Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
Farklı Ülkelerin İlginç Yemek
Hürriyet'ten Alınmıştır.

Birbirinden İlginç ve Şaşırtıcı 20 Yemek

Yemek kültürü yöreden yöreye, ülkeden ülkeye farklılıklar göstermektedir. Biz Türkler genelde yemek yemeyi çok seven, boğazına düşkün insanlarız ve her yemek damak tadımıza hitap etmez.

Fazla kilolarından ve çok yemek yemekten şikayetçi olanlar, her gün diyet yapma kararı alıp bir türlü uygulamaya koyamayanlar! Bu liste tam size göre 😊 çünkü bu yazıyı okuduktan sonra bir süre yemek yiyemeyebilirsiniz.

Uyarı: bu yazıyı okumak iştah kaybına neden olabilir 😊

 

Şırdan Dolması

Şırdan Dolması
Businessht.bloomberght.com’dan Alınmıştır.

Listeye ilk olarak güzel ülkemizin favori şehri olan Adana ilimize özgü şırdan dolması ile başlıyoruz. Çünkü yazının devamında göreceğiniz yemekler arasında en yenilebilir olanın şırdan dolması olması kuvvetle muhtemel. Şırdan, sakatat kategorisinde hayvan midesinin bir kısmıdır. İçerisine pirinç ve baharatlar eklenerek doldurulmaktadır. Görüntüsü itibari ile birçok insanın ön yargı ile baktığına ve yemek istemediğine çok kez şahitlik etmişizdir hatta siz de onlardan biri olabilirsiniz 😊 fakat görüntüsünün aksine tadını beğenebilirsiniz. Bolca baharat ekleyerek denemeye değer. Görselde şırdan dolmasının yanındakinin de mumbar dolması olduğunu bilenleriniz vardır. Bumbar dolması olarak da bilinen bu dolmanın bağırsaktan yapıldığını söyleyebiliriz. Evet bildiğiniz bağırsak 😊

 

Çıtır Tarantula

Çıtır Tarantula
Twitter’dan Alınmıştır.

Kamboçya’nın favori yemeklerinden olan tarantulanın tarihi 1970’li yıllara dek uzanmaktadır. 1970’te ülkede kıtlık meydana gelmesi ile insanlar hayatlarını devam ettirebilmek için yemek arayışı içerisine girerler. Kamboçya’da oldukça fazla görülen hatta evlerin içinde dahi sık sık rastlanan bu örümcek türü ülkedekiler için besin kaynağı haline gelir. Tadının tavuğa benzediği söylenen tarantulalar, yüksek çinko içeriği dolayısıyla çocukların gelişiminde önemli rol oynamaktaymış. Eğer tarantula yiyecekseniz dikkat etmeniz gereken bir nokta var: iç organlarını ve vücut sıvısını yutmamak için sadece bacaklarını yemelisiniz 😊

 

Yüzyıllık (Asırlık) Yumurta

Yüzyıllık (Asırlık) Yumurta Yemek
Webtekno.com’dan Alınmıştır.

Çin’de ortaya çıkan bu yumurtaların tarihinin ise yaklaşık 500 yıl önceye dayandığı iddia ediliyor. Bu yumurtalarla ilk karşılaştığımda “yok artık! Gerçekten yüz yıl bekletiliyor mu?” diye düşünmüş ve şaşırmıştım 😊 Bugün tüketilenler yüzyıl önceden hazırlanmış olsaydı sınırsız bir tüketim olamazdı öyle değil mi? Siz de merak ettiyseniz gelelim cevabına.

Kül, çay, tuz ve kireç karışımı içerisinde ördek yumurtalarının bekletilmesi ile elde ediliyormuş ve bekleme süresi ise yüz yıl değil birkaç ay kadarmış. Hoş bir görüntüye sahip olmaması ile çok kötü koktuğunu da ekleyelim.

 

Muktuk

Muktuk
Twitter’dan Alınmıştır.

Grönland’da yaygın olan Muktuk, balina derisi ve yağlı tabakasından oluşmaktadır. Çiğ olarak ve tercihen dondurularak tüketilir. Umialik ve ailesi tarafından organize edilen ve başarılı balık avı sonrasında kutlanan Nalukataq Bayramı’nda dağıtılır. C vitamini içerdiği bilinmektedir.

 

Balut

Balut Yemek
Ststworld.com’dan alınmıştır.

Filipinliler’in favori sokak yemeği olan Balut, döllenmiş ördek embriyosundan başka bir şey değil 🙁 Enerji, protein ve kalsiyum kaynağı olduğu bilinmektedir.

 

Fugu

Fugu
Emindogu.com’dan alınmıştır.

Balon balığından yapılan bu yemek görselde de olduğu gibi yenilebilir gözükse de en tehlikeli yemeklerdendir. Öyle ki, yediğiniz tek lokmadaki zehir sizi öldürmeye yetebilir. Balon balığının birçok organının zehirli olmasının yanı sıra tek başına yumurtalıkları bile siyanürden daha zehirlidir. Japonya dışı satışı ve yenmesi yasaktır. Fugu yapan restoranlar, yasalar ile sıkı denetim altındadır. Özel lisans belgesi ile satılan bu yemek oldukça da maliyetlidir. Fugu karaciğerinin en tehlikeli kısım olduğu gerekçesi ile karaciğerinin satışı ya da sunumu 1984 yılında yasaklanmıştır. Ustalar insanların hızlı ve acılı bir şekilde ölmelerine sebep olabilecek bu yemeği yapabilmek için sertifika almak zorundadır.

 

Gine Domuzu

Gine Domuzu
Pinterest.com’dan alınmıştır.

Peru’da popüler olan bu yemeğin protein kaynağı olduğu bilinmektedir. Her ne kadar faydalı olsa da normalde fareye benzeyen bu minnoş hayvanı bu halde görmek bir miktar üzdü.

 

Tarla Faresi

Tarla Faresi
Twitter’dan Alınmıştır.

Tarla farelerinin yemek olarak tüketildiği yer ise Meksika’dır. Gine domuzunda olduğu gibi bu yaramaz ve minnoş tarla farelerinin de bu görüntüsü oldukça üzücü 🙁 7 yaşımdayken okuduğum ve büyüyene kadar bende etki yaratan “Tarla Faresi ve Şehir Faresi” kitabı geldi aklıma. Ahh minik fariş ahh 🙁

 

Eşek Arısı Kurabiyesi

Eşek Arısı Kurabiyesi Yemek
Posta’dan Alınmıştır.

Japonya’da yapılan bu kurabiyeler protein bakımından oldukça zengindir. Sizler de çayın yanına bu kurabiyelerden yapıp arkadaşlarınızı davet etmek isterseniz işe öncelikle eşek arısı avına çıkarak başlayın 😊

 

Sannakji

Sannakji
Milliyet’den Alınmıştır.

Sannakji yani canlı ahtapot Güney Kore’de oldukça yaygın bir yemektir. Sosyal medyada da trend olduğu zamanlar hepimiz mutlaka videolarına denk gelmişizdir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir şey var: Canlı yenildiği için vantuzları boğazınıza yapışarak ölmenize neden olabilir. Dolayısı ile parçalara ayrılarak tüketilmesi gereklidir.

 

Yılan ve Fare Şarabı

Yılan ve Fare Şarabı
Aylakilsu.com’dan alınmıştır.

Oldukça ürkütücü görünen bu şaraplar Asya’nın güneydoğusunda tüketilmektedir. İçerisinde fare, yılan, akrep gibi hayvanlar bekletilerek mayalandırılmaktadır.

 

Kobra Kalbi (Shot)

Kobra Kalbi (Shot) Yemek
Sozcu.com.tr’den Alınmıştır.

Yılan ve fare şarabından bahsedip de kobra kalbi shottan bahsetmemek olmaz. Vietnam gece kulüplerinde sıklıkla görebileceğiniz bu içeceğin afrodizyak özelliği olduğu söylenmektedir. Canlı kobra kalbi shot atmak ister misiniz?

 

Kuş Yuvası Çorbası

Kuş Yuvası Çorbası
Hürriyet.com.tr’den Alınmıştır.

Kırlangıç türünden olan kuşların tükürükleriyle yapmış oldukları yuvaların birkaç gün suda bekletilerek jel haline getirilmesi ile hazırlanmaktadır. Güneydoğu Asya’ya özgü olan bu çorbanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve libidoyu arttırdığına inanılmaktadır.

 

Tavuk Ayağı

Tavuk Ayağı
Pinterest.com’dan Alınmıştır.

Türkiye’de tüketen var mı bilmiyorum fakat Çin’de bir hayli tüketiliyor.

 

Horoz İbiği

Horoz İbiği Yemek
Hürriyet.com.tr’den Alınmıştır.

Tavuk ayağının yenildiğinden bahsetmişken horoz ibiğinin de İtalya’da yaygın bir tüketimi olduğunu söylemeden geçmeyelim.

 

Casu Marzu

Casu Marzu
Limpeh.sg’den Alınmıştır.

Canlı böcek larvaları içeren Casu Marzu (kurtlu peynir) İtalya’nın geleneksel ürünlerindendir. İçerisindeki larvalar 8 mm boyutunda olmakla birlikte rahatsız edildikleri takdirde 15 mm’ye kadar uzayabilmektelermiş 🙁 larvalar öldüğünde peynirin tüketilmesi de uygun değilmiş.

 

Akrep Şiş

Akrep Şiş Yemek
İncisözlük’den Alınmıştır.

Çin’in başkenti Pekin’de insanlar soğuk kış günlerinde şişlere takılarak kızartılan akrep ve diğer böcekleri (ahtapot, karides, yılan vs.) yiyerek ısınmaktadırlar. Akreplerin vücut ısısını arttırmalarının yanı sıra kemiklerin gelişimine ve toksinlerin atılmasına yardımcı olduğu söylenmektedir.

 

Boğa Penisli Çorba

Boğa Penisli Çorba
Onedio.com’dan Alınmıştır.

Sevgili okur, yemeğin oldukça mide bulandırıcı olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu biliyorum 🙁 Fakat enteresan olan şu ki Pekin’de sadece hayvan penisi servis eden bir lokanta var. Oldukça ilgi gören bu lokantadaki yemekler (penisler) ise bir hayli pahalı. Bu yemeklerin cinsel gücü arttırdığı ve cilde iyi geldiği söyleniyor. Unutmadan boğa penisli çorbanın da Filipinler’de tercih edildiğini söyleyelim.

 

Çekirge Kavurması

Çekirge Kavurması
Eo.wikipedia.org’dan Alınmıştır.

Evet arkadaşlar bir son dakika haberi ile karşınızdayım. Türkiye’de kendilerine şarkı yazılan çekirgeler fazla ilgiden sıkılarak Uganda’ya yerleştiler. İşte Uganda’da o çekirgelerin başına gelenler 😊 Uganda’nın yerli halkı tarafından ucuz ve lezzetli oldukları gerekçesi ile kavrulan çekirgeler pilav üstü ya da siyah şeker ile birlikte tüketiliyor.

 

Yarasa Çorbası

Yarasa Çorbası Yemek
Tribuna.com’dan Alınmıştır.

Son olarak listemize bu günlerde tüm dünyaya korku salan korona virüs salgının nedeni olabileceği düşünülen yarasa çorbasını da ekleyelim. Görüntüsü bakımından asla yenebilecek gibi durmadığı bariz. Oldukça da kötü bir kokuya sahip olduğu söyleniyor ve bu kokuyu bastırmak için biberli, sarımsaklı soslarla karıştırılıyormuş. Sadece Çin’de değil Güneydoğu Asya’nın bazı kesimlerince de tüketildiğini belirterek listemizi burada noktalayalım.

 

 

GELECEKLER LİSTELERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE..


Kaynakça

BBC News, 2015. Asırlık Yumurta: Çinlilerin Özel Yemeği. https://www.bbc.com/turkce/haberler/2015/12/151218_vert_tra_asirlik_yumurta. Erisim Tarihi:12.02.2020.

BBC, 2012. Japon Mutfağının Tehlikeli Lezzetleri. https://www.peynirrehberi.com/Casu-Marzu-Peyniri-Kurtlu-Peynir,PR-11.html. Erişim Tarihi:17.02.2020.

En Son Haber, ?. Dünyanın Farklı Yerlerinden Tuhaf Lezzetler. https://www.ensonhaber.com/galeri/dunyanin-farkli-yerlerinden-tuhaf-lezzetler#29. Erişim Tarihi:20.02.2020.

Hürriyet, 2015. Bir Kase Kırlangıç Yuvası Çorbası Alır Mıydınız?.  https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/hurriyet-pazar/bir-kase-kirlangic-yuvasi-corbasi-alir-miydiniz-36920244. Erişim Tarihi:19.02.2020.

Onedio, 2014. Dünyanın En İğrenç 10 Yemeği. https://onedio.com/haber/dunyanin-en-igrenc-10-yemegi-274293. Erişim Tarihi:11.02.2020.

Onedio, 2015. Dünyanın Farklı Yerlerinden “Bu Da Yenilir Mi?” Dedirten 32 Şaşırtıcı Yemek. https://onedio.com/haber/dunyanin-farkli-yerlerinden-bu-da-yenilir-mi-dedirten-32-sasirtici-yemek-437755. Erişim Tarihi: 11.02.2020.

Peynir Rehberi. Casu Marzu Peyniri (Kurtlu Peynir). https://www.peynirrehberi.com/Casu-Marzu-Peyniri-Kurtlu-Peynir,PR-11.html. Erişim Tarihi: 17.02.2020.

Sabah, 2012. Çin İşi Akrep Şişi Kışın Yok Satıyor. https://www.sabah.com.tr/dunya/2012/12/29/cin-isi-akrep-sisi-kisin-yok-satiyor. Erişim Tarihi:19.02.2020.

Wikipedia, 2020. Maktak. https://tr.wikipedia.org/wiki/Maktak. Erişim Tarihi: 17.02.2020.

Wikipedia, 2018. Balut. https://tr.wikipedia.org/wiki/Balut. Erişim Tarihi: 19.02.2020.

Wikipedia, 2020. Casu Marzu. https://tr.wikipedia.org/wiki/Casu_marzu. Erişim Tarihi: 19.02.2020.

Wikipedia, 2020. Fugu. https://tr.wikipedia.org/wiki/Fugu. Erişim Tarihi: 19.02.2020.

Wikipedia, 2019. Yüzyıl Yumurtası. https://tr.wikipedia.org/wiki/Y%C3%BCzy%C4%B1l_yumurtas%C4%B1. Erişim Tarihi:19.02.2020.