Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.

Geçmişten Günümüze Yaptıklarıyla Büyük İlgi Uyandıran Kadınlar

Öyle kadınlar gelmiştir ki bu dünyaya ‘iyi ki var’  deriz birçoğumuz. Kimisi arzuları için ciddi bir hayat mücadelesi  vermiş hatta hayatını feda etmiş kimisi de dünyayı etkileyecek çalışmalara imza atmıştır. Cinsiyet eşitsizliğinin olduğu bu dünyada iyi ki bu kadınlarımız var.

Birçok kişiye ilham kaynağı olması dileğiyle…

1.SABİHA GÖKÇEN

SABİHA GÖKÇEN

22 Mart 1913 yılında doğmuş olan Gökçen’in anne ve babası hayatını kaybetmiştir. Daha sonra Atatürk’ün manevi kızı olacaktır. 22 Mart 2001 tarihinde hayata gözlerini kapatan Sabiha Gökçen dünyanın ilk kadın savaş pilotudur. Hayatıyla, başarılarıyla birçoğumuza ilham kaynağı olmuştur. ABD’ye gidip Türk toplumunu ve Türk kadınını anlatan Gökçen Türk Hava Kurumu Türkkuşu’na da ‘başöğretmen’ olmuştur.

2.NADİA MURAD

NADİA MURAD
Büyük hayat mücadelesi veren kadınlarımızdan sadece biri. Nadia’nın 6 erkek kardeşi öldürülmüş kendisi de DAEŞ terör örgütü tarafından kaçırılmıştı. Kendisi kaçmayı başaran şanslı insanlardan. Yaşadıklarının bir etkisi olarak tecavüzün savaşlarda bir silah olarak kullanılmasını önlemek için çeşitli çalışmalar yürütüyor. Eylül 2016’da Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi ilan edilmiştir. Aktivist olan Nadia Murad Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi’nde çalışıyor. BBC’ ye yaptığı bir konuşmada kaçırıldığında birçok kızın intihar ettiğini ama dayanmak zorunda olduklarını söylemiştir.

3.AFİFE JALE

AFİFE JALE
Herkesin bildiği gibi ilk Türk kadın tiyatro oyuncusudur. Peki Türk kadınına bu yolu açabilmek için nasıl fedakarlıklar yaptığını biliyor muyuz? 1918’de Türk ve Müslümanların sahneye çıkmalarının yasak olduğu bir dönemde Dârülbedâyi’ye başvurur. Stajyer kadrosuna alınan Afife bir süre sadece sahnenin arkasında olur. Bu süre içinde kendisini sahneye hazırlar.1920’de Kadıköy’deki Apollon Tiyatrosu’nda sahneye çıkar ve tahmin edileceği üzere polis baskınıyla karşılaşır. Babası da kendisinin tiyatrocu olmasına karşıdır. Evi terk etmek zorunda kalan Afife bu olaylardan sonra tiyatrodan da uzak kalır. Tabii tiyatro aşktır onun için ve ayrı kalmaya daha fazla dayanamayıp çareyi uyuşturucu, morfin şeylerde bulur. Daha sonra saplandığı bataktan çıkamayıp ölmüştür. Burada dikkat edilmesi gereken nokta bir kadının tutkularının peşinden gitmesi ve bunun sonucunda hayatını feda etmiş olmasıdır. Şu anda kadınlar sahneye çıkabiliyorlarsa Afife Jale’nin açtığı yol sayesindedir.

4.DONNA STRİCKLAND

DONNA STRİCKLAND

Waterloo Üniversitesi’nde görevlidir. Lazer üzerine çok önemli çalışmaları olan Donna, Nobel Fizik Ödülü’nü kazanan üçüncü kadındır. Bu ödülü ilk alan kadını çoğunuz tahmin etmiştir. Evet evet o kişi Marie Curie. İkincisi ise Maria Goeppert-Mayer’dir. Bu tarz çalışmalar dünya için önemli çalışmalardır. Bir de bu çalışmaları bir kadın yapınca daha da güzel oluyor. Bu aslında toplumsal eşitsizliğin olduğu şu dönemde bilim dünyasında kadınların da var olduğunu gösteriyor.

5.PINAR MAVİTUNA

PINAR MAVİTUNA
Genç yaşta annesini ve kendisinden küçük kız kardeşini kaybetmiş olan bu değerli kadınımız ise Marmara Üniversitesi İktisat bölümünü bitirdikten sonra Yale Üniversitesi’nin İşletme programını başarıyla tamamlamıştır. Kendisi evli ve üç çocuk annesidir. Başarılarıyla anneliğin kariyere engel olmadığını gösteren Mavituna 2000 yılında Shell’de yetenekli gençler için oluşturulan ‘Global Fırsatlar Programı’na Türkiye’den kabul edilen ilk ve tek kişidir. Şu anda da Shell ‘de genel müdür pozisyonuna gelen ilk Türk kadın olup Londra merkezden 70 ülkeyi yönetecektir.

6.ELEANOR ROOSEVELT

ELEANOR ROOSEVELT

11 Ekim 1884 yılında doğmuş olan Eleanor insan hakları konusunda çalışmalar yapmıştır. Bir kadın için en önemli şeyin ‘iyi bir koca bularak evlenmek’ düşüncesinin hakim olduğu bir dönemde büyük işlere imza atmıştır. Kendisi Başkan Truman döneminde Birleşmiş Milletler Temsilciliği yapmış, 1946  yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun ilk başkanı olmuştur. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin yazımında oldukça etkilidir.

7.ÖZLEM BOZKURT GEVREK

ÖZLEM BOZKURT GEVREK
1967 doğumlu olan Özlem Hanım ise ilk kadın kaymakamımızdır. Benim de öğrencisi olduğum Istanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’’nde eğitim almıştır. 1992’de göreve başlamış olup birçok ilçede kaymakamlık yapmıştır. Kadının yarışının adil bir yarış olmadığını belirten Özlem Hanım’ın bir de kızı vardır. Annelik ile kariyerini bir arada götürebilen bu konuda ilham olan kadınlardandır.

8.MARÍA FERNANDA ESPİNOSA

MARÍA FERNANDA ESPİNOSA
Kendisi Ekvador Dışişleri Bakanı’dır. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na başkan olarak seçilmiştir. Latin Amerika ülkelerinden bu konuma gelen ilk , BM Meclisi’ne başkanlık yapan dördüncü kadındır. Barış, güvenlik, silahsızlanma, insan hakları, cinsiyet eşitliği, iklim değişikliği gibi çeşitli konularda çalışmalar yapmıştır. Politik kariyerinin dışında akademik kariyeri de mevcut olup otuzdan fazla makalesi vardır.

9.LİCİA RONZULLİ

LİCİA RONZULLİ

Yakın tarihte meydana gelen bir olayı hatırlarsınız. Bebeği ile parlamentoya katılıp sosyal medyada büyük ilgi uyandıran bir kadın vardı. İşte o:Licia Ronzulli. Avrupa Parlamentosu’nun Italyan bir üyesi. Güzeller güzeli bu kız annesi ile parlamentoda toplantılara katılıyor. Bizim de karşımıza güzel görüntüler ortaya çıkıyor. Ee ne demiştik annelik kariyere engel değil.

10.CANAN DAĞDEVİREN

CANAN DAĞDEVİREN
4 Mayıs 1985’te dünyaya gelen Canan büyük başarılara imza atarak herkes için ilham kaynağıdır. Forbes Dergisi’nin ’30 yaşından küçük 30 bilim insanı’ listesine girmiştir. Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Sabancı Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamlayan Canan, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi Üyeliği’ne seçilmiştir. Önce giyilebilir kalp pili sonra da cilt kanserini teşhis eden cihaz üretti. Araştırmalara göre dünyada bilim insanlarının sadece %30’u kadındır. Böylesi düşük bir oranda bir kadının çalışmalarda bulunması harika bir şeydir.

 


Kaynakça

http://www.sgairport.com/sabiha-gokcen-havalimani/hayati

http://m.biyografi.info/kisi/afife-jale

http://m.biyografi.info/kisi/canan-dagdeviren

https://www.bbc.com/turkce/haberler/2010/09/100923_workingmother

https://www.un.org/press/en/2018/ga12056.doc.ht

http://www.biyografya.com/biyografi/13135

https://www.britannica.com/biography/Eleanor-Roosevelt

http://www.dtik.org.tr/BasariHikayeleri/342_Shell_in_Yeni_G%C3%B6zdesi.html

https://uwaterloo.ca/physics-astronomy/people-profiles/donna-strickland

https://www.bbc.com/turkce/amp/haberler-dunya-45717575

https://bianet.org/bianet/yasam/201485-isid-esaretinden-nobel-e-nadia-murad-i-taniyalim