Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Afrika / ‘’Gıda yok, ilaç yok, para yok’’: Yemen’de Bir Şehir Açlıktan Dolayı Kitlesel Bir Ölümle Karşı Karşıya

‘’Gıda yok, ilaç yok, para yok’’: Yemen’de Bir Şehir Açlıktan Dolayı Kitlesel Bir Ölümle Karşı Karşıya

Çeviren: Ulaş Deniz Tümkaya

 

Birleşmiş Milletlere göre yaklaşık 19 Milyon Yemenli insani yardıma ihtiyaç duyuyor, fakat iki yıllık iç savaşın etkileri en çok Kızıl Deniz kıyısındaki ”Tuhayat” bölgesini etkiledi.

RT’nin Arapça ekibi bölgeyi ziyaret ettiğinde gördüğü şey kaos -yerliler yiyecek almak için sürünerek ilerliyordu- ve duygun bir çaresizlikti, pek çok şehir sakini açlıktan dolayı şişmişti, dışarıda yardım bekliyordu ve kaderlerine boyun eğmişlerdi.

Salem, sekiz yaşında bir çocuk, dünyanın pek çok mücadele içindeki bölgesinde de benzer şekilde olsa da yeni yürümeye başlayan bir çocuk ile karıştırılacak kadar küçük görünüyordu.

Birleşmiş Milletlere göre aynı durumdan mustarip 1,5 milyondan fazla çocuktan biri olan oğlunun ciddi bir şekilde yetersiz beslendiğini kabul eden annesi, ‘’Gücümüz kalmadı ve çocuğumu tedavi ettireceğim param da yok.’’ diyor.

Balıkçılık, İsyancı Şii Husiler ve Sünni hükümet arasında 2015 yılının başında patlak veren geniş ölçekli iç savaştan önce buradaki köylülerin ana geçim kaynağıydı.

Bölge Husilerin kontrolünde kaldı fakat Suudilerin başını çektiği uluslararası koalisyonun destek verdiği Sünniler, ülke nüfusunun yarısından biraz azını oluşturur. Sünniler kıyı bölgelerini bloke etti.

Bazılarının isyancılara silah vermek için kullanıldığını söyleyen Suudiler, yerliler tarafından kullanılan balıkçılık teknelerine, onları kıyıda tutmak pek çok masum insanın ölümü demek olduğu halde, sürekli ateş açıyordu.

Abdullah ve Taga, çok zayıflamış iki kardeş -iskeletleri derilerinin altında açıkça görünüyor-, ikisi de kemik hasarı görmüşler ve şimdi sadece emekleyebiliyorlar.

Abdullah, “Bizim için çok zor, çünkü biz yararsızız ve paramız yok. Bazen biraz olsun elimize para geçiyor, onunla da çay ve ekmek alıyoruz- insanlar bize yardım ediyor, ama sıklıkla ve yeteri kadar değil.” dedi.

Uluslararası gözlemcilere göre çatışmalarda 7000’den fazla insan öldü –bunların büyük çoğunluğu yapılan hava saldırıları yüzünden öldürülen siviller- ve 3 milyondan fazla insan yerinden edildi.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Reprieve’nin bir aktivisti olan Baraa Shiban RT’ye, ‘’ Durum gitgide kötüye gidiyor çünkü işleyen bir hükümet yok. İki yıldır sosyal yardım yapılmıyor.’’ dedi.

Shiban, Husilerin gücü Sünni rejime iade etmesi gerektiğini düşünüyor, bunun karşılığında, diğer bütün yardımlar geçici bir çözüm sunarken, uluslararası koalisyon bölgedeki baskısını hafifletmeli.

“İnsani yardım bazı bölgelere ulaştırıldı, ancak bu durumun çözümü sadece buna bağlı değil. Kapsamlı bir çözüme ihtiyacımız var. ”

Fakat, Beyrut’taki Lübnan Üniversitesi’nde tarih ve uluslararası ilişkiler profesörü olan Cemal Vakim, Suudilerin siyasi amaçlarına ulaşmak için insani krizin boyutunu bilerek arttırdığını savunuyor.

Beyrut’ta RT’ye, ‘’Bu Suudilerin ekonomik baskı uygulamak için kullandığı bilinçli bir stratejidir.’’ derken bunun ‘’soykırıma’’ eşit olduğunu söylüyor.

Sünniler daha fazla maddi kaynağa sahipken, Husiler hala toprakların çoğunu elinde tutuyor ve önemli miktarda insan gücünden yararlanıyorlar; dolayısıyla çatışma ince bir denge halinde. Sıradan Yemenliler için, hangi inançtan olursa olsun, bu muhtemelen daha fazla istikrarsızlık, açlık ve korku anlamına geliyor.
Kaynakhttps://www.rt.com/news/373712-yemen-starvation-fishing-houthis/

Çeviren Hakkında 

Ulaş Deniz Tümkaya

Boğaziçi Üniversitesi

Tarih Bölümü

 

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir