Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Afrika / Gambiya: Adama Barrow ülkesine 26 Ocak’ta dönüyor.

Gambiya: Adama Barrow ülkesine 26 Ocak’ta dönüyor.

Çeviren: Birgül Gülsün Yılmaz

Bütün Gambiya’yı ilgilendiren soru cevabını buldu. Ülkenin yeni cumhurbaşkanı, Adama Barrow, 26 Ocak Perşembe günü öğleden sonra Banjul’a dönüş yapacak.
Adama Barrow tam olarak yerel saat ile bu Perşembe günü Gambiya topraklarında olacak. Bu bilgi Halifa Sallah tarafından doğrulandı. Koalisyon sözcüsü bu dönüşe izin verilmesinin özellikle güvenlik koşullarının kural olmasının birleştirmeyi gösterdiğini belirtti. Gambiya cumhurbaşkanı özel bir uçakla yakınları ve danışmanları eşliğinde ülkeye giriş yapacak.
Banjul’da, dönüş anonsu henüz ilan edilmedi ama ilan edildiği zaman Gambiya sokakaları dolacak ve insanlar mutlu olacak, onların yüzünde derin bir gülümseme olacak. Bahçıvan Lamine şunları soracaktı: “ Siz emin misiniz? Siz emin misiniz onun geri döneceğine?” ve “Bu mükemmel” diye konuşmasını sonlandırdı.
« Sonunda, o geldi, bu bir acının dinmesidir. Bizim yeni Gambiya’mız başlayacak. » diye yorumladı genç kadın Awa. Güvenlik buluşmalarının sonuncusu Banjul’da Batı Afrika Devletleri Ekonomi Kominitesi’nin devlet büyükleriyle Gambiya Ordusu arasında gerçekleşti. Görüşme gün ortalarında bitti.
General François Ndiaye, batı Afrika güçlerinin kumandanı, bu dönüş için kefillik verdi. Bu demektir ki başkent Banjul devletin şefinin dönüşüne izin verilmesi için güvenlikli hale getirildi.
Zafersel bir karşılama hazırlandı
Adama Barrow saat 16ta Banjul havaalanında olmak için Dakar’dan 15,30’ta ayrılacak. Biz henüz bu bilgiyi yaymıyoruz çünkü protokol üzerinde bu bilgi doğrulanmadı. Bilgiler Perşembe günü verilecek ama kesin bir şey varsa o da karşılama zafersel şekilde olacak. Kalabalık Adama Barrow’u karşılamak için havaalanına gidecek. “Koalisyonun en iyisini denemesini için tavsiye veriyorum. Gambiya doğallığıyla tanınan hale gelecektir. Hepsi mümkün.” şeklinde açıkladı Halifah Sall.
Pillée, Jammeh cephesinden, bina fazla kullanışlı değil. “ Cumhurbaşkanının içerdekileri bilmesi için bir bilanço yapılması gerekir, bu kesindir ve bu değişim nedeniyle konutunu değiştirmesi gerekir ve buraya kadar olması gereken yeni fikirse; cumhurbaşkanının burada kalmasıdır.” diye izah etti Halifah Sallah.
Son gelişinde Adama Barrow çalışıyor olacak, ülkenin birincil olan acil ihtiyaçlarını belirleyecek. “Devletin kasaları kesinlikle boş.” diye açıkladı cumhurbaşkanı danışmanı Mai Ahmad Fatty,. Bu sorumluluktan sonra, ekonominin yeni hamle programını hazırlayacak.
Çevirmen Hakkında

Birgül Gülsün Yılmaz
Galatasaray Üniversitesi – İktisat Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir