kişisel yararı adına Mir ve K-Sports vakıflarını kurmak için üst düzey holdinglere baskı yapmış ve 77.4 milyar won (65.7 milyon dolar)fonun bu vakıflara akışını sağlamıştır. 

Savcılık ‘’An’ın, ülkenin en büyük holdinglerinden yedisinin şefleriyle vakıflara ‘’bağış’’ yapmak adına birebir görüşmek için toplantı düzenlenmesi gerektiğini söylemiştir’’ açıklamasında bulundu. Ayrıca Park’ın doğrudan Lotte Grup Başkanı Shin Dong-Bin’den 7 milyar won (Güney Kore ve Kuzey Kore para birimi)talep ettiği belirtildi.

Park’ın aynı zamanda Jeong’a gizli devlet belgelerini Choi’ye aktarıldığına dair şüpheler vardı. Bu belgeler güvenlik ve diplomasi ile ilgili bilgiler içermektedir.

Park, otoriteyi istismar etmek, baskıcı olmak ve gizli devlet bilgilerini sızdırmak suçlamalarıyla yüz yüze kalabilir.

Cumhurbaşkanının kendisini suçlamalardan muaf tutan özel bir hakkı vardır. Çünkü Güney Kore Anayasa’sına göre bu böyledir.

Park’ı suçlamak mümkün olmamasına rağmen bağımsız avukat soruşturmayı aralık başında devralana kadar, savcılık, araştırmanın Cumhurbaşkanı’na kadar uzanacağını söyledi. Eğer iddiaların doğru olduğu kanıtlanırsa, Cumhurbaşkanlıktan ayrıldıktan sonra Park bu davalarla karşı karşıya kalabilir.

Savcılığın Cumhurbaşkanını sorgulaması planlanmış gibi görünüyor ancak bu sorgulama şuan yapılmayabilir.

Park’ın yasal temsilcisi Yoo Yeong-ha açıklamalarda bulundu: “Savcılığın Cumhurbaşkanını bir suç ortağı olarak gören ifadesinin en ufak bir parçasını bile kabul edemiyorum.”

Yoo “Cumhurbaşkanı soruşturma talebini kabul etmeyecek ve bunun yerine bağımsız bir avukat tarafından soruşturma için hazırlanacak, bu da siyasi olarak tarafsızlıktır.” dedi.

Geçen hafta, Pazar günü, Savcılık Park’ı sorgulamaya çalıştı. Ancak Yoo, Park’ın savunmasını hazırlaması için zamana ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu ilk önce dava belgelerini kontrol ederek avantaj elde etme amaçlı kasıtlı bir girişim olarak görülmüş ve ardından soruşturma için hazırlık yapmanın yanı sıra görevden alınmayı önlemek için prosedürleri de yavaşlatmıştır.

Bu arada, Park’a karşı yapılan suçlamaların netleşmesiyle, görevden alınma gerekçeleri somutlaştırıldı. Cumartesi günü, yaklaşık 950.000 protestocu ülke genelinde toplandı ve birbirini takiben 4.sü yapılan mitingde Park’ın bu skandala karışması nedeniyle onu istifa etmeye çağırdılar.

KAYNAK: http://www.koreatimes.co.kr/www/news/nation/2016/11/116_218550.html

Çevirenler Hakkında


Mervan Nazım
İstanbul Üniversitesi – Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler


Emre Ertetik
Bilgi Üniversitesi – Siyaset Bilimi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir