Size daha iyi hizmet verebilmek adına sitemizde çerezler bulundurmaktayız. Gizlilik Politikamızı öğrenmek için tıklayınız. Ayrıca kişisel verilerin koruması kanunu kapsamında TESAD ile iletişime geçen her birey, iletişim verilerinin paylaşılmasını ve ilgili TESAD birimlerince kullanılmasını kabul beyan ve taahhüt eder.
facebook

Facebook Davası Cruz – Zuckerberg Konuşması

İngilizce aslından çeviren: Özen Ayşe Özbasa

Senatör TED CRUZ (Cumhuriyetçi – TEKSAS): Sayın Başkan, teşekkür ederim. Bay Zuckerberg, hoş geldiniz. Burada olduğunuz için teşekkürler.

Bay Zuckerberg, Facebook kendini halka açık tarafsız bir ortam olarak görüyor mu?

ZUCKERBERG: Senatör, biz kendimizi tüm fikirlere açık bir platform olarak görüyoruz.

CRUZ: Soruyu tekrarlayayım. Facebook kendini halka açık tarafsız bir ortam olarak görüyor mu? Çünkü şirketinizin temsilcileri bu konuda çelişkili cevaplar veriyorlar. Siz…

ZUCKERBERG: Şöyle…

CRUZ: … Birinci Değişiklik maddesi çerçevesinde görüşlerini ifade eden bir konuşmacı mısınız yoksa herkesin sesini duyurmasına müsaade eden halka açık tarafsız bir ortam mı?

ZUCKERBERG: Senatör, biz bununla ilgili şu şekilde düşünüyoruz: Ben sanmıyorum ki — kesinlikle müsamaha göstermediğimiz bazı içerikler var, değil mi? Nefret söylemi, terörist içerik, çıplaklık, insanları toplum içinde huzursuz hissettiren her türlü durum gibi. Ortaya koyduğumuz bu platformdan genellikle tüm fikirlere açık şeklinde bahsetmemizin nedeni bu…

CRUZ: Zaman kısıtlı, bir de şu şekilde sorayım. Gayet basit bir soru. CDA (İletişim Ahlakı Yasası) altında 230. Kısım’ın dokunulmazlık kanununa göre siz halka açık tarafsız bir ortamsınız. Kendinizi halka açık tarafsız bir ortam olarak mı görüyorsunuz yoksa Birinci Değişiklik maddesinin size verdiği siyasi söylemde bulunma hakkınızı mı kullanıyorsunuz?

ZUCKERBERG: Senatör, amacımız kesinlikle siyasi söylemlerde bulunmak değil. Sizin bahsettiğiniz kanunun yasal diline aşina değilim. Bununla ilgili bilgi aldıktan sonra sizinle paylaşacağım. Ben sadece bu konuyu daha kapsamlı bir biçimde ele aldığımı söylüyorum.

CRUZ: Bay Zuckerberg, söylemem gerekir ki Facebook ve diğer teknoloji şirketlerinin yaygın bir siyasi sansür ve taraflılık politikası izlediğinden endişelenen birçok Amerikalı var. Facebook’la ilgili sayısız örnek bulunuyor. Gizmodo 2016 Mayıs ayında Facebook’un düzenli aralıklarla ve kasıtlı olarak CPAC (Muhafazakar Siyasi Eylem Konferansı), Lois Lerner IRS (gelir idaresi) skandalı, Mitt Romney ve Glenn Beck haberlerinin de dahil olduğu, muhafazakarla alakalı haberleri en çok konuşulanlar arasında göstermediğini yazmıştı.

Facebook bununla da sınırlı kalmayıp, Chick-Fil-A firmasının bir sayfasını kaldırdı, bir Fox News muhabirinin gönderisini engelledi, 20’den fazla Katolik sayfasını kapattı, ve son olarak da Trump destekçisi iki kadının 1.2 milyon takipçili hesabı “Diamond and Silk”i engelledi, gerçekçe olarak da içeriğin “toplum için tehlikeli” olduğunu gösterdi.

Birçok Amerikalıya göre tüm bunlar bir siyasi yanlılık politikasına işaret ediyor.  Bu değerlendirmeye katılıyor musunuz?

ZUCKERBERG: Senatör, bununla ilgili birkaç noktaya değineyim. Öncelikle, bu endişenin kaynağını anlıyorum, teknoloji sektöründe Facebook, aşırı sol eğilimli bir yer olan Silikon Vadisi’nde yer alıyor ve bu aslında benim de endişelerimden biri, şirkette ve yaptığımız işlerde hiçbir şekilde yanlılık olmaması için uğraşıyorum, insanların kafalarında bununla ilgili soru işaretleri olması çok normal.  Şimdi…

CRUZ: Bir de şunu sorayım: Aile Planlaması Derneği’nin hesabından kaldırılan herhangi bir reklam veya sayfadan haberdar mısınız?

ZUCKERBERG: Senatör, değilim. Ancak…

CRUZ: Peki moveon.org’dan?

ZUCKERBERG: Efendim?

CRUZ: Peki moveon.org’dan?

ZUCKERBERG: Bunlardan özellikle haberdar değilim…

CRUZ: Peki ya seçimler için adaylığını koyan Demokrat adaylardan?

ZUCKERBERG: Özellikle haberdar değilim. Yani, emin değilim.

CRUZ: İfadenizde 15.000 ila 20.000 arası kişinin güvenlik ve içerik incelemesi üzerine çalıştığını belirtmişsiniz. İçerik incelemesi yapan o 15.000 ila 20.000 arası kişinin siyasi eğilimlerini biliyor musunuz?

ZUCKERBERG: Hayır, Senatör. Genellikle şirkete katılanlara siyasi eğilimlerini sormuyoruz.

CRUZ: Yönetim kurulu başkanı olarak, işe alım veya işten çıkarma sürecinde siyasi duruşa veya desteklenen adaylara göre karar verdiğiniz oldu mu?

ZUCKERBERG: Hayır.

CRUZ: Palmer Luckey neden kovuldu?

ZUCKERBERG: Çalışanla alakalı bir meseleydi, şu anda anlatmak için uygun bir ortam olduğunu düşünmüyorum.

CRUZ: Az önce kararlarınızı siyasi görüşlere göre vermediğinizi net bir şekilde belirttiniz. Öyle değil mi?

ZUCKERBERG: Yani siyasi görüşler yüzünden olmadığını söyleyebilirim.

CRUZ: İçerik incelemesi yapan 15 ila 20.000 kişiden kaçının, eğer varsa tabii, kaçının Cumhuriyetçi bir adaya maddi destekte bulunduğunu biliyor musunuz?

ZUCKERBERG: Senatör, bilmiyorum.

CRUZ: İfadenizde diyorsunuz ki, “İnsanları yalnızca birbirlerine bağlıyor olmamız yeterli değil. Bu bağlantıların olumlu olduklarından emin olmalıyız.” “İnsanların seslerini duyururken başkalarını incitmediğinden veya onları yanlış bilgilendirmediğinden emin olmalıyız. Bizim sorumluluğumuz yalnızca iletişim araçları üretmek değil, aynı zamanda bu araçların düzgün bir şekilde kullanıldığından emin olmak.”

Bay Zuckerberg, sizce kullanıcıların düzgün davranıp davranmadığını veya bu 15-20.000 kişinin belirlediği standartlara uygun olup olmadığını değerlendirmek sizin yükümlülüğünüz mü?

ZUCKERBERG: Senatör, kişisel görüşümü mü soruyorsunuz?

CRUZ: Facebook için soruyorum.

ZUCKERBERG: Senatör, hepimizin hiç şüphesiz uygunsuz gördüğü bazı konular var. Seçimlerimize dışarıdan gelen müdahale, terör, kendine zarar verme. Bunlar…

CRUZ: Ben sansürden bahsediyorum.

ZUCKERBERG: Bence, terör propagandasını kaldırmamız gerektiği konusunda hemfikirizdir. Bunun arkasındayım. Bu kesinlikle engel olmak istediğimiz uygunsuz bir faaliyet. Ve genellikle bunu ne kadar iyi yaptığımızla gurur duyuyoruz.

Yani diyeceğim, bunu süre bitmeden hemen eklemek istiyorum, Facebook’un tüm fikirlere açık bir platform olduğundan emin olmak için çok çalışıyorum. Bu yaptığımız işin en önemli prensiplerinden biri.

Sunduğumuz servis sayesinde herkesin kendi fikrini ve duruşunu sergileyebilmesinden gurur duyuyoruz ve ben şirketin başında olduğum sürece bu durumun devam etmesi için çalışacağım.

CRUZ: Teşekkürler.

Kaynak: Facebook dava süreci yargı konuşması