Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Fransız Diplomasisi Vahşi Elitin Çıkarlarını Korumaya Çalışıyor

Fransız Diplomasisi Vahşi Elitin Çıkarlarını Korumaya Çalışıyor

Araştırmacı Marie-Emmanuelle Pommerolle, yeniden seçilen Paul Biya Fransız hükümetinin tebriğine tepki gösterdi.

Emmanuel Macron, Orta Afrika’daki saygınlığını yitiren başkanlardan uzak durmaya çalışıyor. Özellikle diplomasinin bu işleri yönlendirmesini tercih ediyor. Ancak  yedinci kez görev süresi başlayacak olan cumhurbaşkanı Paul Biya’ya “başarı dileklerini” iletmekten çekinmiyor.

Fransa, yeni bir siyasi yol haritası ile beraber Afrika ülkelerinin iç siyasetine karışmama ve yön vermeme kararı almıştı. Elbette doğru bir karar, ama en azında seçim zamanlarında bu kıtanın vatandaşlarına  saygı duyup dürüst davranabilirdi. Zaten arka planda değişen bir şey yoktu. ABD Dışişleri Bakanlığı, “7 Ekim seçimlerinden önce ve sonra bir dizi usulsüzlük kaydettiğini” söylemlerine karşı, Quai d’Orsay (Fransa Dışişleri Bakanlığı), hiçbir usulsüzlük belirtmeden Cumhurbaşkanı Biya’ya tebrik mesajı iletmiştir.

Fransız Bakan, “Birçok Kamerunlunun seçime katılmadığını” söylese de, seçim sürecini “sakin” ve “barışçıl” olarak nitelendirdi. Nitekim, bir yıldır, İngilizce konuşan kesim,  ikisi ayrılıkçı milisler ve ordu arasında olan çatışmalar yüzünden harap olmuştur.  Fransa, bu ülkenin seçimlerine açıkça karışmayarak bağımsızlıktan bu yana, iki başkanın yönetmesinden gelen bir gelenek haline getirmiştir.

Françafrique (Fransafrik olarak okunur) etkileri

Fransa’nın Afrika dış politikası modernleşirken, Orta Afrika’daki ülkeler halk bakımından ve genellikle Kamerun ile küçük bir sebepten gerginliğe yol açabilir. Ve bu da tarihteki farklı olaylardan gelen kötü hatıralardan kaynaklanmaktadır. Milliyetçi hareketin bastırılması, 1992 muhalefet tarafından tehdit edildiğinde rejime destek verilmesi, 2008’de yaşanan çeşitli baskı olaylarının görmezden gelinmesi gibi… Buna örnek olarak da İngilizce konuşan kesimin liderlerinin 10 aydır avukatını görememesi örnek gösterilebilir. Bütün bu olaylar karşısında, bu nefret edilen rejim Fransa’nın sessizlik desteği olmadan asla gerçekleşemezdi. Francafrique etkileri bir kuşak diplomatlardan diğer kuşak diplomatlara aktarıldığı yorumu yapılabilir mi?

Eğer Fransa’nın çıkarlarını savunuyor olsalar eminim farklı bir yöntem uyguluyor olacaklardı. Kamerun devleti, askeri işbirliği için yüzünü artık ABD ve İsrail’e döndü ve Fransız dev şirketlerin adı hep skandallarla anılıyor ( Bollore, tren kazasında sorumlu olması gibi). Bununla birlikte Yaounde Fransa büyükelçiliği, şirketlere istikrarsız bir ortama gelmemelerine tavsiye ediyor. Bu istikrarsızlığı kuzeyde bulunan Boko Haram tehdidi, batıda bulunan ayrılıkçı çatışmalar ve doğuda bulunan yüksek seviyedeki haydutluk ile açıklanmaktadır.

Bölgede, Fransa siyasi ayağı kendi menfaatleri ve Kamerun vatandaşları korumakta yetersiz kaldı. Sadece vahşi bir elitin çıkarları korumaktadır. Artık bu durumun değişmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.lemonde.fr/afrique/article/2018/10/24/au-cameroun-la-diplomatie-francaise-defend-les-interets-d-une-elite-predatrice_5374018_3212.html

Çevirmen Hakkında

Hamza Souley / TESA Fransızca Çevirmeni

Marmara Üniversitesi – İktisat

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir