Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Simenon

Georges Joseph Christian Simenon – Kirliydi Kar Roman Analizi

Yazar Hakkında

Georges Joseph Christian Simenon Fransızca yazmış Belçikalı yazar. Kahramanı dedektif Maigret olan polisiye romanlarıyla tanınır. Yaklaşık 450 eser vermiş olan Simenon, dedektif Maigret romanlarıyla 550 milyon okuyucuya ulaştı.13 Şubat 1903’de doğan Georges Simenon Gençliğinde dört yıl boyunca Liège’de bir yerel gazetede suç haberleri yaptı. Bu süreçte polisle iş birliği yaptı ve romanları için epeyce malzeme topladı.İlk romanı Au Pont des Arches’ı Haziran 1919’da yazdı ve “G. Sim” takma adıyla 1921’de yayımladı.Yazar 1922’de Paris’e yerleşti. 1923’te ressam Régine Renchon ile evlendi. Çiftin Marc adında bir oğlu oldu. Simenon bu dönemde çeşitli takma adlar kullanarak daha çok hafif, duygusal kitaplarla macera romanları yazdı. 1923-1933 yılları arasında yaklaşık iki yüz roman, binlerce hikâye ve çok sayıda makale yazdı.1929’da Joseph Kessel’in ricası üzerine yazdığı kısa bir eserle komiser Jules Maigret’i okurla tanıştırdı. Bu kahramanı merkeze yerleştirdiği eserler yazmayı sürdürdü ve büyük ün kazandı. 1984’te beyin tümörü ameliyatı geçirdi ve iyileşti. 4 Eylül 1989’da Lozan’da öldü.

Eser Hakkında

Kitabın konusu, 2. Dünya savaşının hüküm sürdüğü dönemde Fransa’da yaşayan Frank’ın yaşadığı birtakım olaylar ve gelişmeler etrafında dönmektedir. Eser özellikle Frank’ın iç dünyasında yaşadığı sıkıntılara ışık tutmaktadır. Frank bir genelev sahibinin çocuğudur. Nazi Almanya’sının baskılı dönemlerinde gençliğini sürdüren Frank, döneminde yaşayan birçok insana göre rahat ve geniş imkanlara sahip olmasına rağmen birtakım suçlara bulaşmıştır. Bunların arasında cinayet, hırsızlık, şantaj gibi suçlar yer almaktadır.

Genç Frank inatçı yapısıyla yaşadıkları olaylar boyunca çevresinde birçok kişiyi karşısına almıştır ve beklenmedik davranışlar sergileme eğiliminde bulunmuştur. Âşık olduğu kızı, Sissy’i, en yakın arkadaşının kollarına bırakan Frank annesinin evinde kendisine hayranlık besleyen birçok kadını terslemiştir. Bu çelişkiler boyutunda eski bir tanıdığının evine girerek hırsızlık yapan Frank; hikâyenin sonunda kendisini demir parmaklıkların arasında buluvermiştir. Bu demir parmaklıklar arasında, yazar tarafından, psikolojik tahlil noktasında en can alıcı noktalar işlenmiştir. Frank tam da bu noktalarda sorgulamaya başlamıştır.

Dönemin Siyasi Durumu ve Etkileri

Eserde 2.Dünya Savaşı sırasında Nazi birlikleri tarafından işgal altında bulunan Fransa’da toplumsal ve sosyal hayatın etkilendiği noktalara ışık tutulmuştur. Nazi Almanya’sının işgal ettiği yerlerde insanlara akşamları sokağa çıkma yasağı gibi baskılar uygulanması ya da birtakım haklardan yararlanabilmek için yeşil karta sahip olunması kriteri bunun önemli göstergelerindendir. Şehir de askeri birliklerin konuşlanması insanların yaşamlarını ve psikolojilerini etkilediği ana karakter Frank üzerinden doğrudan görülmektedir.

Karakterler

Frank: Romanın başkahramanı olan Frank 2. Dünya Savaşı Fransa’sında 17 yaşında genç bir çocuktur. Annesi genelev sahibi olan Frank sürekli farklı kadınlarla beraber olmuş ve savaşın koşullarına nazaran rahat imkanlarda yaşama fırsatı bulmuştur ancak Frank istikrarsız bir psikolojik ruh hali içerisinde birtakım olumsuz işlere bulaşmıştır. Cinayet, hırsızlık ve şantaj gibi olaylara bulaşan Frank komşusunun kızı ile ilişki yaşamış ve ona ihanet etmiştir. Bunun devamında ise psikolojik olarak iyiden iyiye çöküş yaşayan Frank bir türlü toparlanamamış ve hapislere kadar düşmüştür.Yazar Frank üzerinden 2.Dünya savaşının topluma ve sosyal hayatına etkisini gözler önüne sermiştir.

Lotte: Zengin ve varlıklı bir kadın olan Lotte bir genelev işletmektedir ve 2. Dünya Savaşının olumsuz etkilerinin sürdüğü Fransa’da gayet iyi koşullarda yaşam sürmektedir. Oğluna düşkün olan Lotte, savaşın koşullarından olumsuz etkileyen ve iç dünyasında dalgalanmalar yaşayan Frank’ı iyi etmekte başarılı olamamıştır.

Sissy: Frank ile aynı binada yaşayan Sissy bir süre sonra kısa süreli bir aşk yaşamıştır. Frank’ın daveti üzerine evine icabet eden Sissy uğradığı ihanet karşısında hasta düşmüştür ve bu durum Frank’ın psikolojisini alt üst eden önemli bir durum olarak kayıtlara geçmiştir.

Kitabın Genel Değerlendirilmesi ve Tavsiye Bölümü

Dünya savaşının sosyal etkilerinin ana karakter ve onun çevresi odağında işlenen ‘’Kirliydi Kar’’ romanı, savaşı yaşayan kahramanın iç dünyasında ki yansımaları çevresine dokunduran içeriğiyle psikolojik romanların arasından sıyrılarak farklı bir perspektif sunmaktadır. Günümüz dünyasında birçok bölge de yaşanan savaşlar da göz önüne alındığında ‘’Kirliydi Kar’’ romanı zihnimizde önemli izler bırakacaktır. İkinci Dünya Savaşı’nın uzun süren ve kalıcı siyasi etkilerinin yanında Fransa’nın içinde bulunduğu siyasi çöküntünün de ardında toplumsal savaşın ve psikolojinin tadına vardığınızda kitap ve tarih çok daha iç içe görünecektir. İkinci Dünya Savaşı dönemi Fransız toplum yapısına ait eser bulmak zor iken bu kitap size topluma farklı pencerelerden bakma olanağı sunacaktır.