Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Gizli CIA Belgesi, Rusya’nın Trump’ın Seçimleri Kazanmasına Yardım Etmeye Çalıştığını Söylüyor

Gizli CIA Belgesi, Rusya’nın Trump’ın Seçimleri Kazanmasına Yardım Etmeye Çalıştığını Söylüyor

Konuyla ilgili bilgi veren yetkililere göre, CIA, Rusya’nın 2016’da Donald Trump’ın ABD başkanlığını kazanmasına yardım etmek için ABD’nin seçim sistemine olan güvenini zayıflatmak yerine direkt müdahale ettiği konusunda gizli bir değerlendirme yapmıştı.

İstihbarat büroları, ABD hükümet yetkililerine göre, Hillary Clinton’un kampanya başkanı da dahil olmak üzere Demokratik Ulusal Komite’den ve başka kişilerden binlerce hacklenmiş e-posta yardımıyla WikiLeaks’e hizmet eden, Rus hükümeti ile bağlantılı kişileri tespit etti. Bu yetkililer, bu kişileri istihbarat topluluğunca bilinen ve büyük çaplı bir Rus operasyonunun bir parçası olarak Trump’ın şansını arttırmak ve Clinton’un şansını azaltmak için çabalayan kişiler olarak tarif ettiler.

ABD’li üst düzey bir yetkili, ABD’li senatörlere yapılan istihbarat sunumu hakkında bilgi verdi: “İstihbaratın değerlendirmesi Trump’ın seçilmesine yardım etmek için Rusya’nın hedefinin bir adayı diğer adaydan üstün tutmaktı,” dedi, “Bu konuda bir fikir birliği var.”

Obama yönetimi, Moskova ile olan gerginliğin artması ve Clinton’un seçim çalışmalarını desteklemekle suçlanmaları ile ilgili endişelere sahip Beyaz Saray yetkilileri ile iddia edilen Rus ihlallerine nasıl tepki verileceği konusunda aylardır tartışıyor.

Yetkililere göre, Eylül ayında Senato’daki çoğunluk lideri Mitch McConnell (R-Ky.), Kongre liderleri için yapılan gizli bir bilgilendirme toplantısında, istihbaratın doğruluğuna ilişkin şüphelerini dile getirdi.

Trump’ın geçiş ekibi cuma akşamı yayınlanan kısa bir açıklamada iddiaları reddetti: “Bunlar Saddam Hüseyin’in kitle imha silahlarına sahip olduğunu söyleyen insanlar ile aynı. Seçimler, tarihin en büyük Electoral College zaferlerinden birinde uzun zaman önce sona erdi. Şimdi devam etmenin ve ‘’Amerika’yı tekrar harikalaştırmanın’’ zamanı geldi.’’

Trump istihbarat topluluğunun Rus hacklemesi ile ilgili bulgularını sürekli olarak geçiştirdi.

Times dergisine bu hafta yaptığı açıklamada “Onların seçimlerde müdahale ettiklerini düşünmüyorum” dedi. Hack konusunda ise, ‘’Rusya olabilir ve bu Çin de olabilir, hatta New Jersey’deki evinde bir adam da olabilir,’’ dedi.

CIA, geçtiğimiz hafta Capitol Hill’de kapalı oturumda sunulan ve teşkilat yetkililerinin pek çok farklı kaynaktan daha büyük bir istihbarat aktardığı brifingde son değerlendirmeleri önemli senatörler ile paylaştı. İsimlerinin gizli kalması koşuluyla konuşan yetkililere göre, teşkilatta brief veren yetkililer senatörlere Trump’ın seçilmesinin Rusya’nın planı olduğunun şimdi ‘’çok açık’’ olduğunu söylediler.

CIA’nin Rusya’nın niyetleri konusunda senatörlere yaptığı sunum, 17 istihbarat teşkilatının tamamı tarafından üretilen resmi bir ABD değerlendirmesinde yetersiz kaldı. ABD’li üst düzey bir yetkili, bazı sorular cevapsız kaldığı için teşkilat yetkilileri arasında teşkilatın değerlendirmesi hakkında ufak anlaşmazlıklar olduğunu söyledi.

Bir üst düzey Birleşik Devletler yetkilisi, örneğin istihbarat teşkilatlarının, Kremlin’deki yetkililerin Demokrat parti e-postalarını WikiLeaks’e geçmesi için “yönlendirdiğini” gösteren belirli bir istihbarat bulunmadığını ileri sürdü. Resmi yetkililere göre bu aktörler, hükümet çalışanları yerine Rus hükümetinden “bir adım” uzaklaştırıldı. Moskova geçmişteki arabulucuları hassas istihbarat operasyonlarına katılmak için kullanmıştı bu nedenle bu iddianın akla yatkın inkâr edilemezliği var.

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, bir televizyon röportajında kaynağın Rus hükümeti olmadığını söyledi.

Beyaz Saray ve CIA yetkilileri yorum yapmaktan kaçındı.

Cuma günü Beyaz Saray, Başkan Obama’nın Moskova’nın seçim sürecini manipüle etmek için neler yaptığını halkın daha iyi anlaması için Kongre baskısı da artınca, seçim kampanyası sırasında Rus bilgisayar korsanlığına “tam bir inceleme” emri verdiğini söyledi.

The Christian Science Monitor tarafından düzenlenen bir kahvaltıda konuşan Obama’nın iç güvenlik ve anti-terörizm danışmanı Lisa Monaca gazetecilere şöyle dedi: ‘’Biz belki yeni bir aşamayı geçmiş olabiliriz ve bizim üzerimize düşen şey bu olayı iyice araştırmak, neler olduğunu anlamak, eylem sonrasını idare etmek ve bu konuda bazı dersler çıkarmak.”

Monaco Obama’nın 20 Ocak’ta görevinden ayrılmadan önce raporu istediğini belirtti. Yetkililer soruşturmanın ulusal istihbaratın sempatik direktörü James Clapper tarafından yürütüleceğini söyledi.

Monaco sözlerinde daha önce açıklanmayan CIA değerlendirmesine değinmedi.

Yedi Demokrat senatör, geçen hafta Obama’ya ihlallere ilişkin ayrıntıları ve yetkililerin neden Kremlin’in operasyonun arkasında olduğuna inandıklarını sordu. Yetkililer, cuma günü senatörlerin özellikle Beyaz Saray’dan CIA sunumunun bir kısmının serbest bırakmasını istedi.

Bu hafta Beyaz Saray’daki önemli Demokrat Kongre üyeleri Obama’ya bir mektup gönderdi ve Rusya müdahalesine dair bir brifing istedi.

Birleşik Devletler istihbarat teşkilatları aylardır Rusya’nın motivasyonlarını karakterize etme konusunda ihtiyatlıydı, bu aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkan Vladimir Putin ve ona yakın olanlarla alakalı güvenilir bilgi toplamak konusundaki uzun zamanlı mücadelesini de yansıtıyor.

Daha önce yapılan değerlendirmelerde CIA ve diğer istihbarat teşkilatları Beyaz Saray’a ve kongre liderlerine Moskova’nın amacının ABD seçim sistemine olan güveni zayıflatmak olduğuna inandıklarını söyledi. Değerlendirmelerden sonra Trump’ın seçilme hedefine yardım edildiği izlenimi uyandırdı.

İstihbarat topluluğu 7 Ekim’de Moskova’nın seçimleri etkilemek için ”siyasi örgütler” e müdahale etmek istediğini resmi olarak belirtti. Açıklamada hiç bir parti belirtilmemesine karşın, yetkililerin bir siber saldırının DNC ve diğer Demokrat grupların ve bireylerin bilgisayarlarına düzenlendiğinden bahsettikleri açıktı.

Bazı kilit Cumhuriyetçi milletvekilleri Rus etkisinin olduğunu destekleyen kanıtların ne derece güvenilir olduğunu sorgulamaya devam ediyorlar.

Konuyla ilgili İstihbarat Komisyonu Başkanı ve Trump ekip üyesi olan Devin Nunes: ”Eğer gerçek bir kanıt olsaydı Rusya’ya karşı bunu ilk ben dile getirirdim, fakat yok, şu an bile.” ”Bir çok ima ve ikinci dereceden deliller var, hepsi bu.” açıklamalarında bulundu.

(ABD, seçimleri etkileyebilecek potansiyel Rus planlarını araştırıyor)

Açıklamada bulunan yetkililer, Rusya’nın uzun süredir ABD ajanslarına, şirketlerine ve kuruluşlarına casusluk amaçlı siber saldırılarda bulunmasına rağmen, Moskova’nın seçimin sonucunu aktif olarak değiştirmemekle birlikte ilk kez sonuca etki etmek için siber saldırı girişiminde bulunduğunu belirtti.
Seçim Günü öncesinde iddia edilen Rus saldırılarına karşı Obama yönetimindeki Beyaz Saray’ın tepki verme isteksizliği, Hill’deki Demokratları üzdüğü kadar Clinton kampanyası üyelerini de üzdü.

Yönetim içinde farklı kurumlardaki üst düzey yetkililer cevap verip vermeme ve hangi şekilde cevap verme konusunda tartıştılar. Beyaz Saray yetkilileri, gizli misilleme önlemlerinin, sofistike siber yeteneklere sahip Rusya’nın geniş ve savunmasız dijital altyapısıyla ABD’den daha az kaybedebileceği bir yükselişe yol açabileceğinden endişeliydi.

Beyaz Saray’ın bu riski almak istememesi Washington’u Moskova’yı kamuoyu önünde ”adlandırma ve ayıplama” yaklaşımlarını da içeren sınırlı önlemler almaya yönlendirdi.

 Beyaz Saray yetkilileri, Eylül ayı ortasında bu riski alma kararı verdiler, ancak seçimden sadece haftalar önce bu adımı tek taraflı ve partiler üstü kongre desteği olmadan atmak Obama’yı istihbaratı politik amaçlar için kullandığına dair suçlamalarla savunmasız bırakacağı düşüncesiyle endişe duyuyorlardı.

Bunun yerine, yetkililer üst düzey partiler üstü milletvekillerinden destek alabilmek için bir plan geliştirdiler ve Saray ve Senato liderleri, ayrıca istihbarat ve ülke güvenliği komitelerinin başkan ve üyelerinden oluşan Gang 12 isimli grup ile gizli bir görüşme ayarladılar.

Üst düzey bir yetkiliye göre Obama, Monaco FBI Direktörü James B. Comey ve İç Güvenlik Sekreteri Jeh Johnson’ı Rusya’nın müdahalesine karşı ”dayanışma ve partiler arası birlik göstermek” için görevlendirdi.

Beyaz Saray, kongre liderlerinin, devlet ve yerel yetkililerin oy kullanma kayıtlarını ve oy pusulalarını Rus siber saldırılarından korumak için federal yardım almalarını sağlayacak ortak bir beyanda bulunmalarını istedi.

ABD istihbarat daireleri, bilgisayar korsanlarının seçim sonuçlarını sistematik bir şekilde manipüle edebileceklerine kuşkuyla bakmakla birlikte, Beyaz Saray Rusya’nın buna girişebileceğinden endişe duyuyordu, demokrasinin temel mekanizmaları hakkında kuşku uyandırıyor ve Washington ile Moskova arasında potansiyel olarak daha tehlikeli çatışmalara neden oluyordu.

(Putin, Rusya’nın DNC’ye siber saldırı gerçekleştirdiğini reddediyor fakat bunun kamunun yararına olduğunu belirtiyor)

Gizli bilgilerin yer aldığı brifinglerde kullanılan Capitol’ün* güvenli bir odasında, yönetim yetkilileri ABD casusluk ajanslarının topladığı kanıtları geniş bir şekilde ortaya koydu ve kanıtların Rusya’nın en az iki eyalette siber saldırılarda rol oynadığını ve Demokratik örgütlerin ve kişilerin e-postalarını ele geçirdiğini gösterdiğini açıkladı.

Ve partiler üstü grubun önde gelenleri, bir yetkilinin ”seçim sürecimizde yabancı bir güç tarafından eşi görülmemiş bir müdahaleye yol açan tehdit.” sözleri üzerine konuyu ele aldılar.

Odadaki Demokrat liderler, tehdidi ciddiyetle ele almaya oy birliğiyle karar verdiler. Ancak Cumhuriyetçiler fikir ayrılığına düştüler ve en az iki Cumhuriyetçi milletvekili Beyaz Saray’ın taleplerine katılmaya isteksiz davrandılar.

Birkaç yetkiliye göre McConnell, temel alınan istihbarat konusunda şüpheler uyandırdı ve idareye, Beyaz Saray’ın Ruslara karşı partizan siyaset hareketini kamuoyuna itiraf etmeye çalışacağını açıkça belirtti.

Brifingdeki Cumhuriyetçilerden bazıları, seçimlerin son safhalarında böylesine tartışmacı iddialarla halka açılma fikrine karşıydı; tartışılan konu kamuoyunda güvensizlik yaratacak ve Moskova’nın eline bir koz verecekti.

McConnell’in ofisi bir açıklama talebine yanıt vermedi. Seçimden sonra Trump, McConnell’in eşi Elanie Chao’yu Ulaştırma Sekreteri adayı olarak seçti.

Bazı Clinton taraftarları, Beyaz Saray’ın partiler üstü desteği olmadan hareket etme konusundaki isteksizliklerini ve muhaliflerle karşı karşıya kalmamakta aşırı dikkatli olduklarını gördüler.

Yüksek mevkili bir Demokrat olan ve Saray İstihbarat Komitesinde yer alan Temsilci Adam B. Schiff ”Rus siber saldırılarına karşı bir yetkili açıklamanın bulunamaması, Kongreye atfedilemez.” , ”Yönetim, cevap vermesi gereken tüm araçlara sahiptir. Onlara yaptırım uygulayabilecek yetenekleri var. Gizli araç kullanma yeteneklerine sahipler. Yönetim, bu yetenekleri Rusları caydıracak şekilde kullanmamaya karar verdi ve bence bu bir problem.” açıklamalarında bulundu.

Philip Rucker bu rapora katkıda bulundu.

 Capitol*= Washington Hükümet Meclis Binası

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/world/national-security/obama-orders-review-of-russian-hacking-during-presidential-campaign/2016/12/09/31d6b300-be2a-11e6-94ac-3d324840106c_story.html?tid=pm_world_pop&utm_term=.85f50bc67639

Çevirenler Hakkında

Ulaş Deniz Tümkaya 

Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü

Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir