Ana Sayfa / Haber Çevirileri / Filistin Devlet Başkan’ı Abbas İsrail İle İlişkileri Donduruyor

Filistin Devlet Başkan’ı Abbas İsrail İle İlişkileri Donduruyor

Çeviren: Atilla Arda BEŞEN

Geçen hafta Temple Mount’da meydana gelen terör saldırısı sonrasında gerginliklerin ardından daha fazlası geliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, tartışmalı tapınak konusundaki anlaşmazlık yüzünden en az üç Filistinlinin öldürüldükten sonra İsrail ile teması donduruyor.

Batı Şeria’yı kontrol eden Filistin Kurtuluş Ordusu (PLO) lideri, Cuma günü geç saatlerde yapılan bir toplantıda Tapınak Dağı’ndaki artan kızışmayı tartışmak için üst düzey Filistin yetkilileriyle birlikte duyuruyu yaptı.

Bunun, Filistinliler’in İsrail’le uzun zamandır devam eden güvenlik koordinasyonunu durdurdıkları anlamına gelip gelmediği o kadar açık görünmüyordu.

Cuma günü erken saatlerde Kudüs ve Batı Şeria’daki çatışmalarda üç Filistinli öldü ve onlarcası hastaneye kaldırıldı.

Protesto gösterileri, İsrail’in Müslümanlar ve Museviler tarafından saygı gören türbe ve tapınaklara metal dedektörleri yerleştirmesiyle tetiklendi.

Müslüman liderler İsrail’in türbelerde Müslüman haklarını talan etmeye çalıştığını iddia ediyor.

İsrail, iki İsrail polisini öldüren Arap silahlı kişilerin ölümcül bir saldırı sonrasında metal dedektörleri yerleştirdi.

Abbas, Beyaz Saray danışmanı Jared Kushner’e iki taraf arasındaki barış görüşmesi yapmaya çalışmakla görevli kayınbiraderi aracılığı ile Donald Trump tarafından ABD’ye metal dedektörlerin kaldırılması konusunda İsrail’e baskı yapmasını istedi. The Times of Israel’in raporuna göre.

İsrail polisi, Batı Şeria’daki son çatışmalarda üç kişinin bıçaklandığını söyledi.

Filistin Kızılayı, Cuma günü yaptığı açıklamada şu ana kadar Batı Şeria’daki Kudüs’teki 193 kadar yaralıyı tedavi ettiğini söyledi. Ayrıca “öngörülemeyen gerilim ve olası çatışmalar” uyarısında da bulundu.

Binlerce Müslüman, Yahudilerin Tapınak Dağı ve Eski Kentteki  Müslümanların  Haram el-Şerif olarak bildiği ve kutsal alanı çevreleyen caddelerde dualar ettiler.

İsrailli polis, Cuma gününün erken saatlerinde, 50 yaşın altındaki bütün Müslüman erkeklerin, yeryüzündeki El Asa Camii’ndeki Cuma namazlarına karşı yasaklanacağını bildirdi.

Müslüman liderler, güvenlik aygıtları yükleyerek İsrail’in kontrolünü genişletmeye çalıştıklarını söyleyen yerdeki artan güvenlik konusunda kitleleri bu durumu protesto etme çağrısında bulundular.

Kaynak: http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/palestine-israel-freeze-contact-mahmoud-abbas-benjamin-netanyahu-killings-shrine-latest-a7854186.html

Çevirmen Hakkında

 Atilla Arda Beşen

İstanbul Üniversitesi
Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir