Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Amerika / Flynn ve Rusya Elçisi Kislyak ‘Temel Şeyler’ Konuştular

Flynn ve Rusya Elçisi Kislyak ‘Temel Şeyler’ Konuştular

İngilizce aslından çeviren: İrem Sağ

05.08.2017

Moskova’nın eski ABD büyükelçisi, başkanlığa geçiş dönemindeki görüşmelerde kendisinin ve eski ABD ulusal güvenlik danışmanı Michael Flynn’in “en temel şeyleri” tartıştığını söyledi.

Sergei Kislyak Rus televizyonunda ortada ‘hiçbir sırrın’ olmadığını ve ABD’nin Rusya üzerindeki yaptırımlarından bahsedilmediğini söyledi.

Flynn, Başkan Yardımcısı Mike Pence’i Kislyak’la yaptığı görüşmelerde aldattığı ortaya çıkınca Şubat ayında istifa etti.

Kislyak Washington’dan Temmuz ayında ayrıldı.

Kislyak, ABD seçimlerinde Moskova müdahalesi iddiası soruşturmasında kilit rol oynamaya devam ediyor ve Rusya’ya döndüğünden beri Kislyak medyaya ilk kez açıklama yaptı.

‘Tamamen Şeffaf’

Rusya’da Kislyak’la ABD yaptırımları hakkında konuştuğu ve hemen ardından Pence’e bu konuşmayla ilgili yalan söylediği rapor edildikten 23 gün sonra Flynn, Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Ancak Kislyak, Flynn’le olan görüşmelerini “tamamen doğru, sakin ve son derece şeffaf” olarak nitelendirdi ve yaptırımlardan bahsetmediklerini söyledi.

’Ortada hiçbir sır yok, en azından bizim tarafımızdan.’’ dedi.

Tartıştıkları konular arasında ABD ve Rusya’nın terörle olan işbirliğini içerdiğini belirtti. Konuştukları şeylerin ‘Amerika’daki diğer birçok insan’ tarafından bilindiğinden emin olduğunu ekledi.

‘’İlişkimizde [İdeoloji] sorun değil.’’ ‘’İlişkimizdeki problem, Amerikalıların mutlak özgücülük anlayışı ve sözde neyin iyi neyin kötü olduğunu diğer herkese söyleme hakkıdır.’’ dedi.

Mike Fylnn’in Hikayesi

Rusya’nın Washington’daki Adamı

Sayın Kislyak üst düzey Trump yönetim yetkilileri dahil sayısız tartışmalı toplantının merkezinde.

Başsavcı Jeff Sessions, Kislyak ile gerçekleştirdiği iki görüşmeyi, onay duruşmalarında açıklamaması gerekçesiyle kendini Rus seçimlerine karıştığı iddiasına ilişkin FBI soruşturmasından uzaklaştırdı.

Sessions ‘’İkili, kampanya ile ilgili hiçbir şey konuşmadı.’’ dedi ancak Washington Post, geçtiğimiz ay kampanya ile ilgili konuları gerçekten tartıştıklarını bildirdi.

Washington Post, istihbarat ajanslarının Sessions’la yaptığı toplantılar hakkında Kislyak ile Rusya’daki üstleri arasındaki sohbetleri izlediğini söyleyen eski ve şimdiki ABD’li yetkilileri gösterdi.

Sayın Trump’ın damadı ve baş danışmanı olan Jared Kushner, Flynn’in aracılığıyla Aralık ayı başında Sayın Kislyak’la Trump Tower’da bir araya geldi.

Fylnn, söylendiği gibi ‘’gizli bir görüşme’’ önermediği konusuda ısrarcı.

Bir diğer gelişme ise Cuma günü Newyork Times gazetesi, şu an Trump kampanyası ve Rusya arasındaki gizli antlaşma ve seçim müdahalesi iddiası soruşturmasını sürdüren özel avukatın Beyaz Saray’dan Flynn’la ilgili belgelerin teslim edilmesini istediğini yazdığı yönünde.

Haberler, özel avukat Robert Mueller’ın Washington’da büyük bir jüri kullanmaya başladığını bildirmesinden sonra geldi.

ABD Başkanı Trump, soruşturmaları “cadı avı” olarak nitelendirdi ve Moskova, seçimlere müdahale etmeyi reddetti.

Kaynak: http://www.bbc.com/news/world-us-canada-40836456

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir