Ana Sayfa / Çeviriler / Haber Çevirileri / Avrupa / Eylüldeki Güçlü Düşüşten Sonra, İşsizlik Yükselişe Geçti

Eylüldeki Güçlü Düşüşten Sonra, İşsizlik Yükselişe Geçti

Fransızca aslından çeviren: Birgül Gülsün YILMAZ

Eylüldeki sert düşüşten sonra, Pôle Emploi’ya kayıtlı olan işsiz sayısında Ekim ayında ( +8000, +%2) artış meydana geldi. Bu sayıların metropole kayıtlı kişiler için geçerli olduğunu Çalışma Bakanı bir açıklamasında duyurdu.

Fransızca Aslından Çeviren: Gülsün Yılmaz

İşsizlerin sayısı Ekim ayında %2 oranında arttı, 8000 iş bekleyen bu sayıya eklendi.

Eylüldeki sert düşüşten sonra, Pôle Emploi’ya kayıtlı olan işsiz sayısında Ekim ayında ( +8000, +%2) artış meydana geldi. Bu sayıların metropole kayıtlı kişiler için geçerli olduğunu Çalışma Bakanı bir açıklamasında duyurdu.

​Aynı zamanda iş talep edenlerin sayısında da bu ay 7900’e (-%0,4) gerileme oldu. Bundan ötürü, hiçbir aktivitede bulunmaksızın, Pôle Emploi’ya kayıtlı iş arayanların sayısı Ekim ayında 5,62 milyonda kaldı. Eğilimler deniz aşırıda da aynı. Fransa’da 5,92 milyon iş talep eden kişi varken (aynı kaldı), 3,74 milyon (+%0,2)işsiz olduğu görüldü.

Bu senenin başından beri, birbirini izleyen göstergelerin artışı ve düşüşü Pôle Emploi’nin istatistiklerinin güçlü bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu olayın boyutunu kavramak adına, Çalışma Bakanı’nın « aydan aya daha fazla özelleştirme » konusunda önerilerde bulundu. Bu şekilde işsizlerin sayısı üç ayda %1 oranında düştü, 2017 yılı başından ve yılın yarısından bu yana (+%0,2) %0,5 oranında artış var.

Göstergelerin sert geçişlerini önlemek için, Çalışma Bakanı yayının aralığını değiştirme kararı aldı. 2018’e geçildiğinde bir aylıktan üç aylık dönemlere geçiş yapılacak. A kategorisinde, ekimdeki artış kıdemli (+%0,5) gibi olan gençlere(+%0,4) etki etmiş oldu. « 25 yaş altı »için bir yıl üzerinden (-%4,1) aynı kaldı, buna rağmen « 50 yaş üstü » için, artış en alt seviyede kaldı (+%3,3). Işsizlik uzun sürerse, ekim ayında artacağı öngörüsünde bulunuldu. (+%0,5). Ayın sonunda, 2,51 milyon iş talep eden kişi, metropollerde yaşayan ve bir yıldan fazladır Pôle Emploi’ye kayıtlı olan, ufak eylemlerde bulundu.

Kaynakça: https://lexpansion.lexpress.fr/actualite-economique/apres-la-forte-baisse-de-septembre-le-chomage-repart-en-legere-hausse_1963595.html

Çevirmen Hakkında


Birgül Gülsün Yılmaz / TESA Fransızca Çevirmeni

Galatasaray Üniversitesi 

İktisat Bölümü Mezunu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir