Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Amerika / Florida’daki Okul Saldırısı Hakkındaki Gerçek

Florida’daki Okul Saldırısı Hakkındaki Gerçek

İngilizce aslından çeviren: Reyyan Esen


Çarşamba günü Parkland’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde 17 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıdan sonra öğrenciler birbirine sarıldı.

Bir ülkenin kaldırabileceği daha kötü bir ayrılığı düşünmek zor. Health Affairs Dergisi’nde yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre; Amerika Birleşik Devletleri’nin “Bir çocuğun doğabileceği zengin ülkelerden en tehlikelisi” olduğu ortaya çıktı.

Belki de en kötüsü Amerika’nın bu statüye alışkın olmamasıydı. 1960’larda Amerikan çocuklarının ölüm oranı diğer zengin ülkelerden yüzeysel olarak daha azdı. Fakat üç faktör bunu değiştirdi.

1. Bebek ölüm oranlarını azaltmada diğer ülkeler çok daha büyük başarılar elde etti.Sebepleri tam olarak bilinmiyor fakat Amerikan Sosyal Güvencesi’nin rolü olduğu gözüküyor.

2. Diğer ülkeler gençler için gözüken vasıta ölümlerini keskin bir şekilde azalttı. (Amerika Birleşik Devletleri son paragrafta da bahsettiğim gibi aynısını kolaylıkla yapabilirdi.)

3. Amerika Birleşik Devletleri başka bir yerde neredeyse hiç gerçekleşmeyen silahlı saldırı salgınından çekiyor. Health Affairs dergisi’nin çalışmasına göre Amerika’daki silahlanma oranı diğer zengin ülkelerden 49 kat daha fazla.

Şu ana kadar Güney Florida’da çoğunluğu lise öğrencisi olan 17 kişinin öldürüldüğünü duymuşsunuzdur. Sınırsız taziye satırlarından da büyük bir ihtimalle haberdarsınızdır. Ama işte gerçek: çarşamba günü Florida’da öldürülen gençler hayatları için yeterince ilgilenilmeyen bir ülkede büyüme (büyümeye çalışma) talihsizliğine sahiptiler.

Çocuk ölümleriyle son bulan bu lüzumsuz öfkenin birgün son bulması dileğiyle.

Kaynak: https://mobile.nytimes.com/2018/02/15/opinion/florida-school-shooting.html?referer=https://www.google.com.tr/

Çevirmen Hakkında

Reyyan Esen / TESA İngilizce Çevirmeni

İstanbul Üniversitesi

Siyaset Bilimi Ve Uluslararası İlişkiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir