Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Gücün Devri: Macron Paris Belediye Binasını Terk Etti

Gücün Devri: Macron Paris Belediye Binasını Terk Etti

Çeviren: Birgül Gülsün Yılmaz

Gücün Devri: Macron Paris Belediye Binasını Terk etti.

Bu pazar günü 5. cumhuriyetin cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron ve François Hollande arasında güçlerin devir teslimi yapıldı ve Macron Pazar günü Elysees Sarayı’na geçti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anayasa başkanı Laurent Fabius’un hatırlattığı gibi Emmanuel Macron 39 yaşında cumhuriyetin 25. Cumhurbaşkanı seçildi. Bu tartışmalara göre Laurant Fabius seçim kampanyalarını hatırlattı. “Bize saygı ve minnettarlık duyan insanlar var”. Fabius, “Zamanımızın adamı, elbette seçimlerinize, oluşumunuza, yolculuğunuza ve medeni durumunuza bağlısınız” diye belirtti. Sonra Chateaubriand şu şekilde formülünü açıkladı: “ülkenin insanı olmak için zamanın insanı olmak gerekir.” François Hollande yeni meslektaşına şans dileyerek saraydan ayrıldı. Paris’te kürsüyü geri aldı ve şu şekilde bir açıklama yaptı: “ Fransa benim bulduğumdan daha iyi konumda.” Bu değişimden bir önceki gün Alman başbakanı Berlin’de Emmanuel Macron AB’nin yeni hamleler yapacağını emin bir şekilde duyurdu.  “ biz daha etkili, daha demokratik ve daha politik bir Avrupa’ya ihtiyacımız var, çünkü bu gücümüzün ve egemenliğimizin enstrümanlarıdır. Ben onları buraya açacağım.”

Dört atama bu Pazar sabahı gerçekleşti. Alexis Kohler Bercy’deki Emmanuel Macron kabinesinin eski yöneticisi şimdi Elysee’nin genel sekreteri, Patrick Strzoda, 64 yaşında ve yeni başkanın kabinesinin yöneticisi, Philippe Etienne Almanya’daki Fransız konsolosu iken Bernard Kouchner kabinesinin yöneticisi oldu ve Ismael Emelien de 30 yaşında Cumhurbaşkanının özel danışmanı oldu.

 

Kaynak: http://www.liberation.fr/elections-presidentielle-legislatives-2017/2017/05/14/passation-de-pouvoirs-macron-a-quitte-la-mairie-de-paris_1569429

 

 
Çevirmen Hakkında 
Birgül Gülsün Yılmaz
Galatasaray Üniversitesi – İktisat Bölümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir