Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
FED
Kaynak: Larry Downing / Reuters

Finansal Aşı: FED Neden Taban Oranını Sıfıra Düşürdü?

ABD Merkez Bankası olarak görev yapan FED, faiz oranını yılda %0- 0,25’e düşürdü. Faiz oranları bu kadar düşük bir değeri en son 2008 ekonomik krizinde görmüştü. Aynı zamanda FED, matbaanın piyasaya sürüldüğünü ve beklendiği gibi 700 milyar dolar değerinde tahvil satın aldığını açıkladı. FED’in korona virüs nedeniyle dünya pazarlarındaki paniği sakinleştirmesi gerekiyor, ancak uluslararası arenada doları zayıflatabilir.

FED, taban oranını %1- 1,25’ten %0- 0, 25’e düşürdü. FED üst yönetimi, artan korona virüs salgını tehdidiyle mücadelede ekonomiye yönelik böyle bir karar verdi.

Federal Komite, açık piyasa operasyonları için yaptığı bir açıklamada, “Korona virüsün etkileri kısa süre içerisinde ekonomik hareketliliği etkileyecektir ve bu da ekonomik görünüm için bir tehdit oluşturmaktadır. Bu gelişmenin ışığında Komite, federal fon oranı hedef aralığını %0- 0,25’e düşürmeye karar verdi.” dedi.

Not: Son tahminlere göre, dünyadaki toplam vaka sayısı 170 bine yaklaşıyor, 6500’den fazla ölü var. Salgının en yaygın olduğu Çin (yaklaşık 81 bin), İtalya (yaklaşık 25 bin), İran (14 bin), Güney Kore (8,2 binden fazla), İspanya (7,7 bin) ve Fransa (5,9 bin).

Hastalığın yayılması, dünyadaki ticaret ve yolcu trafiğinde ve borsalarda rekor bir düşüşe neden oldu. Bu çerçevede, uzmanlar 2020 yılında yeni bir küresel durgunluğun başlangıcını reddetmedi.

Tıp henüz korona virüsü durduramadığından, FED tarafından finansal aşı hızlı bir şekilde uygulanıyor. Regülasyon, daha ucuz kredilerin üretimdeki yatırımları teşvik etmesi, talebi artırması ve borçlanma yükünü azaltması için kredi oranını azaltır.

Borçlanma maliyetinin azaltılması, borsaya yardımcı olmak için tasarlanan hisse senetlerini daha cazip kılar ve yatırım yapılır.

Teletrade Baş Analisti Mark Goichman

ABD Federal rezervinin oranını yılda %0- 0,25’e indirdiğini en son 2008’teki küresel finansal kriz sırasında olduğunu hatırlayalım. Bu önlem, durgunluk sırasında ekonomik büyümeyi teşvik etmek için alındı: Krediler daha ucuz hale geldi ve tüketim ve yatırım seviyesi artmaya başladı.

FED, faiz oranını arttırma sürecini yalnızca Aralık 2015’ten bu yana gerçekleştirdi. Ekonomiyi aşırı ısınmaya karşı korumak için böyle bir sıkılaştırma politikası alındı. Yükselen oranlar geleneksel olarak Amerikan işletmeleri için borçlanma maliyetini artırıyor ve ülkedeki genel ekonomik faaliyeti biraz zayıflatıyor.

Bu arada, yeni bir ekonomik yavaşlamanın belirtileri FED’i politikasını sıkılaştırmayı durdurmaya zorladı. Sonuç olarak, Ağustos 2019’ten bu yana başka bir durgunluk korkusuyla, FED yine oranlarını düşürmek için bir ders aldı.

Para Pompalama

Fed, rekor kıran oran düşüşünün yanı sıra, niceliksel gevşeme politikasına da geçiş yaptığını açıkladı. FED ayrıca 700 milyar dolarlık tahvil satın almayı planlıyor.

2008 yılında krizin başlamasından sonra Federal rezervin aktif olarak niceliksel bir gevşeme politikası izlediğini hatırlayın. Ulusal ekonomiyi canlandırmak için regülatör matbaayı açtı ve ihraç edilen parayı menkul kıymetler satın almak için kullandı. Sonuç olarak, 2008’den 2015’e kadar, Fed bilançosundaki satın alınan varlıkların değeri 8,9 milyar dolardan 4,5 trilyon dolara yükseldi. Bu tür veriler FED’in resmî web sitesinde sunulmaktadır.

2017 yılında FED, niceliksel sıkılaştırma programını açıkladı ve varlıklarını bilançosundan satmaya başladı. Eylül 2019’da mevcut FED menkul miktarı 3,7 trilyon dolara düştü. Ancak, sonbaharın başından bu yana, regülatör yine tahvil satın almaya başladı. Bugüne kadar, FED’in bilançosunda varlıkların hacmi zaten 4,3 trilyon dolara ulaştı ve yakında 5 trilyon dolar büyüyebilir.

Tahvilleri satın alarak, Fed finansal sisteme nakit para döküyor. Bu tür eylemler, belirsizlik döneminde finansal istikrarı desteklemelidir.

BCS Broker Satış Ofisi Direktörü Vyacheslav Abramov

Aynı zamanda FED beş Merkez Bankası ile (Kanada, İngiltere, Japonya, İsviçre ve Avrupa Merkez Bankası) döviz takasları yoluyla birbirlerine karşılıklı kredi verme prosedürünü basitleştirmek için anlaştı.

Bankalar ortak bir bildiride, “Merkez bankaları mevcut takas hatlarının ABD doları cinsinden oranını 25 baz puan azaltmayı kabul ettiler.” dedi.

Takas sözleşmelerinin koşullarına göre, ülkeler birbirlerinden para satın alırlar ve belirli bir süre sonra sabit bir oranda geri satarlar. Bu tür işlemler, düzenleyicilerin nakit sıkıntısı çekmesini önler.

Abramov, “Bu ülkelerin kredi kurumlarında fon eksikliği olan stresli durumlar varsa, istikrarı korumak için birbirlerine hızlı bir şekilde dolar sağlayabilecekler.” dedi.

Sinir Reaksiyonu

ABD FED’in kararı küresel yatırımcıları güvence altına almak ve borsaları desteklemek olsa da 16 Mart’ta uluslararası platformlarda yapılan işlemlere kitlesel bir kotasyon çöküşü eşlik ediyor. Asya oturumunun sonuçlarına göre, Şanghay Borsası SSE Endeksi %3,4, Japon Nikkei ise %2,46 oranında düştü. Avrupa pazarlarındaki işlemlerde Fransız CAC 40 Endeksi %8,25, İngiliz FTSE 100 Endeksi %6, Alman Dax Endeksi %7 azaldı.

Genel olarak, FED’in likidite enjekte etme kararı teşvik etmedi, ancak piyasaları korkuttu. Yatırımcılar bu bilgiyi küresel ekonomideki durgunluğun başlangıcı olarak kabul etti.

Amarkets Analitik Departman Müdürü Artem Deev

Bununla birlikte, analistler FED’in zamanla eylemlerinin hala küresel finansal sistemi destekleyebileceğine ve Covid-19’un küresel ekonomi üzerindeki etkisini zayıflatabileceğine inanıyor. Ancak, FED’in politikası doların konumunu zayıflatabilir.

Vyacheslav Abramov, “FED, küresel finansal sistemi niceliksel kolaylaştırma ve oran azaltma programını desteklemektedir. Bu tür önlemler ulusal para birimini zayıflatır, ancak korona virüs salgının sonuçlarının olumsuz etkisini azaltmak gerekiyor.” dedi.

Kaynak: RT

*Eğer çevirimizi beğendiysen ve “Ben de böyle çeviriler yapmak istiyorum!” diyorsan seni buraya alalım.