Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Fransa’da Yolu Tamamlamak Adına Yapılacak Son Münazara

Fransa’da Yolu Tamamlamak Adına Yapılacak Son Münazara

Çeviren: Özen Ayşe Özbasa
Benoît Hamon ve Manuel Valls, Seçimler İçin Yapılan Son Münazarada Bir Araya Geliyor

Son münazaranın zamanı geldi. Birinin yolun kenarından, röntgencilik yaparak kazayı izleyeceği bir münazara, yani kendi yoluna devam etmeden önce. Benoît Hamon ve Manuel Valls’un yüzleşmesi aynı şekilde görülecek. Sosyalistler gelecek başkanlık seçimleri için umutsuzlar, araftalar. Soğukkanlılıkla yapılan bir gözlem dışında bu ikilinin arasındaki münazaradan ne çıkabilir, her şeyin bittiği mi?

Buraya ulaşmak için harcanan beş sene. Mantıken, 2011’de kendileri, zirvedeyken* yapılması gereken son münazara, ya da 2014’te siyasi çizgilerini belirlemek için toplandıkları Politiers’de yaptıkları kongrede. O zamanlar,  Martine Aubry ve arkadaşları François Hollande ve Manuel Valls’u destekliyordu. Şu an ise Benoît Hamon’u destekliyorlar. Tahmini güç bir gidişat. Kendi egolarının nefretini ve düşmanlıklarını hesaba katmaları dışında. İşte her şey bununla alakalı.

Manuel Valls’u yok etmek. Bu durum uluslararası alanda 300 milyar Euro gelire tekabül ediyor. Nefret ettikleri zaman, sosyalistler sayılmıyor, sesleri bile duyulmuyor. Seçimlerde oylama haklarını riske atıyorlar. Kendi aralarında seçtiklerini değil, beş yıl boyunca Fransızların önünde olacak olanı riske atıyorlar. Yine de inanmış gibi yapıyorlar. Hepsi de inanmıyor. Ancak yine de, Benoît Hamon ve Manuel Valls’un son münazaralarını izleyecekler, yalnızca istikrarı sağlamak için. Bu, ileride yön değiştirme zamanı olacak.

Çevirmen Hakkında 
 
Özen Ayşe Özbasa 
Bilkent Üniversitesi
Mütercim Tercümanlıka
Bu makaleye atıf için: Ad soyad, Kurum Adı, Sayfa Adı ya da Başlığı, Yayın Tarihi , Web Adresi, ( Son Güncellenme Tarihi / Erişim Tarihi ) formatında belirtilmesi gerekmektedir.
Telif Hakları hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

TESAD

Avatar
Tarih Ekonomi ve Siyaset Araştırmaları Derneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir