Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
seçim

Gerçek-Kutusu: 10 İstatistikle Açıklanan ABD Başkanlık Seçimi

Demokrat Joe Biden, geçen cumartesi günü başkanlık seçimlerini kazandı ve 3 Kasım Salı günü sandıkların kapanmasından günler sonrasına kadar karar verilemeyen zorlu seçimde Cumhuriyetçi Başkan Donald Trump karşısında galip geldi.

İşte hem dünya çapında devam eden pandeminin hem de küresel ekonomik durgunluğun ortasında yürütülen tarihi ABD seçimlerinin açıklanmasına yardımcı olacak 10 sayı. Veriler Cumartesi öğleden sonraya kadar mevcut olan oy sayılarından elde edilmiştir:

  • 65 Milyon

Koronavirüs krizi, yaklaşık 65 milyon Amerikalı (seçmenlerin yarısına yakını) için posta yoluyla oy kullanma seçeneğini mümkün kıldı. ABD Seçimler Projesi tarafından takip edilen ve postayla gönderilen oy pusulaları, birçok eyalette çalışan seçim görevlilerini yordu. Oy sayımının yavaşlığı dünyanın günlerce gergin bir şekilde beklemesine neden oldu.

  • %18

Biden ABD’nin kuzeyinden güneyine, banliyölerden refaha seviyesi yüksek bölgelere kadar Trump’tan daha fazla oy aldı. Üniversite eğitimi almış seçmenlerin Trump’ı benimsememesiyle birlikte, banliyö bölgelerindeki katılım da %18 civarında artış gösterdi. Cumhuriyetçi iktidarın büyük bir destek gördüğü kırsal kesimlerde katılım daha az artış gösterdi.

  • 4 Milyon

Amerikalılar üç gün boyunca, benzersiz ABD seçim sisteminde en sonunda kazananı belirleyen kuruluş Seçici Kurul’unu son derece yakın seyreden yarışı takip etmek için sürekli olarak ekranlarını yeniledi. Ancak, halk oyları Biden’ın 4 milyondan fazla oyla artan galibiyet sınırına daha az yakındı.

  • %58

Bu yüzde, Trump’ı bu yıl destekleyen erkek beyaz seçmenleri ifade ediyor. Ancak, desteğin bu yıl %4 oranında daha düşük olduğunu gösteren Edison Research sandık çıkış anketine göre Trump, 2016 yılına kıyasla siyasi tabanının bu önemli diliminden daha az oy topladı.

  • 2 milyon

Dört yıl öncesine kıyasla Trump, koronavirüs tarafından en çok zarar gören bölgelerden 2 milyondan fazla oy kazandı. Bu, partisinin 2016 yılındaki görüşüne göre Biden’ın aldığından daha azdı ancak yine de bir artışı ifade ediyordu.

  • 7

Trump, Demokratların kalesi Florida’nın Miami-Dade ilçesini 2016’da yaşadığı 29 puanlık kaybıyla karşılaştırıldığında sadece 7 puanla kaybetti. Başkan, Latin seçmenlerden daha fazla destek gördüğü için, özellikle de sosyalizm karşıtı mesajlarının Küba ve Venezuela kökenli seçmenleri hedeflediği Miami çevresinde, eyaleti kısmen tekrar kazanmış oldu.

  • 92/70

Bunlar sırasıyla bir eyaletteki veya Columbia Bölgesi’ndeki Biden ve Trump’ın arasındaki en büyük farkı temsil ediyor. Biden Washington D.C’deki demokratik kalesine ilerlerken Trump, 1964’ten beri Demokrat bir başkan adayının yanında yer almayan Wyoming’e damgasını vurdu. Galibiyet etkileyici olsa da her biri yalnızca üç seçiciler kurulu üyesi kazanabildi.

  • 2

Trump’ın Biden’ın hemen ardında yer aldığı tüm zamanların tek bir seçimde toplanan en fazla oy sayısını belirten sıralaması. Peki, Trump’ın hemen ardında kim var? Biden’ın eski patronu ve eski Başkan Barack Obama.

İki, aynı zamanda Trump’ın halk oylarını kaç kez kaybettiğini de gösteren sayıdır.

  • 0

Trump’ın başkanlık seçimlerini kaç kez kabul ettiği sayı. Trump’ın avukatları şu anda Biden’ın zaferine yönelik yasal zorluklar çıkarmaktadır.

Muhabirler: Jason Lange, Brad Heath 

Kaynak: Reuters