Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Kaynak: Deutsche Welle

Goni Tayfunu Filipinler’i Vurdu

Goni tayfunu, Filipinler’in ana adası Luzon’un güney kesimini vurdu. Bu yıl, şimdiye kadar gerçekleşen dünyanın en güçlü fırtınası oldu. Tayfun saatte 225 kilometre hıza ulaştı.

Filipinli yetkililer bir önlem olarak neredeyse bir milyon insanı güvenli bir yere götürdü. “Süper tayfun” olarak Goni, daha sonra Catanduanes adasında saatte 225 kilometreye kadar rüzgâr hızıyla karaya çıktı. Çatıları yıktı, ağaçları söktü ve fırtına dalgalarını tetikledi. Yetkililer şimdiye kadar en az on kişinin öldüğünü varsayıyor. Camalig Belediye Başkanı Carlos Irwin Baldo, durum hakkında “Ani sel baskınları köylerimizi sular altında bıraktı.” dedi.

Hava servisine göre, Filipinler’in ana adası Luzon’un güney ucunda fırtına biraz zayıfladı. Meteorologlar, başkent Manila yakınlarındaki iller de dahil olmak üzere, kasırga yolunda “şiddetli rüzgarlar ve yağmurlar” konusunda uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Manila’daki alçak gecekondu mahallelerinde yaşayanlar önlem olarak güvenli bir yere götürüldü. Metrelerce yüksek gelgit dalgalarının bölgeyi sular altında bırakmasından korkuluyor. Uluslararası havaalanı kapatıldı.

Goni, Haiyan tayfunundan bu yana Filipinler’deki en güçlü tayfunlardan biri oldu. 2013 yılında, bu tayfunda 6300’den fazla insan öldü. Dört milyondan fazla kişi evlerini kaybetti. Sadece birkaç gün önce Molave tayfunu Filipinler’i vurdu, fırtınalarda 22 kişi öldü.

Kaynak: Deutsche Welle