Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
gazze
Kaynak: Reuters

Filistin’in Roket Saldırısı Sonrası İsrail’den Gazze’ye Hava Saldırısı

İsrail ordusundan pazar günü yapılan açıklamada, Filistinli grupların İsrail’e roket atmasından sonra İsrail’in Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenlediği bildirildi.

Sınırın her iki tarafında da can kaybı bildirilmedi. İsrail polisi, cumartesi gecesi Gazze’den atılan roketin güneydeki Aşkelon kentindeki bir fabrikada hasar meydana getirdiğini açıkladı.

İsrail ordusu, uçaklarının Gazze’yi kontrol eden Hamas’a ait çok sayıda askeri noktaya karşılık verdiğini açıkladı.

Görgü tanıkları, şafaktan önce düzenlenen saldırıların Gazze’deki ve Gazze’nin güneyindeki Refah ve Han Yunus kentlerindeki hedefleri vurduğunu, bazı bölgelerden alevlerin ve duman bulutlarının yükseldiğinin görülebildiğini söyledi.

Roket saldırısının sorumluluğunu Gazze’nin hiçbir askeri grubundan üstlenen olmadı. İsrail ve Hamas en son 2014 yılında savaşmıştı ve o zamandan beri birkaç kez birbirlerine ateş açtılar ancak sınır son aylarda büyük ölçüde sessizdi.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, “Hamas, Gazze Şeridi’nde meydana gelen ve bundan kaynaklanan tüm olaylardan sorumludur ve İsrailli sivillere yönelik terör faaliyetlerinin sonuçlarını taşıyacaktır.” ifadesi yer aldı.

Gazze’deki Hamas sözcüsü Fawzi Barhoum, tansiyonun yükselmesini İsrail’e bağladı.

Barhoum Reuters’a “İsrail işgali, Gazze’yi abluka altına almaya ve saldırılar düzenlemeye devam ederken yaşanan her şeyin en büyük sorumlusudur. Direniş sadece nefsi müdafaadır.” dedi.

Muhabirler: Maayan Lubell & Nidal al-Muğrabi

Kaynak: Reuters