Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / G20 Zirvesi Küresel Lider olarak ABD’nin Sonunu Gösteriyor Olabilir Ama Sonrası Ne Olacak ?

G20 Zirvesi Küresel Lider olarak ABD’nin Sonunu Gösteriyor Olabilir Ama Sonrası Ne Olacak ?

Çeviren: Feyza Nur Atabay

G20 Zirvesi Küresel Lider olarak ABD’nin Sonunu Gösteriyor Olabilir Ama Sonrası Ne Olacak?

İstikrarsız Putin, Trump, Xi ve Merkel dörtlüsü kötü zamanlarda üstesinden gelinemeyen krizlerle mücadele etme göreviyle karşı karşıya kalabilir.

Angela Merkel ve Xi Jinping Berlin’de. Fotograf: Anadolu Agency/Getty Images

Dünyanın 20 büyük ekonomisinin liderleri hala Amerika’ya küresel lider olarak bakıp bakamayacaklarını ölçüp tartacakken iki günlük zirve için Hamburg’da bir araya gelecek.

Görünürde mali istikrar hakkında olan Zirve Amerika’nın rakipsiz dünya gücü pozisyonundan resmi bir feragatini gözler önüne serebilir. Liderlik görevinin tek bir halefe değil -isteksiz Çin henüz hazır gözükmüyor- istikrarsız Putin, Trump, Xi ve Merkel dörtlüsüne geçmesi bekleniyor.

Dünya liderliği için yapılan bu yarış daha kötü bir zamana denk gelemezdi. Oldukça çok ışık küresel kontrol tahtasında kırmızıya dönmüş durumda: iklim değişikliği, Kuzey Kore, dünya ticareti, Ukrayna, kitlesel göç ve Körfez’deki huzursuzluk. Ancak dörtlü, Perşembe gecesi başlayan Zirve’ye çok farklı amaçlarla geliyor.

Sakin bir ev sahibi olan Merkel, bu Zirve’yi dünyanın gözünü oldukça genç ve kalabalık olan Afrika’dan gerçekleşen göçlerin sebep olduğu uzun dönemli problemlere dikkat çekmek için kullanmayı planlıyordu fakat bunun yerine kendisini itfaiyeci pozisyonunda buldu.

Donald Trumpticaret ve iklim değişikliğ konularında almanya’ya saldırmaya devam ediyor. Fotograf: Carlos Barria/Reuters

Merkel Trump’la Afrika için planını hatırlatmak ve özellikle iklim değişikliği konusunda onun G7’de olduğundan daha şekillendirilebilir olmaya ne kadar istekli olduğunu test etmek amacıyla Perşembe akşamı görüşecek.  Merkel Almanya’nın Avrupa hâkimiyetinin etkilerini azaltmak için Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’un daimi ortaklığında bulunmayı tercih ederek ve böyle etiketleri “gülünç” olarak niteleyerek liberal batının lideri olmaktan hoşlanmıyor.

Ama bunun yanında Merkel ancak Trump’la görüştüğünde saygılı bir ev sahibi olacağını biliyor. Eylül’deki seçimde şansölye olarak rakibi olan Sosyal Demokrat Martin Schulz Merkel’in seçim zırhında bir çatlak arıyor ve Trump eleştirilerinde daha sertleşerek bunlardan birini elde edeceğini düşünüyor: Son zamanlarda yapılan Rew araştırma anketine göre, Almanların %80’i Trump’ın dünyadaki iyi şeyler için bir güç olabilme yeteneğine ya hiç güvenmiyor ya da oldukça az güveniyor.

Bunun yanında, Trump Almanya’nın ticaret fazlasına saldırmaya, iklim değişikliğiyle alay etmeye, Alman çeliği ithalatındaki kesintilere kafa yormaya ve küresel politikaların her bir liderin ilk ve öncelikli olarak kendi ulusal çıkarını düşünmesi gerektiği Darvinci bir mücadele olduğuna ısrar etmeye devam ediyor.

Amerikan Başkanı’nın ev sahibesiyle tartışmalı olduğu görüldü. Trump Twitter’da “ Amerika dünya tarihinde en kötü ticaret anlaşmalarından bazılarını yaptı. Neden bize yardımcı olmayan ülkelerle bu anlaşmaları devam ettirmeliyiz ?” gönderisi paylaştı.

Merkel, cevabında eşit derecede kararlı şekilde “Bu dünyanın sorunlarının tecrit ve korumacılık ile çözülebileceğine inananlar korkunç bir hata yapıyor” dedi. Japonya ve AB arasındaki serbest ticaret anlaşmasının imzalanmasına işaret ederek bu cümleleri destekleyebilecek. Ayrıca, Merkel, Trump’un ABD çekildiğini ilan etmesine rağmen Paris İklim Değişikliği Anlaşması’nı başarılı bir hale getirmek için dünyanın geri kalanının her zamankinden daha kararlı olduğunu vurgulamaya niyetleniyor. Trump onun siyasal zemininde işleyen bir hikâye olan yalnızca bir kurban olarak Amerika anlatısını derinleştirdiği için ağır basarsa endişelenmeyecek. Onun ilgisi Cuma Vladimir Putin’le yapacağı buluşmaya odaklanıyor.

Hamburg’daki G20 Zirvesi’ndeki protestolar. Fotograf: Tamcke/Rex/Shutterstock

Önceki Britanya Dışişleri Bakanı Sir Malcolm Rifkind muhtemel sonuçların gece uykusunu kaçırdığını itiraf ederek olayları “iki alfa erkeğinin bir diğeri etrafında sinsi sinsi dolaşmasına” benzetti. “ Putin’in Trump’ın nasıl hareket edeceğini kestiremiyor olması büyük bir problemdir.” Dedi ve ekledi: “ Bu Trump nasıl davranacağını bilmediği içindir.”

Ukrayna üzerine bir uzlaşma beklenmiyor ama Suriye konusunda Trump’ın Esad’ın kaderinin IŞİD’ın yenilgisinden sonra gelen bir konu olduğunu işaret etmesi muhtemeldir.

Ama Moskova’ya herhangi bir taviz Trump’ın tuhaf yetersizliği bağlamında Amerika Başkanlık seçimlerinde Rus müdahalesini hatırlatıcı olarak görülecektir. Rus müdahalesi üzerinde durmak Trump’ın zaferinin meşruiyetini kaybetmesi risklerini taşıyor, tartışmalar bir zamanlar öngördüğü Moskova politikasını sürdürmek için onu güçsüz kıldı.

Putin dünya politikalarında Trump tarafından yasal bir oyuncu olarak görüldüğünün bir işaretini isteyecektir. BirdeTrump’tan Rusya’ya karşı yaptırımları genişletmek için oy veren Amerikan Senato’sunu onaylamadığını göstermesini talep edecek. Ancak Trump’in Putin ile yaptığı toplantı, Hamburg’da en çok izlenen olay olmaktan kurtulamayabilir.

Kuzey Kore’nin Salı günü yaptığı ilk kıtalararası balistik füze başarıyla test edildiğini açıklayan duyurudan sonra Trump’ın  Xi ile yapması planlanan konuşmanın Nisan ayındaki ilk karşılaşmalarından çok daha soğuk olması muhtemel.

Trump’ın Çin’e Kuzey Kore’ye sert davranma konusundaki inancı buharlaşmış görünüyor ve zirvenin başlamasından önce, Japonya’dan Shinzo Abe ve Güney Kore’den Moon Jae-in ile bir araya gelecek. Trump, Çin’in Kuzey Kore’ye enerji tedariklerini durdurmayı reddetmesinden duyulan hayal kırıklığını belli etmeye kararlı.

Oysa Xi, bu zirvede bir seyirci görevi görmüyor. Serbest ticaret ve iklim değişikliği konusunda Merkel’le ne kadar çok uzlaştığını ortaya koyarak kendisini Merkel’in bir müttefiki olarak işaretledi. Bu, ABD’nin rolünü üstlenmesi için yapılan zirve olmayabilir, ancak o an yaklaşıyor.

 

Kaynak: https://www.theguardian.com/world/2017/jul/06/g20-summit-could-mark-end-of-us-as-global-leader-but-what-is-next

 

Çevirmen Hakkında

Feyza Nur Atabay

Marmara Üniversitesi 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir