Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Fransa’dan Halep Ateşkesi İçin Yeni Bir Hamle

Fransa’dan Halep Ateşkesi İçin Yeni Bir Hamle

Haber: John Irish, Lidia Kelly, and Angus McDowall, 6 Ekim 2016, Reuters

REUTERS / Abdulrhman İsmail

Fransa, savaşın ağır bombardımanlarından sonra Halep şehri için yardıma imkan verecek bir tasarıyı Birlemiş Milletlere sunacak.

Diplomatik çabalar sürerken, Suriyeli bir askeri yetkili, ordu kumandanlarının Halep şehrindeki savaş koşullarını yatıştırmak için hava saldırıları ve bombardımanları azaltmaya karar verdiklerini söyledi.

Aynı zamanda muhaliflerin elindeki Doğu Halep’te sivillerin insan kalkanı olarak kullanıldığını ve düşük seviyede bombardımanın o bölgedeki insanların daha güvenli bölgelere tahliyesini mümkün kıldığını ekledi.

Halep’in kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki topraklara yapılan ağır Suriye ve Rusya bombardımanı, Moskova ve bazı muhalif gruplara destek veren Washington’ın aracılık yaptığı geçen ay ki ateşkesin ardından devam etti. Amerika Birleşik Devletleri, Pazartesi günü Rusya’yı taahhütlerinde durmadıkları gerekçesiyle suçlayarak görüşmeleri sonlandırdı.

Fransa, dışişleri bakanı Jean-Marc Ayrault’un Perşembe ve Cuma günleri Rusya ve ABD’ye, yeni ateşkesi uygulamaya koymak için bir Güvenlik Konseyi kurulmasına ikna etmeye gideceğini bildirdi.

Ayrault ayrıca, Rusya ve İran destekli Suriye’yi ‘’hepsi savaş dışında olan’’ kendi insanlarına karşı işlediği savaş suçlarından dolayı suçladı. Suriye ise suçlamaları reddederek, onların sadece savaşan teröristler olduğunu söyledi.

Fransız televizyon kanalı LCI’ya konuşan Ayrault, ‘’Eğer savaş suçlusu iseniz bir gün mutlaka yasal olarak hesap vermelisiniz. Bence, boyun eğmeden Rusya ile beraber doğruları söylemelisiniz.’’ dedi.

Eski başbakan ayrıca, Washington’dan savaşa daha müdahil ve daha etkili olmalarını isteyeceğini ve Kasım’da yaklaşan başkanlık seçimleri nedeniyle ‘’bırakınız yapsınlar’’ yaklaşımına izin vermemeleri gerektiğini söyledi.

”GERİYE KALAN”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çarşamba günü Suriye meselesini telefonda görüştü ama ayrıntılar konusunda bilgi verilmedi. Ayrıca, Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ayrault’un Perşembe günü Moskova’da Lavrov ile görüşeceğini doğruladı.

İki haftalık, Rusya destekli hükümet güçlerinin saldırısının amacı, muhalif güçlerin 2011’de devlet başkanı Beşar Esad’a karşı başlattıkları isyanın son kalesi Doğu Halep’i ele geçirmek.

Muhaliflerin elindeki Doğu Halep’te kuşatılmış tahmini 275.000 Suriyelinin yarısı -azalan gıda kaynakları ve yakıt olarak yakılan plastiklerle birlikte- ABD’nin açıklamasına göre şehirden ayrılmak istiyor.

Birleşik Devletler İnsani Meseleler Koordinasyon Ofisi, Cenova’da, Suriyeli annelerin açık hissini bastırmak ve öncelikle çocuklarını doyurmak için karınlarına ip bağladıklarını ve fazlaca su içtiklerini bildirdi.

Güvenlik Konseyi, Pazartesi günü, Rusya ve Amerika Birleşik Devletlerini, Halep’te acil bir barışı garantiye almak ve şehir üzerindeki askeri uçuşları sonlandırmak için zorlayan Fransız ve İspanyol tasarısını görüşmeye başladı.

Fransa Dışişleri Bakanı,’’ Bu seyahat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde kabul edilen ateşkesi mümkün kılmak ve yardıma acilen ihtiyaç duyan Suriyelilere yardım etme kararına Fransa’nın çabalarının iskeletidir.’’ dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vitaly Churkin, Pazartesi günü Moskova’nın taslak konusundaki görüşmeleri, taslağın dili hakkında hevesli olmasa da katılacağını söyledi.

Reuters tarafından görülen taslak metni, Rusya ve ABD’yi Halep’ten başlayarak düşmanlığın bitirilmesi konusunda acil uygulamalar ve şehrin üzerindeki askeri uçuşların bitirilmesi konusunda teşvik ediyor.

Taslak ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon’u, Birleşmiş Milletler gözetimindeki barışa yeni opsiyonlar önermeye ve savaş suçları durumunda savaşan herhangi bir tarafı ilave tedbirlerle tehdit etmeye davet ediyor.

Üst düzey bir Güvenlik Konseyi yetkilisi, adının gizli kalmasını isteyerek, Rusya’nın çözüm taslağına noktasından virgülüne kadar karşı olduğunu söyledi.

Fransız yetkililer, Moskova’nın çözüme karşı olması durumunda, Moskova’yı veto etmeye hazır olduklarını, Moskova’nın Suriye Hükümeti ile suç ortaklığını vurgulayarak bildirdi.

Bir Fransız diplomatik kaynak, ‘’Geriye kalan her şey bu. Bizler aptal değiliz. Ne bugün ne yarın Ruslar insan haklarına saygı duymaya başlayacaklar. Fakat bizim elimizden gelen bu kadar.’’ dedi.

Körfez Ülkeleri

Ayrault bir televizyon röportajında, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi. ‘’ Bu oldukça şok edici ve utanç verici. Fransa gözlerini kapatıp tepkisiz kalmayacak. Bu herkesi oyalayan bir şüphecilik.’’ dedi.

Suriye’deki son ateşkesin çökmesi, Suudi Arabistan ve Katar’ın aralarında olduğu Körfez ülkelerinin, Suriyeli Muhalifleri omuzdan-ateşlenen füzelerle, Suriye ve Rusya savaş uçaklarına karşı silahlandırmış olma ihtimalini yükselttiğini ABD’li yetkililer açıkladı.

Katar’ın dışişleri bakanı, dış güçlerin Suriyelileri korumak için hızlı hareket etmeleri gerektiğini çünkü dış askeri yardımın savaştaki denklemi hükümet lehine çevirdiğini söyledi.

Bir Birleşmiş Milletler uzmanı, uydu görüntülerinin, geçen ay bir yardım konvoyuna yapılan ölümcül saldırının bir hava saldırısı olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yaklaşık 20 insan, Birleşmiş Milletler ve Suriye Kızılay’ı konvoyuna Halep yakınındaki Urem Al-Kubra’da yapılan saldırıda öldürülmüştü.

ABD, olay anında bahis geçen lokasyonun üstündeki hava sahasında olan iki Rus savaş uçağını suçladı. Rusya ise konvoyun ateş açtığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Operasyonel Uydu Uygulamaları Programı’nda araştırma danışmanı Lars Bromley, ‘’ Bizim analizimize göre biz bunun bir hava saldırısı olduğuna, pek çok başka kaynak gibi, karar verdik.’’ dedi.

Kuzey Suriye’de bir muhalif kumandanının bildirdiğine göre, muhaliflerin, cihadistlerin kıyamet gününe dair bir önem verdikleri bir kasabaya saldırılarında, İslam Devleti’nden katı bir direniş bekleniyor.

Türkiye desteğiyle , Özgür Suriye Ordusu sancağı altında savaşan muhalifler, İslam Devleti’nin kıyamet gününe dair vahye dayandırdıkları bir önemi bulunun Dabık kasabında birkaç kilometre ilerledi.

(Yazı: Giles Elgood ve Philippa Fletcher, Düzeltme: Peter Millership)

Kaynak: http://www.reuters.com/article/us-mideast- crisis-syria- idUSKCN12522M?il=0

Çeviren Hakkında

Ulaş Deniz Tümkaya
Boğaziçi Üniversitesi
Tarih Bölümü

Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir