Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
gezegene yardım edin
Kaynak: Manuel Krug

Gezegene Beslenmenizle Yardım Edin

Neredeyse 10 milyar insana beslerken, bunun dünyaya zarar vermeden ilerlemesi mümkün mü? Olabilir. Fakat, biz türümüzü yemeyi ve gıda üretimini temelli değiştirmek zorundayız.

Lahana pesto ile Berlin kabak erişte, lahanası ve otlar ile quinotto, pomelo salata sosu ile kabak dolması… İnsan ve dünya için sağlıklı bir gelecek sağlayan tarifler, Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü (PIK) Müdürü ve dünya sistemi araştırmacısı Johan Rockström tarafından yayınlanan bir yemek kitabından geliyor. Rockström, bu tarifleri “iyi yemek” olarak adlandırıyor ve kendisi ve diğer birçok bilim insanının savunduğu bir projenin ön planını sunuyor: Beslenmedeki büyük değişiklik. Amaç, gıda üretimi, çevre, doğa ve iklimin artık zarar görmeyeceği şekilde değiştirmektir. Aynı zamanda, herkes için sağlıklı yiyecekler sağlamakla ilgilidir.

Bu kolay bir iş değil. Dünya nüfusu sürekli büyüyor. Şu anda 7,8 milyar insanız, 2050’de neredeyse 10 milyara ulaşılacak. Uzun zamandır dünyanın bizden fazla sömürmeden herkes için yeterli olup olmadığı belli değildi. Bu soruyu 30 ülkeden 16’dan fazla bilim insanı araştırdı. Dünyanın dört bir yanındaki insanların tüketim davranışlarına baktılar, sağlıklı beslenme hakkındaki bilimsel bilgileri topladılar ve çevre ve iklim için bazı gıdaların üretiminin sonuçlarını kontrol ettiler.

Boston’daki Harvard Medikal Okulu’ndan Beslenme Uzmanı Walter Willett liderliğindeki EAT Lancet Komisyonu’nun sonucu hem güven verici hem de korkutucu. Bir yandan, araştırmacılar 2019 Antroposen’de Yemek Raporu’nda da gösterdiği gibi, sürdürülebilir ve sağlıklı bir şekilde on milyar insanın yemek mümkün olduğunu gösteriyor. Öte yandan, bu gezegen dostu diyet tüm seviyelerde değişiklikler gerektiriyor. Tüketiciler farklı şekilde yemek yemeli, çiftçiler farklı üretim yapmalı ve bu politika değişime rehberlik etmelidir.

Dönüşüm Neden Olmalı?

Bu büyük bir zorluk. Bununla birlikte, gelecek nesiller dünyada iyi bir yaşam şansına sahip olacaklarsa, insanlık bunu kabul etmekle yükümlüdür. Aslında, bu harekete geçme zorluğu hiç de fena değil. Çünkü sürdürülebilir gıda üretimi için o kadar çok akıllı fikir var ki, geleceğin çiftliklerini hemen arzularsınız. Ayrıca, geleceğin tabağı renkli ve lezzetli bir şekilde doldurulabilir. Neredeyse bugünden farklı.

Şu anda neyin yanlış gittiğini anlamak için en az 70 yıla, hatta 12.000 yıla bakmalısınız. Vaktiyle son Buzul Çağı sona erdi ve Holosen başladı. İnsanlık için iyi bir dönemdi. Bu dönemde iklim ve tüm dünya sistemi oldukça kararlıydı. PIK’de su araştırmacısı ve Humboldt Üniversitesi Berlin’de küresel değişimde iklim dengesi ve su dengesi profesörü Dieter Gerten, “Bu insan uygarlığının gelişmesi için ön koşulu sağladı.” diyerek sözlerine şunla devam ediyor: “Hiç kimse, dünya sisteminin başka herhangi bir durumunun bu kadar çok insanın gezegende yaşamasına izin verip vermeyeceğini bilmiyor. Bu yüzden dünyanın mevcut durumunu mümkün olduğunca korumalıyız.” Sadece iklime değil, aynı zamanda sudaki ekosistemlere, ormanlara ve biyolojik çeşitliliğe de bakmak önemlidir. “Hep birlikte bu istikrarlı duruma katkıda bulunun. Ayrıca bu sistemlere çok fazla müdahale etmemeliyiz.” diye de ekliyor.

Ama bu oldukça uzun bir süredir yaşanıyor. 70 yıl önce Büyük İvmelenme, modern israf toplumunun gelişmesiyle başladı. Su tüketimi, gübre kullanımı, enerji tüketimi, kâğıt üretimi ve ulaşım patladı. Bunun karada ve okyanuslarda iklim, hava, su kaynakları ve ekosistemler üzerinde ciddi bir etkisi oldu.

On yıl boyunca, insanlığın ne kadar ileri gidebileceği teorik olarak açıktı. Gezegensel dayanıklılık sınırları kavramı o zaman ortaya çıktı. Sürünen dezavantajlı gelişmelerin ve sözde devrilme noktalarının dünya sisteminin tüm alanları için büyük ölçüde kaçınılması gerektiğini varsayar- bu koşullara ulaşıldıktan sonra geri dönüşü olmayan koşullar vardır. Büyük ölçüde Johan Rockström tarafından geliştirilen konsept, bu ihtiyati limitleri bile ölçüyor. En fazla 800 gigaton (milyar ton) sera gazı emisyonlarıyla uyumludur. Ayrıca azot ve fosforun girişi ile tarım, tatlı su tüketimi ve tür kaybı için doğal alanların dönüştürülmesi için azami miktarlardan bahsediyor.

Durum ciddi: Dokuz gezegensel dayanıklılık sınırının dördü zaten aşıldı. Bunlar iklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik, arazi kullanımı ve azot ve fosforun biyojeokimyasal döngüleri. Gıda üretimi buna önemli katkı sağlıyor. Ne kadar büyük bir payı olduğu hala hesaplanmayan gıda üretimi için Dieter Gerten, “Büyük sınırlar için kesinlikle yüzde 50’den daha güvenli olmasının yanında her durumda hatırı sayılır derecededir.” diyor. Dünyadaki buzsuz alanların yüzde 40’ının tarım için kullanıldığını, gıda üretiminin sera gazı emisyonlarının yüzde 30’una ve tatlı su tüketiminin yüzde 70’ine neden olduğunu fark ettiğinizde bu mantıklı görünüyor.

Dieter Gerten ve meslektaşları yakın zamanda Nature Sustainability (Sürdülebilir Doğa) Dergisi’nde, araştırmacıların bugün uygulandığı şekliyle tarımın sonuçlarını araştırdıkları ve sürdürülebilirlik yönündeki değişikliklerin dünyanın bireysel bölgelerini nasıl etkileyeceğini modelledikleri bir çalışma yayınladılar. Mevcut durum iyi değil. Gerten, “Mevcut gıda üretiminin neredeyse yarısı gezegenimize zarar veriyor.” diyerek şunu da ekledi: “Biyoçeşitlilik kaybına yol açar, ekosistemleri etkiler ve su kıtlığını şiddetlendirir.”

Beslenme Nasıl İyileşir?

Gerten, “Ancak modellemenin gösterdiği gibi tersine çevirme mümkündür. Çevre dostu koşullarda bugün yaptığımız kadar çok gıda üretebiliyoruz. Ve tüm ayar vidalarını kullanırsak, yaklaşık on milyar insan için bile yeterli olurdu.” diyor. Bununla birlikte, ekip EAT Lancet Raporu’nun sonucunu desteklemektedir.

Değişim, sağlık açısından da gereklidir. Birincisi, şu anda 820 milyondan fazla insan yemek için yeterli değildir- ancak, gıda dağıtımında üretim eksikliğinden daha fazla bir sorundur. Öte yandan, şu anda dünya çapında 2,4 milyardan fazla kilolu veya obez insan var. Bununla birlikte, birçok insan sadece çok fazla yemek yemiyor, aynı zamanda yanlış şeyi de yiyor: Et, doymuş yağlar, şeker, beyaz un ürünleri ve tuz, diyabet, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi medeniyet hastalıklarını destekliyor. Bu kötü beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı hastalıklarının artık tüm ölümlerin yüzde 63’üne neden olmasına katkıda bulunmuştur.

Harvard profesörü Walter Willett ve EAT Lancet Komisyonu’ndan diğer uzmanlar, raporları için beslenme ile ilgili bilimsel bulguları gözden geçirdiler ve sağlıklı bir evrensel diyet gibi bir şeyi filtrelediler. Esas olarak sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, baklagiller, fındık ve doymamış yağlardan oluşur. Küçük ve orta miktarlarda balık ve kümes hayvanlarına da izin verilir. Öte yandan, kırmızı et, sosis, ilave şeker, beyaz un ve nişastalı sebzeler tamamen gereksizdir veya en azından küçük miktarlara indirgenmelidir.

Mevcut yeme alışkanlıklarına göre ölçülen bu, ortalama bir tüketici için anlamına gelir: Tabaktaki sebze kısmı iki katına çıkmalı, kırmızı et ve şeker tüketimi yarıya indirilmelidir. Araştırmacılar, “Bu şekilde, dünya çapında on bir milyon erken ölüm her yıl önlenebilirdi.” diye yazıyor.

Uzmanlar bile kırmızı etin- sığır eti, domuz eti, koyun ve av hayvanı- aslında gereksiz olduğunu buluyorlar. Sonuçta, birçok çalışma inme, yetişkin diyabet ve kolon kanseri riskini arttırdığını göstermiştir. Bununla birlikte, küçük miktarlar için veriler o kadar net olmadığından, sağlıklı evrensel diyet, günde ortalama 0 gram olmak üzere, kişi başına 28 ila 14 gram kırmızı et sağlar. Tavuk ve diğer kümes hayvanları sağlık açısından daha az problemlidir, bu nedenle kişi başına günlük ortalama 29 gram tahmin edilmektedir- 0 ila 58 gram arasındadır. Bir yıl boyunca, kırmızı et ve kümes hayvanları için sınır kişi başına iyi bir 14 kilogramdır. Bu şu anlama geliyor: Alman tüketiciler alışkanlıklarını büyük ölçüde değiştirmek zorundalar, çünkü Almanya’da her yıl ortalama 60 kilogram et tüketiliyor.

Bu nedenle, gezegenin bakış açısıyla et üretiminin de ciddi şekilde azaltılması gerektiği iyi gidiyor. Çünkü sebze ürünlerine kıyasla, hayvan yemi ekimi için çok daha fazla yer kaplıyor ve çok fazla su kullanıyor. Ayrıca, daha fazla sera gazına neden oluyor. Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü’nde arazi ve gıda kullanımı üzerine araştırmalar yürüten Benjamin Bodirsky, “Sığırlar son derece zayıf yem kullanıcılarıdır.” diyor. İnsanlar için bir kilokalori eti üretmek için, hayvanların besin enerjisinin 10- ila 20- katı kadar yemeleri gerekir. Buna karşılık, tavuklar için verimlilik daha iyidir: 1:4 1:5. ila 1: 5 oranında yem kullanırlar. Sığırlar ve diğer geviş getirenler de sindirim sırasında birçok sera gazı metanı salgılarlar. Bodirsky, “Temel olarak, inek, sadece kapağı olmayan küçük bir biyogaz tesisi gibidir.” diyor. Etkisi önemli: küresel sera gazı emisyonlarının yüzde on’u geviş getiren hayvanlardan geliyor.

Tarım Nasıl Sürdürülebilir Hale Gelir?

Gezegen daha fazla acı çekmeyecekse, çiftçiler ve tarımsal şirketler ürettiklerini ve nasıl yaptıklarını değiştirmek zorundadır. Ürün yelpazesi için çizgi açıktır: et sadece küçük miktarlarda, bunun yerine çok çeşitli bitkisel ürünler. “Endüstriyel et üretimi en azından büyük ölçüde en aza indirilmelidir.” diyor Gerten. Çünkü sadece daha verimli kullanılabilecek hayvan yemi için fazla yer kaplamıyor. Birçok yerde, ahır gübresi ile tarlalara çok fazla azot uygulanması, sonuçta sulara zarar vermesine katkıda bulunur.

Et insanlara yüksek kaliteli proteinler sağlayabilir. Bitkisel değiştirme mümkündür. Asya’ya baktığımızda, tofunun uzun zamandır soya fasulyesi ve seitandan buğdaydan yapıldığını göstermektedir. Süpermarket raflarında da bulunabilen yeni kreasyonlar, protein kaynağı olarak lupin ve bezelye kullanır. Benjamin Bodirsky, “Bu alandaki teknoloji zaten oldukça gelişmiş” diyor. Ekonomist ayrıca bu sektörün özellikle güçlü olduğuna inanıyor: “Eğer bitki bazlı etlerin tadı iyi, sağlıklı ve ucuz ise çevre, hayvan refahı ve arazi kullanımı açısından sorunlu değilse, o zaman gıda sistemini hızlı ve kapsamlı bir şekilde değiştirebilirler.”

Böcekler ve mikroplar da sığır ve domuzları gereksiz hale getirme potansiyeline sahiptir. Manda solucanlarından veya kriketlerinden ilk böcek ürünleri zaten Almanya’da piyasada. Bodirsky bu teknolojiyi öncelikle artık malzemeleri geri dönüştürme ve böylece üretilen gıdaları daha iyi kullanma fırsatı olarak görüyor. Örneğin kara asker sineği tarımsal atık ve yiyecek artıkları ile beslenebilir. Yemi çok verimli bir şekilde dönüştürürler, yüksek kaliteli protein oluştururlar, ancak az yer kaplarlar.

Bazı bakteri ve maya türleri de yerden tasarruf sağlayan, çevre dostu ve son derece verimlidir. Onları biyoreaktörlerde tutabilir ve şeker veya biyogazla besleyebilirsiniz. Bodirsky, “Mikroplar hızla çoğalır, balık veya soya unu kalitesine karşılık gelen protein üretir. Şimdiye kadar, mikrobiyal protein esas olarak geleneksel hayvan konsantresinin yerine geçmiştir. Tabii ki, tat ve kıvam da insanlar için bir et ikamesi olarak da kullanılabilecek şekilde geliştirilebilir.” diye yorumluyor. Bu teknoloji ile ilgili ilginç olan şey, uzun zamandır var olmasıdır. Başlangıçta ise Soğuk Savaş sırasında uzay yolculuğu için geliştirildi.

21. yüzyılda böyle bir astronot yemeğinin dünyada da kullanıldığı anlaşılıyor. Çünkü bu, insanların menülerini doğrudan zenginleştiren bitkilerin tarımı için alan açacaktır. Gelecekte, temelde daha verimli tarımın işletilmesi söz konusu olacaktır. Bunun için basit araçlar vardır, aynı zamanda sofistike teknolojiler de vardır. Örneğin sulamada. Gerten, “Dünya çapında nehirler ve diğer sulama amaçlı rezervuarlardan alınan suyun yarısı tesis yolunda kayboluyor.” diyor. Sık karşılaşılan nedenler, sızdıran borular, açık kanallar ve kötü planlanmış sulama süreleridir. Bu, örneğin suyun doğrudan küçük hortumlar aracılığıyla bitkiye ulaştığı daha hedefli yöntemlerle giderilebilir. Ancak, bitki sıraları arasında samanla toprağın kaplanması gibi basit tekniklerin canlanması da su kayıplarını en aza indirir. Gerten, “Su depoları, daha önce olduğu gibi büyük rezervuarlar oluşturmak yerine ademi merkezileştirilmesi gereken yağışlı ve kuru mevsimlere sahip alanlarda büyük bir potansiyele sahiptir.”

Verimlilik attırmada da aşılama yöntemi gerekliydi. Avrupa ve Kuzey Amerika gibi bölgelerde, bu sadece bitkinin ihtiyacı kadar gübreleme anlamına gelir. Tarımın şimdiye kadar daha az yoğun olduğu bölgelerde, gübre ve sulama hedeflenen kombinasyonu verimi önemli ölçüde artırabilir.

Hassas tarım bu nedenle gelecekteki gıda üretimi için önemli bir anahtar kelimedir. Robotlar tarladaki bitkileri izler ve besin gereksinimlerini belirlemek için sensörler kullanır. Havadan bitkilerin ne kadar iyi geliştiğini ve zararlıların olup olmadığını kontrol eden dronlar tarafından desteklenirler. Örneğin, zararlı kontaminasyonu erken fark edilebilir ve herbisitlerin artık tahtada kullanılmasına gerek yoktur.

Dikey tarım kavramları daha fütüristiktir. Pirinç, buğday ve sebzeler seralarda birbirinin üzerine gelişir. Bu, yerden tasarruf sağlar ve sistemler kapalıysa ve bitkiler alt tabaka üzerinde gelişirse pestisitlerin kullanımını gereksiz hale getirebilir. Işık veren LED, özellikle kentsel bölgelerde tarım için ilginç olabilir. Ardından nakliye yolları kısa olacak ve bu da aydınlatma ve teknoloji için gereken enerjinin bir kısmını oluşturacaktır.

Aquaponics de gelecek vaat eden bir teknolojidir. Su ürünleri yetiştiriciliğinde balıkların üremesini, dairesel bir ekonomi oluşturmak için hidroponikte yararlı bitkilerin yetiştirilmesiyle birleştirir. Bu su, enerji, yapay gübre, alan tasarrufu sağlar ve gıda üretimindeki emisyonları önemli ölçüde azaltır. Temel fikir: Bitkiler, büyümeleri için hayvanlardan dışarı verilen karbondioksiti kullanırlar ve oksijene dönüştürürler. Balık dışkısı ayrıca bitkiler için gübre görevi görür. Bunun için bir pilot tesis on yıldan fazla bir süredir Berlin’deki Leibniz Tatlı Su Ekolojisi ve İç Su Ürünleri Enstitüsü’nde bulunmaktadır. Çiklitler ve domates bitkileri tek bir çatı altında gelişir. Bu arada, bu tip aquaponik sistemler de teknik ve ekonomik fizibiliteyi incelemek için Waren an der Müritz’de, Stralsund yakınlarındaki Abtshagen’de ve İspanya, Belçika ve Çin’deki yerlerde de işletilmektedir.

Ormanda bir tür tarım olan tarımsal ormancılık kavramı biraz daha pastoral görünüyor. Mantar meşesi altındaki domuzlar ve ceviz ağaçlarının altındaki mısır bitkileri buna örnektir. Denemeler ayrıca tropikal orman bahçeleriyle de yapılmaktadır. Mango ve avokado ağaçları orman devleri arasında büyür, bir kat aşağıda kakao ağaçları için yeterli ışık vardır ve ananas, mısır ve baklagiller yerde olgunlaşır. Tüm örnekler ortak olarak, ağaçların toprağı erozyondan koruduğu, suyu depoladığı ve faydalı bitkiler için gölge sağladığı yönündedir. Ek olarak, bu tür karışık kültürler biyolojik çeşitliliği arttırır.

İnisiyatifi Kim Alır?

Dikey tarım ve su ürünleri yetiştiriciliği gibi yeni teknolojilerin sürdürülebilir gıda üretimine ne kadar katkıda bulunduğu henüz belirlenememiştir. Bununla birlikte, Dieter Gerten ve meslektaşları tarafından yapılan çalışma, tarlalarda daha iyi yönetimin, yani her şeyden önce daha verimli sulama ve hedeflenen gübrelemenin verimi yüzde 35 oranında artırabileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, “Tarım için çevre dostu bir şekilde yetiştirilebilecek alanlar varsa, yüzde 29 daha eklenebilir.” diyor.

Ayrıca gıda atıklarını sonlandırmak şaşırtıcı derecede etkili olacaktır. Benjamin Bodirsky, “Almanya gibi ülkelerde, tahmine bağlı olarak, satın alınan gıdanın yüzde 20 ila 30’u tüketiciye çürük” diyor. Birçok girişim halihazırda tüketiciler arasında gıda değerlemesi konusunda farkındalık yaratmaya çalışmaktadır. Ancak tarladan süpermarkete giderken iyileştirme için de yer var. On milyar insanı beslemeye kolayca katkıda bulunabilir. Gerten ve meslektaşları tarafından yapılan araştırma, kayıplar ve atık yarı yarıya azalırsa, dünya çapında yüzde 17 daha fazla gıda bulunacağını gösteriyor.

Herkes az veya çok et yiyerek, sürdürülebilir tarımdan ürünleri tercih ederek ve israfı önleyerek diyet değişikliğine hemen başlayabilir. Bununla birlikte, büyük dönüşüm için birçok aktör gereklidir. Gerten, “Bu çok büyük bir görev, çünkü bu, tarımda bir paradigma değişimi ile ilgilidir: Büyük ölçekli, geleneksel, yoğun, endüstriyel tarımdan ve daha yumuşak, daha sürdürülebilir tarım yöntemlerine doğru bir değişim.” diyor. Su, çevre ve tarım politikalarının dünya çapında değişmesi gerekecektir. Mesela Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) ve Dünya Bankası’nın bu alanda uluslararası itici güçler olmasını istiyor.

Enstitü meslektaşı Benjamin Bodirsky, değişen çerçeve koşullarını yapısal değişime doğru önemli bir adım olarak görüyor. Ekonomist, “Yasama yetkilileri, sürdürülebilir çiftçilere rekabet avantajı sağlamak için azot fazlalarını ve böcek ilacı kullanımını fiyatlandırmak zorunda kalacaklar” diyor. Bu, çevre dostu çiftçilerin hâkim olmasına yardımcı olabilir. Ama bunun yaında çiftçileri de gafil avlanmasına izin verilmemelidir. Araştırmacı, “Uzun vadeli kararlar vermeli ve ortaya çıkan yeni fırsatlardan yararlanabilmelisiniz” diyor.

Sosis ve bifteke veda, onun için sadece bir zaman meselesidir, çünkü yeme alışkanlıkları çok yavaş değişir. Bodirsky, sonuçta, hemen hemen tüm vejetaryenler ve veganların 30 yaşından küçük olduğunu söylüyor. Gezegenimizle daha iyi başa çıkma planını gerçekleştiren nesil olabilir.

Kaynak: Berliner Zeitung